Pierwszymi, który sprecyzowali pojęcie wojny sprawiedliwej byli Cyceron (106 p.n.e.-43 p.n.e.) oraz św. Augustyn (354-430). Polska dyplomacja średniowieczna za wojnę sprawiedliwą uważała wojny prowadzone z zakonem krzyżackim, za panowania króla Władysława Jagiełły. We współczesnym świecie wojny przelewają się raz po raz na różnych kontynentach, nie w Europie co prawda, lecz wojska europejskie walczą poza Europą (Irak, Afganistan ). Obecnie toczą się krwawe walki na Bliskim Wschodzie.

Wg informacji palestyńskich w izraelskich nalotach na Strefę Gazy zginęło dotąd 77 osób (w dniu dzisiejszym doniesienia palestyńskie mówią już o 100 zabitych), dziennik "Haaretz" donosi, że w ciągu 3 dni zniszczono 780 domów i kryjówek, zużywając ponad 800 ton materiałów wybuchowych. Jak informuje palestyńskie ministerstwo zdrowia, w izraelskich nalotach na Strefę Gazy zginęło łącznie 77 osób, zaś dziennik "Haaretz" podaje, że w ciągu 3 dni zniszczono 780 domów i kryjówek, zużywając ponad 800 ton materiałów wybuchowych.

Wg informacji izraelskich ofensywę lotniczą rozpoczęto po ostrzale rakietowym terytorium Izraela przez palestyńskie ugrupowanie Hamas. Na Izrael spadło ponad 360 rakiet, głównie z moździerzy i wyrzutni rakiet. Bojownicy ze Strefy Gazy ponad 360-krotnie dokonali ostrzału Izraela. W Tel Awiwie i Hajfie syreny alarmowe , raz po raz, ostrzegają przed bombardowaniami.

Która ze stron prowadzi wojnę sprawiedliwą (nie jest to jeszcze wojna „pełną parą”, lecz walki trwają)? Obie strony uważają to samo. Każda ze stron ma swoje argumenty. Czy zabicie Palestyńczyka i zbrojny odwet za zamordowanie trzech żydowskich nastolatków jest decyzją słuszną? Patrząc oczami Izraela – odpowiedź brzmi : tak. Czy jednak konieczna jest tak duża skala odwetu? A jak inaczej zahamować, jak przeciwstawić się agresji, mordowaniu niewinnych ludzi, dzieci prawie?

Zawsze rodzą się pytania, na które nie ma odpowiedzi, gdy giną ludzie. Z własnej historii wiemy, że prowadziliśmy wojny sprawiedliwe ( na wielu frontach w czasie II wojny światowej czy odpierając najazd Rosji bolszewickiej – 1920). Ale również braliśmy udział w wojnach, w walkach, które trudno uznać za tzw. sprawiedliwe.

W średniowieczu ustalono wiele zasad określających kryterium wojny sprawiedliwej, m.in. była nią wojna w odzyskaniu bezprawnie utraconej własności lub obrona ojczyzny. Ta zasada pozostaje nadal aktualna. W naszych czasach do warunków wojny sprawiedliwej dodaje się m.in. zasadę, iż celem ataku nie może być ludność cywilna oraz to, że przemoc stosować można tylko w przypadkach uzasadnionych. Chce się w tym momencie powiedzieć: baju, baju będziesz w raju. Wojna bowiem zawsze pozostaje wojną, zwłaszcza współcześnie, gdy nie ma rycerzy walczących na polu bitewnym, zaś bomby, rakiety spadają na niewinne głowy.

Chyba nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że w Polsce żyjemy w pokoju , nie zaznawszy wojny, od 70 lat. Ile to pokoleń? Trzy, cztery? Raj na ziemi! Jeśli już prowadzimy jakieś wojny, to na miarę zaścianka. Wójt z wójtem. Partia z partią. Poseł z posłem itp.
 
Jerzy Klechta/Facebook