reklama
reklama

UWAGA! Wiceszef MSZ: Decyzja Brukseli wobec Polski była nielegalna!

UWAGA! Wiceszef MSZ: Decyzja Brukseli wobec Polski była nielegalna!
Aleksander Stępkowski
reklama Wiceszef MSZ Aleksander Stępkowski informuje, że decyzja Komisji Europejskiej nakładająca na Polskę „procedurę ochrony państwa prawa” nie ma umocowania w unijnym prawie, czyli była nielegalna.

Wiceszef MSZ Aleksander Stępkowski przypomina, że zgodnie z traktatami Komisja Europejska może nadzorować przestrzeganie zasad praworządności przez instytucje unijne, ale nie państwa członkowskie; to wyłączna kompetencja Rady Europejskiej. Resort spraw zagranicznych czeka na pisemną informację KE wobec środowej decyzji Komisji Europejskiej w sprawie wdrożenia wobec Polski pierwszego etapu procedury ochrony państwa prawa.

Stępkowski ocenił, że o ile KE i Timmermans posiadają kompetencje "w zakresie nadzorowania przestrzegania zasad praworządności względem instytucji unijnych", to "jeśli chodzi o relacje z państwami tutaj jakiekolwiek kompetencje posiada tylko i wyłącznie Rada Europejska". Wiceszef MSZ powołuje się na opinię służb prawnych Rady Europejskiej, która - według niego - wskazuje, że "'legal framework' zaproponowany przez Komisję nie ma żadnego umocowania w traktatach". - Z moich osobistych konsultacji z urzędnikami w Radzie wynika, że podtrzymują oni to stanowisko - podkreślił. I dodał, że "niedobrze byłoby, gdyby Komisja całe zamieszanie medialne chciała wykorzystać po to, ażeby przypisać sobie kompetencje, których nie przyznaje jej traktat. Liczymy, że pozycja Rady nie będzie w jakiś sposób osłabiana przez de facto działania Komisji. Dlatego bardzo nas cieszą zapewnienia wczorajsze uczynione przez przewodniczącego KE Jean Claude'a Junckera, iż Komisja zamierza działać w pełni na podstawie traktatów".

Stępkowski zaznaczył również, że "Rzeczpospolita liczy na to, że prawo traktatowe Unii Europejskiej będzie przez Komisję przestrzegane".

mko/media

15.01.2016, 12:05

Komentarze ():

Anaja Sty 14, 2016, 3:11 po południu

No to się zaczyna ;)
Ciekawe czy Rada naprawdę będzie bronić swoich kompetencji, czy podkuli ogon przed Komisją.

Radzi Sty 14, 2016, 3:15 po południu

Można powiedzieć że Unijne Instytucje zaczynają stosować tzw Prawo bezprawia, Prawo silniejszego zw. Prawem dżungli lub Prawem pięści Podobnie jak Trybunał Stanu RP nadaje sobie Prawo decydowania w sprawach w których nie ma władzy prawnej.

antolek Sty 14, 2016, 3:26 po południu

Przestępcy będą sprawdzali praworządność w Polsce. Ha,ha,ha...

DarekW Sty 14, 2016, 3:30 po południu

Jak wdrożyć procedurę sprawdzania praworządności w KE skoro z nią tak słabo ? ;-)

Pelican Sty 14, 2016, 3:36 po południu

No wszyscy przestępcy - tylko Wielki PIS - prawdziwy Pomazaniec Boży....szukajcie a znajdziecie....idioci z PIS-u nie kompromitujcie juz więcej naszej polskiej nacji...

pokaż więcej komentarzy

Najnowsze artykuły:

 
 
facebook