Na stronie Sejmu Rzeczypospolitej został opublikowany wniosek, w którym Andrzej Duda argumentuje swoją decyzję o skierowaniu ustawy do ponownych prac legislacyjnych.

Głowa państwa zgadza się, z przekonaniem, że właściwą decyzją jest pozbawienie wysokich stopni wojskowych osób, które „sprzeniewierzyły się polskiej racji stanu”.

Wskazuje, że "Zachowania i czyny objęte ustawą nie tylko dzisiaj wywołują jednoznacznie negatywną ocenę moralną i prawną. Stanowiły one naruszenie pryncypiów cywilizacji europejskiej".

Powzięta przez prezydenta decyzja o zawetowaniu ustawy dotyczy spraw proceduralnych oraz właściwych gwarancji. Apeluje także, "by w każdym przypadku decyzja w sprawie pozbawienia stopnia wojskowego była podejmowana indywidualnie, w oparciu o Jasno określone kryteria, w sposób pozwalający na obiektywną ocenę czynów danej osoby oraz z poszanowaniem prawa do przedstawienia własnego stanowiska przez nią albo członka jej rodziny lub zainteresowanego stowarzyszenia, w przypadku pośmiertnego pozbawienia stopnia wojskowego".

Według prezydenta pociąganie członków WRON-u do zbiorowej odpowiedzialności jest jego zdaniem niedopuszczalne. Zauważa także, że należy precyzyjnie określić, kto byłby powiadomiony w razie postępowania wobec osoby już nieżyjącej. Na Ministrze Obrony Narodowej miałby spoczywać obowiązek szukania danych personalnych i powiadamianie osób członków rodzin uprawnionych w postępowaniu, a w razie braku – do stosowania art. 8 ust. 2 ustawy. Zastrzeżenia budzi również art. 10 ust. 3 i art. 13 ust. 3 ustawy mówiące o wyznaczaniu terminów i wznawianiu postępowań.

mod/sejm.gov.pl,Fronda.pl