W Watykanie zakończyło się międzyreligijne kolokwium poświęcone małżeństwu oraz komplementarności mężczyzny i kobiety. Uczestniczyło w nim 400 osób wyznających 14 różnych religii.

„Troska o małżeństwo i rodzinę połączyła nas już od pierwszych godzin spotkania. Okazuje się, że wszyscy mamy do czynienia z podobnymi problemami” – mówił bp Jean Laffitte, sekretarz Papieskiej Rady ds. Rodziny.

Uznał, że kolokwium pokazało też ogromną aktualność nauczania św. Jana Pawła II. Istnieje świadomość tego, że papież ten był jednym z największych specjalistów od miłości małżeńskiej – powiedział bp Laffitte.

„Z jednej strony nauczanie Jana Pawła II jest syntezą całego magisterium Kościoła. Pamiętajmy, że on sam uczestniczył w redakcji Konstytucji soborowej Gaudium et spes, która jest podstawowym punktem odniesienia dla duchowości małżeńskiej” – stwierdził biskup w rozmowie z „Radiem Watykańskim.

„Z drugiej strony Papież Wojtyła był doskonale przygotowany do tego tematu, zwłaszcza pod względem antropologicznym. Jako filozof zajmował się tym przez 25 lat. Pamiętajmy, że już 1960 r. napisał «Miłość i odpowiedzialność». Wniósł zatem ogromny wkład już jako uczony, filozof i etyk. Natomiast jego papieskie nauczanie to wyraz podejścia interdyscyplinarnego.

Łączy filozofię, antropologię, teologię biblijną, teologię moralną, etykę, duchowość. Jest to ogromne dzieło, z którego nie wolno nam dzisiaj rezygnować, bo właśnie tego potrzebuje współczesny człowiek. Ludziom brak wiedzy o ich powołaniu do miłości, o zamyśle Boga względem małżeństwa i rodziny. Dlatego jest bardzo ważne, byśmy nie dali się zniechęcić, lecz zrobili wszystko, by dalej przekazywać to nauczanie, które jest niesłychanie aktualne i przeznaczone dla wszystkich ludzi dobrej woli, a nie tylko dla wąskich kręgów katolików i chrześcijan” – mówił hierarcha.