Czy uda się ograniczyć marnowanie żywności w Polsce?  Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu senatorowie mają zająć się tym problemem. Będą procedować nad ustawą o zapobieganiu marnowania żywności, która nakazuje organizacjom handlowym zawieranie porozumień z organizacjami pożytku publicznego w celu przekazania niesprzedanych produktów potrzebującym.
 

Projekt zakłada, że duże sklepy spożywcze będą musiały zawierać umowy z organizacjami pożytku publicznego w celu przekazania niesprzedanych produktów potrzebującym.

Będa kary za każdy zmarnowany kilogram żywności

Jeśli podmioty odmówią współpracy, nakładana będzie na nie kara liczona od każdego kilograma marnowanej żywności.

Regulacja zakłada między innymi karanie dużych dyskontów, które nie będą przekazywać organizacjom pożytku publicznego niesprzedanej żywności o krótkim terminie przydatności.

Będzie ustawowy nakaz przekazywania żywności najbardziej potrzebującym

Senator sprawozdawca projektu Antoni Szymański powiedział, że Polska jako jeden z pierwszych unijnych krajów zabiega o ustawowy nakaz przekazywania żywności najbiedniejszym.

"To zjawisko jest dziś ogromnym problemem, a mówimy o czasach, gdzie chodzą wśród nas osoby niedożywione. Marnowanie żywności tworzy też problemy, mamy do czynienia z większą ilością odpadów, marnotrawiona jest energia. Dotyczy to różnych etapów produkcji i przechowywania takich artykułów" - uzasadniał senator PiS.

Jest poparcie dla ustawy

Założenia ustawy popiera też opozycja. Senator PO Mieczysław Augustyn liczy na to, że przepisy znacząco zmniejszą odsetek żywności marnowanej na etapie jej dystrybucji:

"Sklepy są jednym z końcowych elementów żywnościowego łańcucha i widać w nich co, dzieje się z żywnością niesprzedaną. Część ląduje w kubłach, część na rampach. I to boli. Na półkach też zdarzają się artykuły po terminie przydatności do spożycia. A przecież sieciowe dyskonty to miejsca najczęściej odwiedzane przez biedniejszą część społeczeństwa" - dodał Augustyn.

Federacja Polskich Banków Żywności popiera ustawę

Pomysł popiera Federacja Polskich Banków Żywności.

Jak zauważa Dorota Napiórkowska z Federacji Polskich Banków Żywności, problem marnowania artykułów spożywczych występuje w Polsce zarówno przy ich produkcji, dystrybucji, jak i w domach.

Na świecie marcuje się 1,3 mld t żywności, w Polsce – 350 tys. t

− Rocznie na świecie marnowanych jest 1,3 miliarda ton żywności. W Polsce to około 9 milionów. Marnujemy ją już na etapie wytwarzania, w użytku domowym no i w marketach - tam 350 tysięcy ton rocznie - wylicza Dorota Napiórkowska. Jak dodaje, niewykorzystanie gotowej żywności powoduje wiele niekorzystnych zjawisk. Marnowanie żywności to problem społeczny, ekonomiczny i ekologiczny. Marnowane są zasoby wody, energii, ludzkiej pracy. Zwiększa się też ilość odpadów.

Projekt ustawy po pierwszym czytaniu

Projekt ustawy o zapobieganiu marnowania żywności jest po pierwszym czytaniu w Senacie. Propozycję grupy senatorów PiS przyjęły dziś trzy senackie komisje. Teraz ma trafić ona na drugie czytanie na posiedzenie plenarne.

mod/Polskie Radio - IAR