Wśród innych propozycji publicysty znalazła się również piosenka Kabaretu Tey z refrenem „Za oknami świta, widać, że rozkwita, rosną domy z prawej, z lewej będą też... Przecie to jest nasza, duma pospolita, a wy jacyś tacy..., toż to przecie grzech” oraz utwór Kultu „Polska” ze zmienionym fragmentem „Unia, mieszkam w Unii...”.

W poniedziałek wielkanocny Kancelaria Premiera zamieściła na serwisie YouTube krótki spot, w którym premier Donald Tusk śpiewa fragment utworu „Hey Jude” zespołu The Beatles. Film opatrzono krótkim komentarzem: „Wybór piosenki nie jest przypadkowy :) Wszystko wyjaśni się we wtorek 22/04/2014”.

Na poświątecznej konferencji premier Tusk ujawnił, że klip z jego udziałem to zapowiedź kampanii promującej dziesięciolecie obecności Polski w UE.

Podczas konferencji wyświetlono kolejny klip, na którym widzimy kontrast pomiędzy Polską początku lat 90. i Polską po wstąpieniu do Unii. W tle słychać „Hey Jude”, już w oryginalnym wykonaniu Beatlesów.

– Fotoradarów nie pokazano, bramek na autostradach nie pokazano, ale pokazano akurat tę autostradę, która była oddana do użytku w roku 2002, przed wejściem (Polski do Unii – przyp. red.) – skomentował spot Ziemkiewicz.

Publicysta dodawał, że ze spotu wynika, iż „do 2005 roku byliśmy dziadami na furmankach, a potem nagle weszliśmy do Unii Europejskiej, Unia sypnęła kasą, kasę zaabsorbowała pani Bieńkowska i Donald Tusk, i przetworzyli ją na te autostrady, bramki...”.

– Biali ludzie przyszli, zbudowali autostrady i ku czci tego stoją po całej Polsce tablice (…), a nigdzie nie ma tablicy, gdzie by było napisane: Tu była fabryka, zatrudniała dziesięć tysięcy ludzi, eksportowała i już jej nie ma – puentował Ziemkiewicz.

mod/Telewizja Republika