Wiceszef MSZ RP: Rosja nie będzie decydować o rozszerzeniu NATO - zdjęcie
29.12.21, 20:54fot. yt/screen

Wiceszef MSZ RP: Rosja nie będzie decydować o rozszerzeniu NATO

28

„Gdyby Rosja miała decydować, to pewnie nawet Polska nie dołączyła by do NATO w 1999 roku” – powiedział w wywiadzie udzielonym telewizji TVP Marcin Przydacz, podsekretarz stanu ds. bezpieczeństwa, polityki amerykańskiej, azjatyckiej oraz wschodniej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

„To nie Rosja będzie decydować o tym, kogo do swoich szeregów przyjmie NATO. Traktat Północnoatlantycki w art. 10 mówi o możliwości rozszerzania NATO i o tym będą decydować państwa natowskie i to państwo które byłoby kandydatem. W tym wypadku, na przykład, Ukraina, a nie państwa trzecie. To nie Rosja powinna móc decydować o takich sprawach” – powiedział Marcin Przydacz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Zdaniem wiceszefa MSZ RP, Rosja nie ma prawa wysuwać żądań wobec NATO.

„Nie powinno być przedmiotem jakiekolwiek twarde zobowiązanie z naszej strony, co do braku możliwości rozszerzania czy co do wycofywania jakichś wojsk z państw natowskich. Tego by sobie życzyła Rosja, ale na to zgody być nie może, bo jeśli się na to zgodzimy, to tak naprawdę przestaniemy funkcjonować jak wspólnota natowska, bo to znaczy, że to Moskwa będzie decydowała o tym jaką my politykę bezpieczeństwa prowadzimy” – powiedział Marcin Przydacz i podkreślił także, że według ostatnich sondaży opinii społecznej 70 proc. Ukraińców opowiadają się za przystąpienie do UE, a 60 proc. chcą, by Ukraina dołączyła się do NATO. „To są wymierne efekty polityki wschodniej”, zaznaczył.

Podsekretarz stanu dodał, że nie zważając na napięcie sprowokowane przez Kreml w rozmowach NATO i Rosji jest jeszcze przestrzeń do dyskusji dyplomatycznych.

„Dobrze, że Rada NATO – Rosja się odbywa. Od dwóch lat NATO było otwarte na realizację tej dyskusji. To Rosja nie chciała dyskutować. Jeśli Rosja dziś chce dyskutować o wschodniej flance, o wschodzie Europy, to jest jest przestrzeń do dyskusji. O Donbasie można rozmawiać, o porozumieniach mińskich, o Krymie, o działaniach destabilizacyjnych Rosji na Kaukazie Południowym, na przykład w kontekście Gruzji. Jest cały szereg tematów, gdzie można, rzeczywiście w ramach dyplomacji, rozmawiać z Rosją o tym jak utrzymać pokój” – podkreślił Marcin Przydacz.

Przypomnijmy, w swoim wystąpieniu skierowanym do ukraińskich dyplomatów minister Rau nawiązał do rosyjskiej propozycji tzw. „gwarancji bezpieczeństwa” przekazanej Stanom Zjednoczonym w kontekście ostatniej eskalacji napięcia pomiędzy Rosją a Kijowem. Szef polskiego MSZ podkreślił, że Ukraina podobnie jak wszystkie inne państwa, ma prawo do swobodnego decydowania o własnym losie oraz o wyborze modelu rozwoju i sojuszy, do których chce należeć. – Występujemy dziś, i zawsze będziemy występować, przeciwko imperialnym tendencjom w polityce światowej, przeciwko pojęciom takim jak „koncert mocarstw” i „strefy wpływów – podkreślił. Zaznaczył jednocześnie, że rozszerzenie NATO nie powinno być traktowane jako zagrożenie. – Rozszerzenie NATO, które jest sojuszem o charakterze obronnym, nie osłabia niczyjego bezpieczeństwa, chyba że jakieś państwo planuje agresję i obawia się, że Pakt Północnoatlantycki może ją powstrzymać – dodał.


Jagiellonia.org

Komentarze (28):

ocena sytuacji2021.12.30 12:14
NATO to głównie USA gdzieś tam w tle Turcja i Wielka Brytania dalej Unia.Administracja Bidena panicznie boi się Chin. Oni chcą przeciągnąć Rosję na swoją stronę. To idiotyczna polityka bo co by się nie stało co by Zachód nie zrobił to Rosja raczej nie sprzymierzy się z Chinami nie dla tego, że by nie chciała tylko ze względu na konflikt interesów bo zarówno Rosja i Chiny chcą takiego porozumienia (na forum międzynarodowym głosują zwykle przeciwko USA) tylko, że każdy na swoich warunkach co nie odpowiada drugiej stronie. Ponadto Rosja jest świadoma, że nawet gdyby udało się takie porozumienie zawrzeć co jest wątpliwe i jakby Chińczycy przy współudziale Rosji pokonali Amerykanów to zaraz im by się dobrali do skóry. A tak naprawdę to Rosja zwłaszcza słaba wplątana w różne konflikty jest dla Chin o wiele bardziej łatwym celem ataku niż USA. Podporządkowanie Rosji dało by Chinom dominacje w Euroazji, zaplecze surowcowe do rozwoju gospodarczego i Chiny wyrosły by na potęgę mogącą skutecznie przeciwstawić się Ameryce. Tak więc ryzyko nie jest takie , że powstanie jakiś sojusz Rosji z Chinami tylko, że Chiny widząc słabość Rosji wplatanie Rosji w konflikty na przykład na Ukrainie zaatakują. To niestety przykre ale nie wykluczone, że właśnie dlatego Rosja nie atakuje jeszcze Ukrainy bo pod obecną administracją w Białym Domu to Nasz Region na za wiele nie może liczyć a zwłaszcza Ukraina. Prezydent Trump był znacznie bardziej zdecydowany wobec Rosji. Scena Światowa się już nieco zmieniła nie ma obecnie konkurencji miedzy mocarstwami takimi jak USA i Rosja a jest konkurencja pomiędzy USA i Chinami a Rosja, która już utraciła swoja mocarstwową pozycję gdzieś w tle tej rywalizacji być może stąd wynika to zaproszenie dla Rosji .Oczywiście w Rosja jest jeszcze pewną potęgą regionalną ale już nie mocarstwem światowym.
karolicka deratyzacja Polski2021.12.30 11:10
Komunistyczna Konfederacja WOLI Putina
Żyd Anonim2021.12.30 8:59
Od urodzenia cierpię na ostry oraz przewlekły syndrom antypolonizmu i antyklerykalizmu. Osoba Matki Bożej wywołuje u mnie wściekłość, bo to Ona pokonała tego, którego jestem kundlem, jazgoczącym na tym forum od lat. Podobnie JP2, który tyle ludzi na całym świecie uchronił od piekła. Wielcy święci, szczególnie św. Siostra Faustyna i Padre Pio, to dla mnie tylko "pyerdolnięci psychole". Gdy słyszę słowa: "Boże Miłosierdzie", "Eucharystia", "katolicka Polska" to mam drgawki, wysypkę i permanentną $raczkę. W każdym księdzu widzę pazernego pedofila, który naiwnych straszy piekłem. Marzy mi się rozwalenie "tego kraju" i przerobienie go na nasz Polin, w którym byłoby normalnie, tzn. kościoły jako Muzea Ateizmu, księża w obozach, my bylibyśmy panami, a goje pracowaliby na nas. Oczekuję więc propozycji, bo mi się skończyły pomysły. Bluzgam w kółko to samo, rechoczę głupkowato "buhahahaha", słowem robię tu z siebie durnia, i to jeszcze na oczach gojów oraz katolików.
ruSSkie bydło jak czegoś nie ukradnie2021.12.30 7:42
...to tego nie ma. To nie państwo, to żydokomusza mafia. Podobnie jak w Polsce, tylko ruSSka jest znacznie większa i ma własne wojsko. Jej szefem (przynajmniej nominalnie) jest putinek.
czango2021.12.30 8:01
na razie to pisowskie bydło kradnie na potęgę a maturzysta Suski uczy prawników prawa, "ruskie bydło" musi się dużo jeszcze nauczyć od pisowskiego bydła
kacap z PIS2021.12.30 7:28
Jagiellonia.org i Iszczuk, można tych pomyj już nie czytać, z każdym dniem Fronda coraz bardziej zamienia się w banderowski portal
Fumfel2021.12.30 0:42
Ci to lubią sobie poszczekać...
Paweł2021.12.30 0:17
Dzieciak minister, może mądrze prawi, ale to tylko dziecko we mgle.
Paweł2021.12.30 0:14
Dzieciak minister może jest uczciwy, może mądrze prawi, ale to tylko dziecko we mgle.
Jj2021.12.29 23:31
Skąd pomysł, że ktoś będzie Polskę pytał o zdanie? :-D
kałmuk2021.12.30 7:30
obejrzyj tvPIS, tam dopiero jest pisowska megalomania, PIS to pępek świata, mocarz gospodarczy i polityczny, propaganda pisowska przebiła propagandę PRL-u już 100 razy
Żyd Anonim2021.12.29 22:50
Od urodzenia cierpię na ostry oraz przewlekły syndrom antypolonizmu i antyklerykalizmu. Osoba Matki Bożej wywołuje u mnie wściekłość, bo to Ona pokonała tego, którego jestem kundlem, jazgoczącym na tym forum od lat. Podobnie JP2, który tyle ludzi na całym świecie uchronił od piekła. Wielcy święci, szczególnie św. Siostra Faustyna i Padre Pio, to dla mnie tylko "pyerdolnięci psychole". Gdy słyszę słowa: "Boże Miłosierdzie", "Eucharystia", "katolicka Polska" to mam drgawki, wysypkę i permanentną $raczkę. W każdym księdzu widzę pazernego pedofila, który naiwnych straszy piekłem. Marzy mi się rozwalenie "tego kraju" i przerobienie go na nasz Polin, w którym byłoby normalnie, tzn. kościoły jako Muzea Ateizmu, księża w obozach, my bylibyśmy panami, a goje pracowaliby na nas. Oczekuję więc propozycji, bo mi się skończyły pomysły. Bluzgam w kółko to samo, rechoczę głupkowato "buhahahaha", słowem robię tu z siebie durnia, i to jeszcze na oczach gojów oraz katolików.
Skrzypek na dachu2021.12.29 22:37
Brawo NATO .
Anonim2021.12.29 22:34
"Wiceszef MSZ RP: Rosja nie będzie decydować o rozszerzeniu NATO", oczywiście że nie tylko militaryści z Polski, szczególnie pogrobowcy Stepana Bandery !!!!!!!!
kacapy za Ural2021.12.29 22:42
Co ty nie powiesz, kacapie ?!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.12.29 22:33
My mamy prezydęta , oni Prezydenta....
Jawny2021.12.29 22:51
Nie jest źle. Mogliśmy mieć prezy-dętkę - Kidawę. IQ=10.
katolik2021.12.29 22:04
Mariusz Mazierski zmarł w wieku 42 lat. Był emerytowanym strażakiem i ratownikiem medycznym. Zapewne sie wyszczepił?
kosiar2021.12.29 22:04
22/01/2022 - data ataku Rosji na Ukraine.
Fumfel2021.12.30 0:41
Maciarewicz obroni
No i w koncu mamy to2021.12.29 21:46
Za Jerusalem Post „Eksperci uważają, że jedyną metodą na wygaszenie pandemii jest… szerzenie się infekcji, pod warunkiem jednak, że obywatele będą zaszczepieni” Genialne.
matis892021.12.29 21:40
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.------------------------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''
Ni Chu Ya2021.12.29 22:06
22/01/2022 - data ataku ( inwazji ) Rosji na Ukrainę. Wiadomość z linii frontu w Donbasie.
Skrzypek na dachu2021.12.29 21:22
Brawo Uklad Warszawski gwarant pokoju i dobrobytu proletariatu .
sisi z WSI2021.12.29 21:57
w ramach planów układu warszawskiego dzisiaj okupowlibyśmy Danię i komu to przeszkadzało ?
Skrzypek na dachu2021.12.29 22:48
Asio podszywaczu . Brawo NATO .
duch azorka2021.12.29 21:20
To że Ukraińcom czy sprzyjającym im probanderowskim Polakom wydaje się że ich zdanie jest wiążące nie znaczy że Rosja nie dogada się z najważniejszymi armiami NATO- USA i Turcją inaczej .Bo to pierwszy raz trzymamy rękę w nocniku.
B522021.12.29 21:19
putin gra na gazowym flecie a bolszewicy z zachodniej Europy tańczą do rytmu