Jan Bodakowski
OUN i UPA pod skrzydłami III Rzeszy
Nakładem wydawnictwa Rytm została wydana praca Adama Podhajeckiego „OUN i UPA pod skrzydłami III Rzeszy”. Książka nie tylko ciekawa, ale niezwykle aktualna zważywszy na poparcie polityków PIS dla ukraińskich protestów inspirowanych między innymi przez pogrobowców UPA z partii Swoboda.
W latach poprzedzających współczesne protesty na Majdanie, spadkobiercy OUN, UPA i Bandery, zaczęli odnosić ogromne sukcesy. Wyrazem pamięci o Banderze i SS Galizien są pomniki w licznych miastach Ukrainy, między innymi „prezydent Juszczenko osobiście brał udział w otwarciu pomnika Dymytra Klazkiwśkoha vel Kyma Sawura, który w 1943 roku bezpośrednio nakazał likwidacje Polaków na Wołyniu”.
W styczniu 2011 dziś kreowany przez polskojęzyczne media na demona prezydent Ukrainy uchylił dekret Juszczenki o nadaniu Banderze tytułu Bohatera Ukrainy i zapewnił ochronę prawną, wbrew pogrobowcom banderowców, cmentarzom Łyczakowskiemu i Orląt Lwowskich.
Adama Podhajecki w swej pracy przybliża czytelnikom ideologie ukraińskiego nazizmu i wdrażanie jej w życie przez siepaczy UPA, w trakcie masowej eksterminacji ludności polskiej, i podczas współpracy Ukraińców z Niemcami w czasie II wojny światowej.
Część pierwsza pracy „OUN i UPA pod skrzydłami III Rzeszy” opisuje postać Doncowa, ideologie nacjonalizmu integralnego, idee głoszone przez ukraińskich nacjonalistów z OUN i UPA przed II wojną światową i w czasie wojny, schemat zbrodniczych działań ukraińskich nazistów, klasyczny przebieg eksterminacji ludności polskiej dokonywanej przez Ukraińców.
W części drugiej „OUN i UPA pod skrzydłami III Rzeszy” Adam Podhajecki szczegółowo opisał współpracę Ukraińców z Niemcami, wsparcie Ukraińców dla niemieckiego wywiadu, działalność poszczególnych ukraińskich formacji wojskowych i policyjnych podległych Niemcom, radykalizacje nastrojów młodzieży ukraińskiej zatrutej propagandą banderowców, a także zbieżność fascynacji przemocą jako narzędziem rewolucji u nazistów ukraińskich i bolszewików, ideologie rewolucji narodowej głoszoną przez banderowców, historie rozłamów w szeregach OUN, historie powojennej nazistowskiej emigracji ukraińskiej na zachodzie.
Część trzecia pracy Adama Podhajeckiego dotyczy działań UPA podczas II wojny światowej. Działania te zazwyczaj miały mało wspólnego z walką zbrojną - UPA zajmowała się terroryzowaniem ludności cywilnej, mordowaniem Polaków. Wbrew swojej nazwie UPA miała nie strukturę armii ale występujących pod jednym szyldem lokalnych grup.
Jan Bodakowski
tekst na ten temat ukazał się pierwotnie na portalu Prawy.pl http://www.prawy.pl/
http://www.wydawnictworytm.pl/okladki/okladka564.jpg
Komentarze (0):