Skąd pomysł na stworzenie strony www.oplodnosci.pl?

Chcieliśmy zgromadzić w jednym miejscu bazę wiedzy nt. płodności oraz udostępnić ją wszystkim zainteresowanym. Kolejnym celem było zwiększenie dostępu użytkowników różnych metod rozpoznawania płodności/naturalnego planowania rodziny do lekarzy, którzy ukończyli specjalistyczne kursy w tym zakresie. Widzieliśmy dużą potrzebę poszerzenia takiej całościowej listy specjalistów. W internecie można było do tej pory znaleźć jedyną, ale bardzo cenną listę takich lekarzy. Coraz więcej osób korzysta z różnych metod rozpoznawania płodności i szuka specjalistów, którzy na podstawie indywidualnych obserwacji cykli mogliby prowadzić ewaluację, a jeśli potrzeba - dalszą diagnostykę i leczenie. Dla lekarzy, szczególnie ginekologów - położników, ważna była również wspólna przestrzeń łącząca i edukująca profesjonalistów zajmujących się troską o zdrowie prokreacyjne. Nie chcieliśmy promować żadnej konkretnej metody rozpoznawania płodności, na stronie prezentujemy każdą z metod. Zależy nam na trosce o zdrowie prokreacyjne, na tym aby integrować środowisko zaangażowane w tą ideę, aby strona była ponad podziałami. Cieszy nas, że otrzymaliśmy już wiele informacji zwrotnych z podziękowaniami za przygotowanie takiej bazy informacji. 

Kim są autorzy tej inicjatywy?

Ten pomysł zrodził się ok. 2-3 lata temu w grupie kilku osób różnych profesji zaangażowanych wspólnie w troskę o zdrowie prokreacyjne. Do dyskusji i pomocy zapraszaliśmy kolejno: lekarzy różnych specjalności, farmaceutów, instruktorów różnych metod rozpoznawania płodności, studentów medycyny, położne, konsultantów laktacyjnych. Szybko okazało się, że idea ta była bliska i kiełkowała w wielu osobach. Dzięki zaangażowaniu m.in. tych osób metody rozpoznawania płodności są obecnie przedmiotem fakultatywnych zajęć na kilku uniwersytetach medycznych w kraju. Odbywa się coraz więcej konferencji z tego zakresu, pisane są artykuły. Osoby, które podjęły się pracy nad stroną, ukończyły kursy z zakresu metod rozpoznawania płodności w różnych organizacjach. Jesteśmy świadomi, jak duża jest potrzeba wsparcia młodego pokolenia lekarzy, położnych, farmaceutów i instruktorów NPR, a zarazem jak ważne jest naukowe podejście i poszerzanie świadomości każdego młodego człowieka, gdyż każdego z nas dotyczy zagadnienie płodności. Strona wciąż jest w budowie, jako, że każdy z nas pracuje nad nią wolontaryjnie po godzinach normalnej pracy, czy nauki.

Jakie informacje nt. płodności można znaleźć na stronie?

Często jesteśmy pytani o podstawy naukowe metod rozpoznawania płodności, mechanizm i działania niepożądane antykoncepcji czy procedury in vitro. Dlatego na stronie internetowej umieściliśmy bogaty spis posegregowanej tematycznie literatury medycznej - w sumie kilkaset pozycji z naukowych baz danych, do których można się odnieść szukając informacji na każdy z ww. tematów. Na stronie znajdują się również tematyczne artykuły popularnonaukowe z zakresu płodności, antykoncepcji, procedury in vitro czy leczenia niepłodności. Pochodzą one m.in. z kwartalnika Życie i Płodność, są pokłosiem corocznych konferencji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Profilaktyka zdrowia prokreacyjnego. 

Czy łatwo było pozyskać do współpracy lekarzy specjalistów, którzy krytycznie odnoszą się do antykoncepcji, aborcji i in vitro? 

Wielu specjalistów zajmujących się troską o zdrowie prokreacyjne, metodami rozpoznawania płodności, bardzo pozytywnie odniosła się do inicjatywy. Podzielili się oni swoimi artykułami, materiałami, napisali kolejne. Wielu ginekologów- położników bardzo poparło ideę. Wsparcia merytorycznego udzielili m.in. Prof. Bogdan Chazan, Prof. Janusz Gadzinowski, Prof. Dorota Kornas- Biela, Prof. Stanisław Cebrat czy Prof. Michał Troszyński. Ideę poparli także wybitni specjaliści z poza Polski, m.in. wsparcia merytorycznego udzielił nam dr Phil Boyle czy dr Michaela Menarguez.

Czy planują Państwo w jakiś sposób poszerzyć działania portalu?

Z pewnością są jeszcze lekarze po kursach metod rozpoznawania płodności, do których jeszcze nie dotarliśmy, a do których mogłyby się zgłaszać pacjentki ze swoimi obserwacjami. Chcemy też stworzyć Newsletter dla osób zainteresowanych zagadnieniami, które poruszamy na stronie. Portal jest m.in. miejscem, gdzie po logowaniu lekarze, którym bliska jest tematyka zdrowia prokreacyjnego mogą wzajemnie od siebie się uczyć, korzystać ze zgromadzonych materiałów, plików, prezentacji, wykładów.  Jest to dla nas bardzo cenny element portalu. Zgłaszają się do nas profesjonaliści, którzy chcieliby dołączyć swoje artykuły. Chcielibyśmy, aby lekarze, studenci medycyny czy instruktorzy różnych metod NPR mogli uczestniczyć w wirtualnych szkoleniach, itp. Jesteśmy otwarci na propozycje pomocy ze strony różnych osób czy organizacji.

W tym miejscu pragniemy ogromnie podziękować każdej osobie, która nas motywowała, poświęciła swój czas, wysiłek, zaangażowanie i pomoc, aby idea ta mogła przerodzić się w rzeczywistość. Udało się to wspólnymi siłami. Mamy nadzieję, że zgłoszą się do nas także kolejne osoby mogące nam realnie pomóc. Zapraszamy.

Mariusz Marcinkowski jest doktorantem na UKSW, instruktorem NPR, autorem artykułów oraz audycji radiowych poświęconych tematyce męskości i przygotowania do małżeństwa.

Lek. Natalia Suszczewicz jest rezydentem ginekologii-położnictwa, w trakcie studiów doktoranckich na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Rozmawiała Emilia Drożdż