To będzie najkrótsza papieska podróż zagraniczna w historii. We wtorek Ojciec Święty Franciszek odwiedzi siedzibę Parlamentu Europejskiego w Strassburgu. Wygłosi przemówienie zarówno przed samym PE, jak i przed Radą Europy. Minęło 26 lat, odkąd Wikariusz Chrystusa zwrócił się ku europejskim deputowanym: wcześniej zrobił to bowiem jedynie Jan Paweł II. Benedykt XVI nigdy nie zdecydował się na wizytę w Parlamencie.

Franciszek jedzie do Strassburga na zaproszenie przewodniczącego PE, Martina Schulza. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin, wyjaśnił, o czym będzie w Strassburgu mowa.

„Ochrona stworzenia, albo, mówiąc językiem świeckim: ochrona środowiska. A przy tym temat solidarności wobec ludzi, którzy szukają nowych możliwości poza swoim własnym krajem” – powiedział kard. Parolin według niemieckiego Radia Watykańskiego.

„A wreszcie i całościowa wizja człowieka: człowiek we wszystkich swoich wymiarach, łącznie z duchowym i transcendentnym. Ten wymiar też może być konstruktywną odpowiedzią na wyzwania, przed jakimi stoi w tym momencie Europa” – dodał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

W swoim dalszej wypowiedzi dla watykańskiej telewizji CTV kard. Parolin podkreślił, że zadaniem Europy jest niesienie pokoju i pomocy osobom słabszym. Unia Europejska musi, jak sądzi, wrócić do swoich korzeni, to znaczy odwołać się ponownie do wartości, które stały u jej początków. Bez wspólnych wartości Europa nie będzie potrafiła wspólnie rozwiązywać problemów, jakie je trapią. Kard. Parolin zwrócił tu uwagę na bezrobocie wśród młodzieży, problemy samotnych matek oraz imigrantów. 

pac