Ukraina blokuje tranzyt do Polski. Jaka będzie odpowiedź Warszawy?  - zdjęcie
28.01.22, 15:03Fot. via: Flickr ( Krzysztof D.)

Ukraina blokuje tranzyt do Polski. Jaka będzie odpowiedź Warszawy?

50

„Ministerstwo Infrastruktury zabiega o odwołanie decyzji strony ukraińskiej dotyczącej bezterminowego ograniczenia tranzytu kolejowego przez Ukrainę oraz zakazu użytkowania wagonów własności kolei ukraińskich na terytorium Polski” – podkreśla w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik resortu.

Od dwóch miesięcy Koleje Ukraińskie blokują przewozy tranzytowe do Polski. Transportowane przez Ukrainę towary pochodzą głównie z Chin, Korei Płd., Rosji i Kazachstanu. Jak alarmował kilka dni temu na antenie Radia Maryja prezes PKP LHS Zbigniew Tracichleb, związane z blokadą straty mogą iść w miliardowe kwoty.

Portal tvp.info poprosił o komentarz do sprawy Ministerstwo Infrastruktury.

- „Ministerstwo Infrastruktury zabiega o odwołanie decyzji strony ukraińskiej dotyczącej bezterminowego ograniczenia tranzytu kolejowego przez Ukrainę oraz zakazu użytkowania wagonów własności kolei ukraińskich na terytorium Polski”

- zapewnił rzecznik resortu Szymon Huptyś.

Zaznaczył, że w negocjacje zaangażowane są rządu oby państw oraz partnerzy biznesowi. Poza resortem infrastruktury zaangażowany jest też resort dyplomacji i polska ambasada na Ukrainie.

- „Liczymy na to, że w wyniku rozmów strona ukraińska podejmie decyzję o zniesieniu ograniczeń i ponownie będzie możliwość podejmowania wspólnych działań na rzecz rozwoju przewozów na towarowych korytarzach kolejowych biegnących przez terytoria obydwu państw”

- podkreślił rozmówca tvp.info.

Pojawiają się głosy, że działania Ukrainy mają na celu zmuszenie Polski do powiększenia puli zezwoleń na przewozy drogowe.

- „Ministerstwo infrastruktury rozważa różne warianty uregulowania kwestii zezwoleń drogowych ze stroną ukraińską. Resort nie wiąże sprawy przewozów drogowych z bieżącą sytuacją dotyczącą współpracy kolei obu stron, uznając te dwa obszary za odrębne zagadnienia, wymagające podejmowania niezależnych od siebie decyzji”

- podkreślił Huptyś.

kak/tvp.info.pl

Komentarze (50):

Lech2022.01.30 22:10
Dlaczego o tym się nie mówi w naszych mediach... Jeśli Ukraińcy blokują nasz transport i robią to perfidnie i złośliwie, bez wyjaśnień i tłumaczeń już taak długo. To znaczy że Polskę lekceważą, nawet w obliczu Rosyjskiej inwazji, i że wojny nie będzie, chyba...Zbudujmy mur również na granicy z Ukrainą i przestańmy traktować ich obywateli specjalnie opiekuńczo ? Bo może szybciej Rosyjski Kaliningrad i Białoruś się ucywilizują jak niby prozachodnia Ukraina, jak dostaną lekcję "dobrych manier" od Polski. Projekt Trójmorza jest dla wszystkich nawet Rosji, Białorusi i Ukrainy, to tylko kwestia zmiany postrzegania przyszłości, nie jako rywalizacji gospodarczej i wojennej, a o rozwój i dobrobyt wszystkich ludzi, poszanowania granic, wolności obywateli, modeli rozwoju danego państwa, poszanowania swobód obywatelskich zgodnie z prawem danego kraju. No cóż to marzenia Polacy: Chcemy Pokoju szykujmy się do Wojny ! Tam na Capitolu trzęsą portkami, to chociaż My pokażmy Kremlowi i Berlinowi, że lepiej niech nie posuwają się za daleko...
Woj2022.01.29 11:26
Kto decyduje o polityce i gospodarce na Ukrainie?Napewno nie Ukraińcy.
Nie do tenkraju a do UE2022.01.28 23:14
ale o tym Karolek już ci nie napisze.
Alan2022.01.28 19:17
Zrobić polowanie na przynajmniej milion Ukraińców nielegalnie przebywających w RP i wydalić do ukrlandii. Tamtejszy socjal gruchnie z mocą większą, niż ważą te wszystkie zatrzymane wagony.
katolcka deratyzacja Polsk2022.01.28 19:02
Polska zawsze na kolanach. Czechy,Ukraina,Monako,Andorra,San Marino.
sowieckiego pomiotu i debili u nas dostatek2022.01.28 18:17
każdy normalny takie działanie obronne Ukrainy zrozumie, jeśli ruski wejdą z ostrzałem na Ukrainę, zniszczą chiński towar, a na taki scenariusz kitajce Putinowi nie pozwolą, poniali duraki??
kilka słów prawdy o republice Murzynów2022.01.28 17:53
Dotąd grzbiety polskich Murzynów okładali w razie potrzeby, chęci czy zabawy kraje poważne. Ale za rządów PiS murzyńska republika środkowoeuropejska upadła już tak nisko, że do okładania razami i zasadzania kopów w murzyńskie zadki dołączyła i dzicz ukraińska! Przerażające jak bardzo pisowska hołota sponiewierała okupowany przez siebie kraj.
Gdzie ty masz rozum, tak pisząc???2022.01.28 18:36
A może w ogóle go już nie masz? --- Albo pisz po polsku, albo wcale! ---Nie zamierzam czytać twojego "ulicznego języka"! Widać po wszystkich twoich wpisach, że masz wielki problem z sobą! Masz wielkie kompleksy niższości, zachowaj je sobie, albo się lecz! Ale nie przelewaj ich na nas tu czytających! --- Próbujesz wszystkich bez wyjątku poniżyć i wciągnąć do swego "szamba nienawiści"! Jak widzisz wcale ci się to nie udaje! Nie masz żadnych szans! Spoko, możesz wracać za Don!
Bez_Hejtu2022.01.28 17:42
No, a my w zamian za blokadę deklarujemy im pomoc w wypadku konfliktu z Rosją. Deal elegancki. A Ukrainiec zawsze będzie ukraińcem
Anonim2022.01.28 18:03
I gazu trzeba podesłać bo zima:) Pieniądze też się ukropom przydadzą! Du*a już szykuje worki i zatarga z tym swoim głupawym uśmieszkiem.
nie Ukraina2022.01.28 17:18
tylko banderowcy przyjaciela Jarosława K., Mateusza M. i Andrzeja D.
Anonim2022.01.28 17:08
LHS żyje tylko z tego tranzytu. jego blokada doprowadzi w szybkim tempie do bankructwa tej strategicznej spółki PKP. Ktoś wykupi za grosze w okresie kiedy to ważne tory dostępu na Ukrainę i dalej na całą Rosję, Kto rozgrywa tą kartę?
oni2022.01.28 17:18
żydzi z USA
Anna2022.01.28 18:51
ukrainną oddała swoje koleje Niemcom w zarząd , macie odpowiedź na ten problem
oni2022.01.28 20:07
co ma do tego niemiecki zarząd jak muszą wykonywać polecenia judesejów
jola2022.01.29 11:01
No tak, ale gdyby była porządna umowa z kolejami ukraińskimi w tej sprawie, to zarząd niemiecki musiałby jej przestrzegać. Po drugie, to po co nasi decydenci czepiają się rządu Ukrainy a nie Niemiec. Na marginesie nasze PKP Cargo doprowadzono do takiego dna, że też tylko patrzeć jak pójdzie w niemieckie ręce, albo w jeszcze gorsze.
Fumfel2022.01.28 16:23
Co zrobi polska ? osra się po pachy i tyle. Ten kra nic sam nie może, a wszystko co musi dostaje w wytycznych z ambasady usa.
Oj, ty "fumfelu" !2022.01.28 18:47
Jesteś żałosny tak pisząc! Piszesz nazwy państw z małej litery! Czy chcesz, aby twój kraj tzn.---- izrael,---- też pisać z małej litery??? Przecież wiadomo, że to tylko ty tak piszesz, L.Kellerze, obojętnie jaki nick tu napiszesz!!
jude to SZMOKI2022.01.31 9:31
Dlaczego was obrzezańców nienawidzi cały świat?
Bo leszczy nikt nie szanuje2022.01.28 16:05
To tylko świadczy o rządzących Polską od tak zwanego "odzyskania niepodległości" w 1989 r., których nikt nie szanuje i z którymi nikt się nie liczy, bo za byle łapówkę lub posadkę są gotowi służyć każdemu panu,a nie Polsce. A blokowanie pociągów przez upadające banderowskie państwo UPAinę i stawianie żądań w stosunku do Polski, dowodzi tylko skali upadku znaczenia Polski na arenie międzynarodowej. Dopóki Polska będą rządzić sprzedajne qoorvy, a nie ludzie dla których liczy się tylko interes Polski i budowa silnej armii, dopóty z Polską nie będą się liczyć nawet upadające kraje, takie jak UPAina
Leszczy nikt nie szanuje2022.01.28 16:04
To tylko świadczy o rządzących Polską od tak zwanego "odzyskania niepodległości" w 1989 r., których nikt nie szanuje i z którymi nikt się nie liczy, bo za byle łapówkę lub posadkę są gotowi służyć każdemu panu,a nie Polsce. A blokowanie pociągów przez upadające banderowskie państwo UPAinę i stawianie żądań w stosunku do Polski, dowodzi tylko skali upadku znaczenia Polski na arenie międzynarodowej. Dopóki Polska będą rządzić sprzedajne qoorvy, a nie ludzie dla których liczy się tylko interes Polski i budowa silnej armii, dopóty z Polską nie będą się liczyć nawet upadające kraje, takie jak UPAina
wszystko jasne2022.01.28 15:48
odpowiedź może być tylko jedna ! wstrzymanie pozwoleń dopóki straty nie wyrównane i zero zaangażowania finansowego , Słowa wsparcia i życzenia powodzenia , Koleje Ukraina oddała w zarząd Niemcom , to nawet przemieszczać się nie będą mieli jak jak tam wojna wybuchnie , Transport więc potrzebny jest im na miejscu , po co ma nam nasze drogi niszczyć
krakuska2022.01.28 15:42
Jak nie Czesi , to Ukraińcy z nami pogrywają i nas na straty narażają ! może czas już pięścią w stół uderzyć i przestać być chłopcem do bicia . Nikt się Ukraińcami nie przejmuje tylko my , a ci nam koło tyłka robią jak tylko chcą , Dość tego Premier nigdzie nie masz jechać , co najwyżej wideo konferencję z Ukraińcami sobie zrób, Czas by Cię szanować zaczęli bo sroce spod ogona nie wypadłeś i jesteś naszym skarbem narodowym po którym się nikt wozić nie będzie . JUak chcą czegoś od nas to niech poproszą i straty nam wyrównają , Dil to dil!
Anonim2022.01.28 17:58
Ten koszerny cygan skarbem narodowym??? ahhahahaha
Anna2022.01.28 19:00
Nie wiem czy koszerny , bo mnie to nie interesuje , faktem jest że ma żelazne zdrowie i siły ponadprzeciętne , Nie wiem kiedy ten człowiek odpoczywa i czego jeszcze nie ogarnia , bo tyle podzielnej uwagi to tylko nadzwyczaj inteligentny człowiek ma i to u nas w Polsce się nam przytrafił , Pracowity, mądry i wydawałoby się że nie do zdarcia, ale rodacy go mają na celowniku by wykończyć ,żeby wasze olewactwo wygoda i nieróbstwo , jałowość umysłowa nie odstawały w zderzeniu z takim człowiekiem, to należy go zgnoić , Z Olszewskim też tak zdobiliście , czy Profesorem Szyszko! Zamiast wspomagać i być dumnym to poniżacie i szkalujecie
JPP2022.01.28 15:42
Jak zwykle, oni nam kłody pod nogi, a my im gaz dajemy! Precz z Ukrainą, zablokować wszelką pomoc, zaraz im rura zmięknie. Wołyń rozliczyć, żadnych ustępstw swołoczy nie robić. Tylko twarda gra z tym "narodem" ma sens!
kabalista2022.01.28 17:32
nie my tylko pisowskie żydostwo
Anonim2022.01.28 15:41
Czy Ukraina wejdzie do Polski, przejmując odcinek szerokotorowej linii kolejowej położony na naszym terytorium (nazywany LHS).? To byłoby w interesie nie tyle samej Ukrainy co światowego faszyzmu finansowego z uwagi na handel z Chinami. Jeśli tak to możemy sobie protestować.
Anonim2022.01.28 15:37
Może znów "wyrazimy zaniepokojenie"?😁😁😁
Aga Dziedzic 💘2022.01.28 15:47
🖐🏻😁😁😁 ale! to jest riposta. Trzymaj tak dalej a będziesz sławny.
Anonim2022.01.28 17:55
No cos Ty- prezes kiwnie groznie palcem w bucie-jak mawia P Michalkiewicz i sprawa zalatwiona
KIK2022.01.28 15:35
szantażystami się nie negocjuje, Dopóki nam nie wyrównają strat to Premier, Prezydent powinni siedzieć na tyłku i do Ukrainy nie jeździć , bo nas wykorzystują , Węgry im już warunki postawiły , dlaczego my się pchamy na widelec i nas za głupków mają, Jeszcze nasze wojsko się za nich bić będzie z Putinem jak tak dalej pójdzie . Płot na ukraińskiej granicy postawcie i zezwolenia wstrzymajcie . Twarde WARUNKI I JUŻ
Chabad Lubawicz2022.01.28 17:21
przecież Duda dał im za poklepanie go po plecach 4 miliardy złotych, naszych pieniędzy, czym ucieszył też wielbiciela banderowców Jarosława Zbawiciela-Żoliborskiego
Olej2022.01.28 15:34
Nieznośne ,,wschodnie'' nawyki prowadzenia przyjaźni ? Czy też sprawa ma drugie, chińskie dno ? Mianowicie chodzi o to aby blokada była częścią sygnału dla Chin co będzie niosła dla handlu z Europą wojna na Ukrainie i w całym regionie. Chociaż droga kolejowa do Polski przez Ukrainę jest jakimś ułamkiem całości może wpływać na chińskie analizy polityczne.
Kowalski Anatol2022.01.28 15:30
W odwecie Polska daruje Ukrainie kolejny miliardzik baksów a jak będzie potrzeba to i wyśle naszych wojaków na front rosyjsko ukraiński , by walczyli za wolność waszą [ bo za naszą nie potrzeba - wszak jesteśmy wolni ]. A jak już na tym froncie padnie w chwale iluś tam naszych to wdzięczni Ukraińcy trochę stonują swe żądania co do Przemyśla i innych ziem oraz obiecają , że jakby co to drugi Wołyń[ oczywiście nazwa symboliczna ] będzie miał przebieg łagodniejszy niż poprzedni. I w taki oto sposób stosunki zostaną pogłębione co będzie dowodem na to , że " słuszną linię ma nasza partia " - a przecież o to gównie chodzi. Co do pociągów to jak tam stoją tak nadal będą stały.
To są społeczeństwa2022.01.28 15:25
wywodzące się z koczowniczych plemion azjatyckich. Takim jak dasz rękę, powiesz dzień dobry, to cię mają za frajera. Dla nich wspólny interes to jak cię ograbić. U nich cywilizacja nie wykroczyła mentalnością poza średniowiecze. Albo takich olać, albo pogrozić bejsbolem. Wtedy to dopiero masz u nich szacunek.
pytam2022.01.28 17:23
to z jakiej epoki jest pisowiec narciarz Duda, który im dał 4 miliardy złotych
Mogłeś Karolku dać chociaż2022.01.28 15:24
"Ludmiłę" na tym zdjęciu ilustracyjnym. Jesteś w tym względzie bardziej beznadziejny od Agory.
StanowczePierdnięcieMożeDotrzećNaUPAinę2022.01.28 15:17
Aparatczycy reżimu PiSocjalizmu katolickiego to wielbiciele banderyzmu UPAińskiego, więc ich reakcja na blokadę polskiego tranzytu kolejowego przez UPAinę będzie stanowcza. Pierdną zbiorowo podczas dłubania w nosie nad michą z bigosem.
Böno2022.01.28 15:16
Polska powinna postawić w stan gotowości polskie wojsko, by odbić pociągi z rąk ukraińskich i zabezpieczyć bezpieczny przejazd przez Ukrainę.
Anna2022.01.28 19:02
te koleje już nie Ukraińskie tylko niemieckie . Wojska Putina będą rozwoziły po Ukrainie jak nic
Indiaanie "narobili" na szlak jedwabny2022.01.28 15:15
Albo zablokujecie Chinski szlak , albo nima chelmow na wojne... schalom !!!!!
Z tym, że "chelmow"2022.01.28 15:23
się inaczej pisze, stary schizofreniku.
Arndt Freytag von Loringhoven2022.01.28 15:46
A jak się pisze? Helm?
Po 11 ...2022.01.28 15:11
Blokada pociągów z Chin do Polski to forma retorsji za to, że nasz rząd nie chce się zgodzić na podwyższenie limitów zezwoleń dla ciężarówek z Ukrainy, które mogą przejeżdżać przez nasz kraj na zachód Europy. Spór rozpoczął się w 2018 r., gdy Warszawa obniżyła limit dla Ukrainy z 200 tys. do 130 tys.
Anna2022.01.28 19:04
Obecnie powinna RP te limity wstrzymać i tyle
Anonim2022.01.28 15:10
Chyba zapłacimy żeby blokowali dalej? Węgrzy już postwili Ukrainie warunki.
Anonim2022.01.28 15:08
znowu wam gacie opadną, teraz to każda bura s... wiesza się na Polsce ...
kapral LWP2022.01.28 15:48
Komu, WAM?
O, .... to już wiem?2022.01.28 19:00
Do tej pory nie pisałeś, Lechu K... jaki miałeś stopień w LWP! Ale widać że miałeś marny stopień, jako SBk!