Narasta konflikt o najsłynniejszy prawosławny klasztor na Ukrainie. Ławra Peczerska znajduje się w rękach przedstawicieli Patriarchatu Moskiewskiego. Pretensje do niej rości sobie jednak Patriarchat Kijowski.

 

- Ławra będzie ukraińska! Trzeba cierpliwości – oświadczył kijowski patriarcha Filaret w odpowiedzi na pytanie dziennikarzy, czy możliwe jest odebranie tego klasztoru Patriarchatowi Moskiewskiemu. Pod wzywająca do tego petycją podpisało się 12 tys. mieszkańców Kijowa. Autorzy pisma uzasadniali je „antyukraińskim, merkantylnym i niekiedy wręcz wrogim Ukrainie stanowiskiem większości duchownych Patriarchatu Moskiewskiego, samego patriarchy Onufrego oraz skarbnika Ławry – Warsonofija”.

Z kolei przedstawiciel Patriarchatu Moskiewskiego na Ukrainie biskup Kliment ocenił, że próby odebrania klasztoru i przekazania go Patriarchatowi Kijowskiemu mają na celu podsycanie wrogości międzywyznaniowej w kraju.

W ostatnich miesiącach na Ukrainie coraz częściej dochodzi do prób odbierania siłą cerkwi Patriarchatowi Moskiewskiemu przez wiernych Patriarchatu Kijowskiego, wspieranych często przez bojówkarzy Prawego Sektora.

Zamieszki na tym tle miały ostatnio miejsce m.in. w Katarzynówce pod Tarnopolem i w Ptyczy pod Równem.

Na Ukrainie Cerkiew „kijowska” oddzieliła się od „moskiewskiej” w 1992 r., w wyniku czego patriarcha Filaret został obłożony klątwą przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną. W kraju istnieje także trzeci odłam prawosławia – mniejsza od dwóch pozostałych Ukraińska Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna utworzona w 1921 r., która wznowiła działalność w latach 80.

Blisko 70 proc. Ukraińców wyznaje prawosławie. Według badań z 2014 r., 32 proc. prawosławnych zadeklarowało przynależność do Patriarchatu Kijowskiego (o 7 pkt. proc. więcej niż rok wcześniej), a 25 proc. – do Patriarchatu Moskiewskiego (spadek o 3 pkt. proc.).

Ławra Peczerska – to prawosławny klasztor w Kijowie – jest najbardziej znanym obiektem sakralnym i zabytkowym na Ukrainie. Jej historia sięga połowy XI w. Klasztor znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Władze zwróciły Ławrę Cerkwi w 1988 r. Obecnie budynek ten jest siedzibą Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

 

KJ/kresy24.pl