Prefekt Kongregacji Nauki Wiary udzielił wywiadu niemieckiej gazecie „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Kardynał Gerhard Müller podkreślił, że nie można relatywizować nierozerwalności sakramentu małżeństwa w imię miłosierdzia. Ewangelia o tejże nierozerwalności nie może stać się „abstrakcyjną teorią, która nie odgrywa już roli w życiu Kościoła” – mówił Prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Małżeństwo jest „rzeczywistością stworzoną przez Boga, a nie tylko ludzkim ideałem, który człowiek może osiągnąć na podstawie własnej mocy i który może pominąć”.

Kard. Müller powiedział też, że pryncypia doktryny Kościoła w żadnym razie nie są sprzeczne z pojęciem miłosiernego duszpasterstwa. Jednak kościelne rozumienie miłosierdzia musi trzymać się wykładni biblijnej. Katolicy, którzy po rozwodzie weszli w nowy związek cywilny, są zgodnie z nauką Kościoła wykluczeni z przyjmowania Komunii świętej.

Kardynał odrzucił przejęcie przez Kościół katolicki praktyki prawosławia, gdzie niektórzy mogą zawierać drugie małżeństwo po rozwodzie. Dla urzędu nauczycielskiego Kościoła takie rozwiązanie jest wykluczone, podkreślił kard. Müller.

pac/kathpress.co.at