reklama

Czy Bóg może wszystko?

 

Zastanawialiście się kiedyś nad zagadkami typu: Czy Bóg może stworzyć kamień tak wielki, że nie będzie w stanie go udźwignąć? Albo: Czy może stworzyć kogoś doskonalszego od siebie? Niezależnie, czy odpowiemy „tak”, czy „nie”, wydaje się, że odbieramy Bogu atrybut wszechmocy lub doskonałości. Ale czy napewno? Posłuchajmy co na ten temat mówi św. Tomasz z Akwinu w swojej Sumie Teologicznej:

 

Wszyscy powszechnie wyznają, że Bóg jest wszechmogący. Niełatwą jednak jest rzeczą uzasadnić to i wyjaśnić. Trudność nasuwa samo powiedzenie: Bóg może wszystko; zwłaszcza na co się rozciąga i czego dotyczy owe "wszystko".

Kto jednak patrzy bystro, zauważy, że możność – moc, odnosi się zawsze do tego, co możliwe. Mówiąc przeto: Bóg może wszystko, od razu narzuca się myśl, że to znaczy tyle co: Bóg może wszystko co możliwe, i że od tego nosi miano: wszechmogący. (…)

O tym zaś, co jest bezwzględnie możliwe lub niemożliwe decyduje związek wyrazów w zdaniu. Coś jest bezwzględnie możliwe, jeśli orzeczenie nie jest w sprzeczności z podmiotem, np. Sokrates siedzi; jest coś bezwzględnie niemożliwe, jeśli orzeczenie stoi w sprzeczności z podmiotem; np. człowiek jest osłem. (…)

To tylko jest sprzeczne z pojęciem bezwzględnie możliwego – a zarazem wyłącza się spod wszechmocy Bożej – co zawiera w sobie jednocześnie byt i niebyt, istnieć i nie istnieć! A wyłącza się spod wszechmocy Bożej nie z powodu słabości potęgi Bożej, ale po prostu dlatego, że nie może mieć charakteru czegoś wykonalnego i możliwego.

Tak więc: Wszystko, co nie zawiera w sobie sprzeczności, należy do możliwego, odnośnie do którego Bóg zwie się wszechmogący. Natomiast wszystko, co zawiera w sobie sprzeczność, wyłącza się spod wszechpotęgi Bożej, bo nie może ziścić w sobie pojęcia możliwego. Stąd też stosowniej jest o tym mówić, że nie może być urzeczywistnione, niż, że Bóg tego nie może urzeczywistnić.

(ST 1, 25, 3)

 

Wszystko wskazuje więc na to, że Pan Bóg nie może stworzyć kwadratowego koła. W niczym to jednak nie umniejsza prawdy, że jest Bogiem Wszechmogącym!

Emil86

Emil86

Komentarze (49):

x. Robak Paź 21, 2009, 8:03 rano

Zdanie "świat powstał z niczego" zwiera w sobie dużo większą sprzeczność niż zdanie "człowiek jest osłem". Zresztą to ostatnie jest często zupełnie niesprzeczne.

Romeus Paź 21, 2009, 10:10 rano

+

x. Robak Paź 21, 2009, 12:35 po południu

A co powiecie o paradoksie Wcielenia? Nieskończony i przedwieczny Bóg zaistniał w czasie i przestrzeni w osobie Jezusa Chrystusa. To zdanie jest sprzeczne absolutnie. (Bóg się rodzi...) Wydaje mi się, że Bóg potrafi robić rzeczy "niemożliwe", zdefiniowane jw.

Emil86 Paź 21, 2009, 12:42 po południu

Ani stworzenie "z niczego" ani Wcielenie nie są wewnętrznie sprzeczne, tylko niezwykłe, cudowne, wymagające nadzwyczajnej ingerencji Boga. To nie to samo, co wewnętrzna logiczna sprzeczność.

Emil86 Paź 21, 2009, 12:44 po południu

Ks. Robak: Sugerowanie, że w fakcie Wcielenia zaszła wewnętrzna sprzeczność (o charakterze logicznym) jest nieortodoksyjne.

pokaż więcej komentarzy
facebook