Gdy Jezus wybierał się w drogę, przybiegł pewien człowiek i upadłszy przed Nim na kolana, pytał Go: «Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?»

Jezus mu rzekł: «Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg. Znasz przykazania: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, nie oszukuj, czcij swego ojca i matkę».

On Mu rzekł: «Nauczycielu, wszystkiego tego przestrzegałem od mojej młodości».

Wtedy Jezus spojrzał z miłością na niego i rzekł mu: «Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną». Lecz on spochmurniał na te słowa i odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości.

Wówczas Jezus spojrzał wokoło i rzekł do swoich uczniów: «Jak trudno jest bogatym wejść do królestwa Bożego».

Uczniowie zdumieli się na Jego słowa, lecz Jezus powtórnie rzekł im: «Dzieci, jakże trudno wejść do królestwa

Bożego tym, którzy w dostatkach pokładają ufność. Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa Bożego».

A oni tym bardziej się dziwili i mówili między sobą: «Któż więc może się zbawić?»

Jezus spojrzał na nich i rzekł: «U ludzi to niemożliwe, ale nie u Boga; bo u Boga wszystko jest możliwe» (Z rozdz. 10 Ewangelii wg św. Marka)

 

Święty Piotr śpiewa dziś hymn i nas do wspólnej modlitwy zaprasza. Apostoł mówi o fundamencie naszej wiary, gwarancji nadziei i źródle miłości – jest to zmartwychwstanie Chrystusa. Po tym wydarzeniu już nic nie jest takie jak wcześniej, również nasze życie, nawet jeśli wcześniej obfitowało ono w grzech. Przez życie prowadzi nas wiara – a świat, w którym żyjemy, choć czasem jest jak rozpalony piec, wykazuje przez cały czas rację tych, którzy niezachwianie wierzą. Święty Jan Apostoł pisze, że zwycięstwem, które zwycięża świat, jest nasza wiara. Jezus przypomina: nic nie jest niemożliwe dla tego, kto wierzy.

Skoro w wierze tkwi taki potencjał, nie powinna nas dziwić nauka Jezusa z dzisiejszej Ewangelii: u Boga wszystko jest możliwe. Wierzymy bowiem w Niego, nie w systemy czy abstrakcyjne zasady, ale w Boga żywego, który chce nas przeprowadzić ze śmierci do życia.

 

Dzisiejsze czytania liturgiczne: 1 P 1, 3-9; Mk 10, 17-27

 

Szymon Hiżycki OSB | Pomiędzy grzechem a myślą