Wzmocnienie współpracy naukowo-technicznej z udziałem m.in. polskich naukowców, uczelni zakłada podpisana w Waszyngtonie umowa między Polską a Stanami Zjednoczonymi. – To bardzo ważny dzień dla polskiej nauki, gospodarki – powiedział wicepremier, minister szkolnictwa wyższego i nauki, Jarosław Gowin, który umowę podpisał.


Ze strony Stanów Zjednoczonych umowę o współpracy naukowo-technicznej podpisał w Departamencie Stanu USA zastępca sekretarza stanu, Thomas Shannon. Amerykański urzędnik przypominał, że Polskę i USA wiążą długie i bardzo głęboki relacje. ,,Wierzymy w wolności osobiste, cenimy edukację i podzielamy zaangażowanie na rzecz zapewnienia naszym obywatelom większych możliwości gospodarczych'' - mówił. Jak wskazywał, pierwszą umowę naukowo-techniczną Polacy podpisali z Amerykanami w Waszyngtonie w 1972 roku.


Wicepremier Jarosław Gowin mówił z kolei o ,,wielkiej szansie dla polskich jednostek naukowych, uniwersytetów i polskich uczonych''. Przekonywał, że rzecz będzie mieć duże znaczenie dla ,,realizacji śmiałej strategii rozwoju Polski i przebudowy polskiej gospodarki'' w kierunku zwiększenia jej innowacyjności.

mod/pap, fronda.pl