Jubileuszowa 10. Ogólnopolska Pielgrzymka Wiernych Tradycji Łacińskiej – Tradiclaromontana2015 z udziałem kilkuset osób trwa w dniach 20-21 listopada na Jasnej Górze. Organizatorem dorocznych pielgrzymek Tradiclaromontana jest Fundacja Inicjatywa Włodowicka. 

Ogólnopolskie Pielgrzymki Wiernych Tradycji Łacińskiej na Jasną Górę są organizowane począwszy od roku 2004. Są one istotnym elementem duchowości, scalającym coraz liczniejsze Wspólnoty Tradycji Łacińskiej w Polsce i dającym możliwość budowy wspólnoty w wymiarze ogólnokrajowym. 

„Dzisiaj od rana kapłani, którzy przybyli z wiernymi, w sposób indywidualny sprawują Mszę św. przy dostępnych nam ołtarzach, gdyż zgodnie z dawnym obyczajem liturgicznym każdy kapłan sprawuje sam Mszę św. - opowiada o. Krzysztof Stępowski, redemptorysta, duszpasterz Duszpasterstwa Wiernych Tradycji Łacińskiej w Arch. Warszawskiej, kapelan pielgrzymki – W Polsce jest ponad 30. stałych miejsc celebracji Mszy św. W ostatnim okresie przybyły może 1-2 miejsca na sposób stały, czy to celebracja tygodniowa, czy w którąś niedzielę miesiąca, zanim środowisko lokalne się nie wzmocni, żeby wierni byli podczas tej celebracji, gdyż wtedy kapłan życzliwie modli się z nimi. Okresowo w ostatnich miesiącach kapłani przebywający w Polsce czy na wakacjach, w rozlicznych miejscach, kościołach, sanktuariach, przy pielgrzymkach, spotkaniach, celebrują dla tych środowisk tradycyjną liturgię”. 

Ryt trydencki to termin potoczny, używany dla określenia wersji rytu rzymskiego liturgii, obowiązującej w Kościele katolickim od czasów po soborze trydenckim (stąd nazwa 'trydencki'). Od czasu reform po Soborze Watykańskim II został on usunięty na dalszy plan przez nową wersję rytu rzymskiego. Zachował swoją ważność jako oboczna forma tegoż rytu (forma nadzwyczajna rytu rzymskiego). 7 lipca 2007 roku Papież Benedykt XVI w motu proprio Summorum Pontificum wyraził zgodę na odprawianie tradycyjnej mszy łacińskiej przez kapłanów obrządku rzymskiego bez konieczności wcześniejszego ubiegania się o zgodę biskupa. 

W sobotę, 21 listopada o godz. 10.30 w bazylice została odprawiona Msza św. sprawowana wedle formularza „Fundamenta eius”. 

Eucharystii przewodniczył ks. Grzegorz Śniadoch, duszpasterz tradycji łacińskiej z Białegostoku, a homilię wygłosił ks. Paweł Korupka, duszpasterz ze Szczecina. 

„Od wielu lat duszpasterstwa z całej Polski zjeżdżają się tutaj na Jasną Górę, aby tutaj u naszej Matki ofiarować siebie, ofiarować swoje rodziny i ofiarować swoje duszpasterstwa Panu Bogu i Najświętszej Maryi Pannie – mówił w homilii ks. Paweł Korupka – Ale co to znaczy ofiarować się? Ofiarować się to przede wszystkim oddać się komuś na własność, ofiarować się i oddać siebie na własność to znaczy oddać swoją dusze i swoje ciało, ofiarować się to uznać swoją zależność od tego, komu się ofiarowujemy, ofiarować się to oddać siebie do całkowitej dyspozycji, ofiarować się to znaczy być poddanym. Ofiarować to nie należeć już do siebie, ale tak jak nasz Ojciec Święty, rodak, w swoim zawołaniu napisał ‘Totus Tuus’, być całym dla Pana Boga, dla Matki Najświętszej”. 

Na zakończenie Mszy Świętej pielgrzymi odśpiewali modlitwę w intencji Ojca Świętego Franciszka „Oremus pro pontifice nostro Francisco” oraz hymn 'Ciebie Boga wysławiamy' z racji jubileuszowej 10. pielgrzymki. 


O godz. 15.00 przed Cudownym Obrazem została odmówiona modlitwa zawierzenia wiernych Tradycji Łacińskiej. W programie pielgrzymki zaplanowano także m.in.: Drogę Krzyżową, Nieszpory ludowe z konferencją duchową, Apel Jasnogórski, Różaniec. 

O. Stanisław Tomoń - Jasna Góra