"Z tego co wiem, zainteresowanie jest naprawdę duże. Na przykład, dużo osób zwróciło się do Litewskiej Ambasady w Izraelu. Mam nadzieję, że każda prośba będzie rozważona ponownie, a w wypadkach, gdzie jest taka możliwość, będzie przyjęta decyzja pozytywna"- dla dziennika "Lietuvos žinios“ powiedział minister spraw wewnętrznych Tomas Žilinskas.

Po kolejnej poprawce Ustawy dot. obywatelstwa w lipcu br., Litwacy, zamieszkujący obecnie Izrael oraz Afrykę Południową, po raz kolejny zwracają się do państwa litewskiego z prośbą o odzyskanie obywatelstwa. Są to osoby, które opuściły Litwę w okresie międzywojennym.

Po wprowadzeniu poprawek do Ustawy w listopadzie ubiegłego roku, Żydom, którzy wyjechali z Litwy w okresie międzywojennym i obecnie zamieszkują Izrael oraz Afrykę Południową, zaczęto częściej odmawiać możliwości odzyskania obywatelstwa litewskiego. Odmowę uzasadniano faktem, że obywatelstwo może odzyskać osoba, która opuściła terytorium kraju przed 1990 rokiem z powodów politycznych. Stwierdzono, że w okresie międzywojennym Żydzi nie byli prześladowani przez ówczesny reżym polityczny na terytorium Litwy.

Takie zmiany wzbudziły niezadowolenie Żydów, co było powodem wprowadzenia kolejnych poprawek do Ustawy, która ostatecznie umożliwiła Litwakom oraz ich potomkom odzyskanie obywatelstwa litewskiego.

Departament Migracji przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych poinformował, że po ostatnich poprawkach Ustawy otrzymano 55 powtórnych zgłoszeń o odzyskanie obywatelstwa przez Litwaków.

Obecnie na Litwie żyje około 3000 Żydów. 90 proc. tamtejszej społeczności żydowskiej zostało zamordowanych podczas II wojny światowej. 

Czytaj więcej na łamach portalu zw.lt

ol