Jest to wydarzenie nie tylko w świece sztuki, ale piszą o tym także media zainteresowane innymi tematami, zwłaszcza że ta aukcja została wyróżniona w popularnym serwisie artdaily. Jaka szkoda, że w tekście na którym bazują komentujący „zapomniano” dodać, o roli Polaków w rozszyfrowaniu działania tej maszyny, bo ten nasz wkład w historię II wojny światowej jest sprawą naprawdę bardzo ważną. Na stronie wiadomości prasowych Bonhams  napisano:  „The secret operations at Bletchley Park were responsible for decoding the information communicated by this machine to gain a winning advantage over the Germans. The construction of the machine Colossus at Bletchley Park, thanks to the efforts of British Intelligence, meant the messages scrambled by the enigma machine could eventually be decoded in under twenty-four hours, leading the allies to an early victory.” http://www.bonhams.com/press_release/11706/.

 

W związku z zauważonym zacieraniem prawdy historycznej, użytkownicy portalu Fronda.pl, dziś rano rozpoczęli akcję wysyłania maili do organizatorów aukcji, z prośbą o ważne dla nas uzupełnienie. Osoba pisząca u nas pod pseudonimem KrisRumiński zaproponowała treść listu:

"Jestem rozczarowany, że Brytyjczycy fałszują historię i zapominają, że wygrali wojnę również dzięki wsparciu najwierniejszego sojusznika: Polski. Enigma została rozpracowana przez trzech Polaków, żołnierzy Biura Szyfrów Wojska Polskiego: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego, Henryka Żygalskiego. Wszystkie osiągnięcia polskich uczonych - żołnierzy zostały przekazane sojusznikom: Anglikom i Francuzom w przededniu II wojny światowej. To jest właśnie wasza "British Inteligence"

 

Strona internetowa Agencji Lotniczej Altair www.altair.com.pl, tak pisze o tym przedmiocie”:

„Egzemplarz Enigmy wystawiony na aukcję powstał w 1941 w wytwórni Heimsoeth und Rinke. To wariant trójwirnikowy, produkowany w latach 1938-1944. Składa się wyłącznie z oryginalnych części i jest sprawny. Jego aukcja jest planowana na 14 listopada w Knightsbridge. Poza maszyną licytowany będzie też m.in. komplet wirników zapasowych za 6-8 tys. funtów.

 

Enigma w wersji wojskowej opierała się na maszynie szyfrującej opracowanej pod koniec I wojny światowej przez niemieckiego inżyniera Arthura Scherbiusa. Pierwotne urządzenie było przeznaczone do szyfrowania korespondencji biznesowej. Można je było kupować od początku lat 1920. Poza biznesmenami nabywały je także instytucje państwowe.

 

Po II wojnie światowej egzemplarze Enigmy znalazły się w muzeach i w rękach kolekcjonerów. Od czasu do czasu któryś z nich pojawia się na aukcji. W 2010 urządzenie znajdujące się w gorszym stanie, bo uzupełnione dorabianymi częściami, zostało sprzedane za 67250 funtów.

 

Po raz pierwszy szyfr używany przez Enigmę wojsk niemieckich udało się złamać w 1932 polskiemu zespołowi kierowanemu przez Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego. Działali oni na zlecenie Biura Szyfrów Oddziału II Sztabu Generalnego. Po wybuchu II wojny światowej Polacy przekazali wyniki swych prac aliantom – Francji i W. Brytanii. Brytyjczycy rozwinęli polską metodę, nadając przedsięwzięciu kryptonim Ultra. Umiejętność rozszyfrowywania niemiecki depesz wojskowych była otoczona największą tajemnicą.

 

MP/bonhams.com/altair.com.pl