List został napisany z inicjatywy Radosława Sikorskiego. Byli szefowie MSZ piszą:

„Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jest fundamentem polityki zagranicznej. Prezydent Bronisław Komorowski gwarantuje Polsce wiarygodność i skuteczność na arenie międzynarodowej. Polska zasługuje, żeby kierowali nią politycy odpowiedzialni, pozbawieni lęków i kompleksów – a tym samym skuteczni”.

Apel został podpisany przez:

Radosława Sikorskiego, Włodzimierza Cimoszewicza, Andrzeja Olechowskiego, Dariusza Rosatiego oraz Adama Daniela Rotfelda. To identyczny skład, który w 2011 roku podpisał list potępiający Jarosława Kaczyńskiego, a dotyczący jego wypowiedzi rzekomo obrażającej Angelę Merkel – pisze niezalezna.pl

W dokumentach służb specjalnych PRL figurują pod takimi pseudonimami:
„Carex”- Włodzimierz Cimoszewicz, „Ralf” Adam Rotfeld, „Must” –Andrzej Olechowski i „Buyer” Dariusz Rosati

Adam Rotfeld " Rauf" , :Ralf", "Serb" , "Rot" ( IPN 002082/291, IPN BU 002086/758, ) - szef MSZ w rządzie SLD, wieloletni pracownik Państwowego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W 1956 r. był jednym z organizatorów komórki komunistycznej w Szkole Głównej Służby  Zagranicznej aż do ukonstytuowania się ZMS, którego był członkiem. W okresie PRL zarejestrowany jako tajny współpracownik –  kontakt operacyjny wywiadu PRL . W Szwajcarii kontaktował się z nim funkcjonariusz komunistycznej bezpieki Henryk Bosak, w III RP polityk SLD.

Andrzej Olechowski "Tener" i "Must ( mikrofilm  - J-7588, 81-06-25). – szef MSZ w rządzie Waldemara Pawlaka. W Latach 80. był pracownikiem Banku Światowego. W okresie pracy w instytucjach międzynarodowych jako  tajny współpracowniku komunistycznego wywiadu miał on współpracować z komunistycznym wywiadem. Według informacji ujawnionych przez historyka Sławomira Cenckiewicza, Olechowski był kontaktem operacyjnym funkcjonariusza komunistycznej bezpieki Gromosława Czempińskiego, późniejszego szefa UOP.



Dariusz Rosati - „Buyer” ( IPN BU 001043/3344 ) - polityk SLD, w latach 1995–1997 minister spraw zagranicznych w czasie, gdy premierem był Włodzimierz Cimoszewicz TW „Carex”. Z archiwów IPN dowiadujemy się, że Dariusz Rosati w 1968 r. został zarejestrowany przez Departament I MSW jako kandydat na tajnego współpracownika (kryptonim „Kajtek), w 1976 r. w kategorii „zabezpieczenie”, a w 1978 r. jako kontakt operacyjny ps. „Buyer (kupiec). Z kolei w 1985 r. został zarejestrowany w Departamencie II MSW (kontrwywiad) w kategorii „kandydat”, a listopadzie 1989 r. w kategorii „zabezpieczenie”.

Włodzimierz Cimoszewicz „Carex ”  ( IPN BU 01911/115) - zarejestrowany przez Wydział II Departamentu I MSW jako kontakt operacyjny przed dwuletnim wyjazdem do USA na stypendium Fullbrighta. W aktach zachowała się m.in. własnoręcznie pisana przez Cimoszewicza obszerna notatka, którą sporządził podczas pobytu w USA. W notatce znalazł się opis wizyty, jaką złożyli mu pracownicy wywiadu amerykańskiego. Opis przekazał swojemu oficerowi prowadzącemu w USA, który pracował w misji przedstawicielskiej przy ONZ. Z dokumentów komunistycznej bezpieki wynika również, że Cimoszewicz utrzymywał kontakty z SB także po powrocie do Polski z USA w 1983 i 1984 roku.

Jakie wsparcie, taki prezydent.

KZ/Niezalezna.pl