Co zainspirowało Węgrów do walki z komunistycznym uciskiem? Poznański czerwiec 1956 roku!

Historycy przypominają, że Poznański czerwiec 1956 roku zainspirował do walki Węgrów. Dziś mija 60 lat od rozpoczęcia strajków i protestów robotników w Poznaniu. Sprzeciwili się coraz gorszym warunkom życia, pracy, obniżkom płac i komunistycznemu reżimowi. Powstanie zostało krwawo stłumione, zginęło wtedy 58 osób, kilkaset zostało rannych.

Choć komunistyczne władze nie zmieniły swojej polityki, to jak mówi prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński ofiara poznaniaków była niezwykle ważna dla Węgrów. Z ich perspektywy, to co wydarzyło się w Poznaniu było pewnym ośmieleniem bo pokazało, że niezadowolenie, które jest na Węgrzech nie ogranicza się tylko do ich kraju, że jest powszechne. Pierwsze przejawy oporu, przypomina prezes IPN, pojawiły się już w lipcu, a 23 października manifestacja studentów politechniki w Budapeszcie dla poparcia żądań poznańskich robotników, przerodziła się w rewolucję.

Również pełniący obowiązki szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk podkreśla, że poznański czerwiec był kluczowym impulsem dla Węgrów. Jak tłumaczy, Poznań pokazał Węgrom, że można wystąpić przeciwko komunistycznemu okupantowi i był to dla nich sygnał, że walkę należy prowadzić. Historyk przypomina, że Powstanie Węgierskie łączy się z poznańskim czerwcem, ponieważ to "z Poznania wyszła iskra, która zapaliła Węgry".
Dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury János Tischler podkreśla, że choć propaganda komunistyczna próbowała zakłamać wydarzenia w Poznaniu, a Węgrzy doskonale wiedzieli co się w czerwcu w Polsce wydarzyło. Dyrektor Instytutu przypomina, że kiedy oficjalna prasa tłumaczyła, że w Poznaniu doszło do zamieszek wywołanych przez "elementy faszystowskie" to, Węgrzy rozumieli, że chodzi o demokratyczny ruch, który miał dosyć komunistycznej dyktatury.
Powstanie Węgierskie wybuchło 23 października i trwało do 10 listopada 1956 roku. Zostało krwawo stłumione przez zbrojną interwencję Armii Radzieckiej. W walkach zginęło około 2 i pół tysiąca Węgrów.

Dlatego dziś wieczorem przy Pomniku Poznańskiego Czerwca '56 prezydenci Polski i Węgier Andrzej Duda i János Áder oraz tysiące poznaniaków oddadzą hołd Polakom i Węgrom, którzy podjęli walkę z komunistycznym reżimem w 1956 roku. (Początek uroczystości o 20.30).

emde/IAR