Ustawa o obniżkach VAT. Kuźmiuk: Premier Morawiecki znalazł guziki, których nie widział Tusk - zdjęcie
28.01.22, 19:22Fot. Screenshot You Tube KPRM / European People's Party via Flickr, CC BY 2.0

Ustawa o obniżkach VAT. Kuźmiuk: Premier Morawiecki znalazł guziki, których nie widział Tusk

31

1. Rząd premiera Morawieckiego tak jak obiecywał przeprowadził przez Parlament ustawę o obniżkach VAT na nośniki energii (paliwa, gaz i energię elektryczną), a także wprowadzenie zerowej stawki VAT na żywność.

W środę w Sejmie większość rządowa odrzuciła 7 poprawek Senatu, przy pomocy których próbował wprowadzić w ustawie zmiany naruszające prawo unijne (podatek VAT jest podatkiem zharmonizowanym na poziomie UE i obniżanie jego stawek może dokonywać się tylko do poziomu przewidzianego w dyrektywie).

W tej sytuacji ustawa o obniżkach czeka już tylko na podpis prezydenta i po zatwierdzeniu przez głowę państwa, zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw i będzie mogła wejść w życie 1 lutego, już wtedy zobaczymy niższe ceny na stacjach benzynowych i w sklepach sprzedających produkty żywnościowe.

2. Ten drugi już pakiet działań antyinflacyjnych to miedzy innymi obniżka VAT na paliwa z 23 do 8%, co powinno skutkować obniżką cen na stacjach benzynowych o około 70 groszy, a więc cena litra paliwa od 1 lutego powinna oscylować w granicach 5 zł.

Rząd zdecydował także o kolejnej obniżce podatku VAT na gaz (od stycznia zmniejszył tę stawkę z 23% do 8%), teraz zdecydował, że stawka będzie wynosiła 0%, i to wbrew przepisom unijnym, które przewidują w tym przypadku minimalną stawkę w wysokości 5% (ponieważ będzie ona obowiązywała pół roku, to być może KE nie będzie reagowała na to odstępstwo).

Przedłużone zostało do końca lipca obowiązywanie obniżonej do 5% stawki podatku VAT na energię elektryczną, a także została obniżona do 5% stawka VAT na ciepło systemowe, która będzie obowiązywała do końca lipca.

W ramach tej tarczy wprowadzono również rozwiązania pozwalające na korzystanie z niższej taryfy gazowej (takiej z jakiej korzystają gospodarstwa domowe) przez spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe ale także szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki i inne instytucje o podobnym charakterze.

3. W pakiecie działań antyinflacyjnych znalazło się także obniżenie stawek VAT z 5% do zera na produkty żywnościowe, co jak zaznaczył premier powinno zostawić w kieszeniach konsumentów od 5 do 7 mld zł.

Oczywiście rząd zakłada, że przedsiębiorstwa dokonujące obrotu żywnością, uwzględnią wprowadzenie zerowej stawki VAT i odpowiednio skorygują ceny, tak aby uwzględniały one tę obniżkę podatku.

Wprawdzie niektóre sieci handlowe, jak informują media w ostatnich dniach, podniosły ceny podstawowych produktów żywnościowych, żeby obniżyć je od 1 lutego ale tego typu oszukańcze praktyki, będą ścigane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Jednocześnie zdecydowano o obniżeniu stawki VAT z 8% do 0% na nawozy sztuczne, co powinno w przyszłości zapobiec wzrostowi cen artykułów żywnościowych spowodowanego właśnie wzrostem cen nawozów, a ten jest wywołany gwałtownym blisko 10-krotnym wzrostem cen gazu (gaz w kosztach wytwarzania nawozów stanowi obecnie blisko 70%).

4. Sumarycznie wprowadzona w styczniu pierwsza tarcza antyinflacyjna i teraz ta obowiązująca od 1 lutego, będą kosztowały budżet około 25 mld zł (mniejsze wpływy podatkowe do budżetu i dodatkowe wydatki związane z dodatkami osłonowymi), a wpływ pierwszego i drugiego pakietu antyinflacyjnego, jak się szacuje, powinien obniżyć inflację o około 3 pkt. procentowe.

Przypomnijmy, że jesienią 2011 roku, kiedy inflacja sięgnęła 5%, ówczesny premier Donald Tusk, pytany przez dziennikarzy o reakcję rządu na podwyższoną inflację, odpowiedział tak „ci którzy rozumieją elementarną gospodarkę, rozumieją, że gdyby rząd miał guziki i na jednym byłoby napisane niskie ceny żywności, a na drugim wysokie, to ja bym nic innego nie robił, tylko naciskał guzik niskie ceny. Takich guzików jednak nie ma.”

Obecny premier Mateusz Morawiecki takie guziki znalazł, w sytuacji podwyższonej inflacji, zdecydował się zaproponować Polakom dwa pakiety antyinflacyjne, składające się zarówno z obniżek podatków na nośniki energii, na żywność i nawozy jak i wsparcia finansowego dla rodzin o niskim poziomie dochodów.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (31):

POkatoliku2022.01.30 11:02
Kużmiuk ekspercie od wszystkiego idż do sklepu i pokaż mi te obniżki cen.
man.of.Stagira2022.01.29 18:34
Na twitterach ciPOsza, w TVN’ach ciPOsza, nie ma Mickiewicza i nie ma Miłosza | Tu ciPOosza tam ciPOsz, szaro brudno i zima, nie ma Słowackiego i nie ma Tuwima | Na ulicach ciPOduch, na kościołach POśluzy, nie ma Heideggera i nie ma Deleuzy | Tu ciPOtusk tam ciPOsz, śmierdzi niemcem i wzdycha, GWnoprawdą Brejzy i szlochem Giertycha. | Na twitterach ciPOsza, w GieWueN’ach ciPOduch, nie było wolności a za to był podsłuch | Bezrobotny ciPOśluz ciemny stalker ujada od świtu do nocy śni mu się zdrada | Na twitterach ciPOsza … na kościołach POśluzy … nie ma Heideggera i nie ma Deleuzy | f i n e // da capo al fine
Wonski2022.01.30 10:20
Zmień dilera
man.of.Stagira2022.01.29 18:32
Na twitterach ciPOsza, w TVN’ach ciPOsza, nie ma Mickiewicza i nie ma Miłosza | Tu ciPOosza tam ciPOsz, szaro brudno i zima, nie ma Słowackiego i nie ma Tuwima | Na ulicach ciPOduch, na kościołach POśluzy, nie ma Heideggera i nie ma Deleuzy | Tu ciPOtusk tam ciPOsz, śmierdzi niemcem i wzdycha, GWnoprawdą Brejzy i szlochem Giertycha. | Na twitterach ciPOsza, w GieWueN’ach ciPOduch, nie było wolności a za to był podsłuch | Bezrobotny ciPOśluz ciemny stalker ujada od świtu do nocy śni mu się zdrada | Na twitterach ciPOsza … na kościołach POśluzy … nie ma Heideggera i nie ma Deleuzy | f i n e // da capo al fine
Tego we Frondzie nie ma.2022.01.29 16:12
Zdaniem szefa PO skrót PiS w Polsce oznacza - przekupstwo, inwigilację i szantaż. - To są filary, na których prezes PiS Jarosław Kaczyński oparł swoją władzę w polskim państwie i uczynił Polaków i Polskę nieodpornymi na szantaż, na przekupstwo i na inwigilację - zaznaczył Tusk.
W usta czy w kakao2022.01.29 18:34
jak dzisiaj bierzesz?
***** peowskie zdradzieckie psy!!!2022.01.29 10:17
POKO to liberalno-lewacka patologia , bazująca na manipulacji, kłamstwie i złodziejstwie. Są leniwi i nie potrafią rządzić. Polska pod ich zarządem ,była państwem tylko w teorii, jak ujął to ich klasyk - Sienkiewicz , c... , d... i kamieni kupa. Żarli ,pili, lulki palili , w gałę haratali i budkę wartowniczą pod rosyjską ambasadą podpalali. Niemcom się wysługiwali , za co niektórzy z nich odznaczenia i wysoko płatne stanowiska w PE otrzymywali. A po za tym , ale jaja, ale jaja , hi hi hi
Krakus2022.01.29 21:32
a teraz mamy kraj miodem płynacy - skłóceni z całym światem, bez poparcia, jedyne, na kogo można liczyć to Putin, inflacja od 22 lat najwieksza, drożyzna, prąd i GAZ niesamowicie drogi dzieki głupocie PiS, podsłuchy, ataki na dzieci działaczy opozycji, a gdzie milion elektrycznych aut? Mieszkania "plus"? Gdzie CPK? Gdzie promy? i tak dalej? No co misiu-pysiu? Albo jesteś putinowskim trollem albo starczym debilem, realizującym jego polityke za darmo :)
Anonim2022.01.30 10:36
PO w dvpie u Putina nawet programu dla Polski i Polaków nie ma. Takie to twoje kochane PO. Dziwaku z wiejskiej chatki na peryferiach . Wesoły Romek KRAKUS.
Foster2022.01.29 9:50
Ten to się stara. Pycha, zarozumialstwo, interesowność, głupota i nienawiść - po co mu to ?
Anonim2022.01.29 9:27
Debilu Kuźmiuk, za Tuska wszystko było tanie, była deflacja. Ty z innymi debilami z PiS - u doprowadziłeś do inflacji 10%, żywność i gaz zdrożały prawie o 100%. Dzisiaj obniżycie to o 5 groszy i mówicie że Tusk był niedobry. Jesteście głupsi od waszych wyborców.
Dam2022.01.29 9:13
Socjalizm genialnie rozwiązuje problemy nieznane w żadnym innym ustroju. Tak samo Morawiecki pięknie rozwiązuje problemy, których za Tuska nie było. Chwała mu, tak problem stworzyć a potem znaleźć tymczasowe rozwiązanie.
Anonim2022.01.29 9:12
PISiory sa jak swinie z Folwarku Zwierzecego. Gorsi od PO. O ile niektorymi platfusami powinny zajmowac sie sady krajowe to PISiorami norymberskie. Tam sie osadza specyficznych zbrodniarzy.
raz dwa trzy ***** peowskie zdradzieckie psy!!!2022.01.28 22:28
i resztę sprzedajnych lewackich sk...
Anonim2022.01.28 21:38
Kuzmiuka peany na temat kłamczucha ....chłopie , zawsze tam gdzie koryto jesteś ty .......byś się chłopie wstydził...... ale ty bmw jesteś jak Czarnecki , ale ryja w korycie się oderwie......do czasu
czeski film2022.01.28 21:20
Kuźmiuk to taki ztraceny v Karpatech 🤪🤪🤪
Żydek Klapaucjusz to żydek gumowa kaczka2022.01.28 20:38
jedynie co potrafi to - HEJTERSKA SRRACZKA!
gumowa kaczka2022.01.29 18:30
nie pisowski lizusku ,Klapaucjusza pozdrawiam
Mariusz2022.01.28 20:38
Myślicie, że ludzie są głupi ? przecież sklepy podwyższą sobie marże i wyjdą na swoje a my będziemy płacić i tak wysokie ceny. Panie Kuźmiuk obudź się Pan. a Morawiecki to kłamca.
Ragał Ziemkiewicz2022.01.28 22:46
Jasne. Biedronka zwiększyła ceny większości produktów spożywczych. I im to wisi, czy będą, czy nie będą pobierać VAT od 1 lutego.
A Kuźmiuk2022.01.28 20:36
znów rzuca g..em w wentylator. Kuźmiuk. To papcio Glapcio wspólnie z kłamczuszkiem Mateuszkiem realizują założenia Mateuszka, aby ludzie za..lali za miskę ryżu. Ceny gazu Kuźmiuk związane są z błędną polityką, bardzo złym kontraktem, który podpisało PGNiG, nowa formula ustalania cen. Nie zgodzili się na przedłużenie traktatu Jamalskiego. Ceny prądu Kuźmiuk - rząd PIS sprzedał prawa do emisji CO2 za kwotę 60,2 miliarda złotych i nie przeznaczyli wymaganych ilości na modernizację. Polska przez to traci kolejne miliardy z UE. Ale to wg Ciebie (tu chciałoby się użyć dosadnego słowa) oczywiście wina Tuska. Podziwiam Cię Kużmiuk - wiele osób pluje Ci w twarz, a Ty nadal twierdzisz, że deszcz pada.
Kuźmiuk2022.01.28 20:55
https://www.youtube.com/watch?v=aAxWQ9LJ3Dc
gumowa kaczka2022.01.28 20:26
Dom z papieru
Pet2022.01.28 21:25
Karton, dykta, i paździerz...mokry w dodatku.
Klapaucjusz2022.01.28 20:20
Wystarczy złapać pana Prezesa za guzik i wszystko można załatwić; obniżkę VAT albo posadę w spółce skarbu państwa dla córki czy Pegasusa pod choinkę dla syna posła opozycji.
JanP2022.01.28 19:57
Karma dla kotów w puszce tydzień temu była w oszołomie po 1,78 a teraz 2,28. Wafle ryżowo-zbożowe były po 2,79, a teraz 3,09.
Słyszałem o tym, że zgredy żrą TO!2022.01.28 20:28
"Karma dla kotów w puszce tydzień temu była w oszołomie po 1,78 a teraz 2,28. Wafle ryżowo-zbożowe były po 2,79, a teraz 3,09." - - - - - - - - - - Ale czy to koszerne, żydku?
Wojtek Polak2022.01.28 20:40
Wyрierdalaj, trolu. Fᴏʀꜰɪᴋᴜ, ᴛʀᴏʟᴜʟᴏ!
katolik2022.01.28 19:42
Nazistki i nazisci z lewicy zebrali 10 tyś podpisow aby wyszczepienie było obowiązkowe, czyli trzeba ZACZAĆ zbierac podpisy przeciwne i o odsunięcie wszystkich od wladzy !!!!
„inflacja sięgnęła 5%”2022.01.28 19:39
Teraz przekroczyła 10%. Wielki zysk na obniżce VAT-u na żywność z 5% do zera. Dzisiaj robiłem zakupy i moje ulubione krokiety z kapustą, które tydzień temu kosztowały 6,15 zł (za 400 g), dzisiaj kosztują 6,89 zł.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2022.01.28 19:33
jak szMateusz zrobił pakiety antyinflacyjne? wziął sznurek, gwno i sreberko... suweren jak widać po czopku kuźmiuku ,zachwycony!