Na obchody 25. rocznicy powstania Radia Maryja przybyły tysiące ludzi z całej Polski, w tym również prezydent, ministrowie i parlamentarzyści.

Uroczystości w Toruniu rozpoczęły się modlitwami i koncertem. Głównym punktem była msza święta, której przewodniczył metropolita łódzki, zastępca przewodniczącego KEP, abp Marek Jędraszewski. 

Nie wszyscy zmieścili się w hali, dlatego przygotowano dwa wielkie namioty z ławkami i telebimami oraz zamontowano telebim na świeżym powietrzu. Na telebimach można oglądać transmisję uroczystości w Telewizji Trwam.

Słuchacze Radia Maryja z różnych stron Polski przyjechali na uroczystości najczęściej grupami z jednej lub kilku sąsiednich parafii.

Niektórzy mieszkańcy z najdalszych zakątków kraju wyruszyli już piątek rano, po drodze odwiedzając sanktuaria i miejsca kultu religijnego m.in. w Kaliszu i Licheniu. Wielu pielgrzymów podróżowało całą noc. W uroczystościach udział wziął także prezydent Andrzej Duda.

"Przyjechałam na obchody rocznicowe po raz pierwszy, wcześniej zdrowie mi nie pozwalało. Radio Maryja, którego słucham od wielu lat, jest dla mnie bardzo ważne, bo jest wierne prawdziwie polskim wartościom" powiedziała w rozmowie z TVP Info pani Krystyna z Lublina.

Pan Władysław z Tarnowa przyznał z kolei, że na obchodach rocznicowych Radia Maryja był już osiem razy, ale pierwszy raz miał okazję zobaczyć świątynię wzniesioną, jako podziękowanie za pontyfikat św. Jana Pawła II.

Toruńska rozgłośnia rozpoczęła nadawanie programu 8 grudnia 1991 r. w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji mogli słuchać tylko mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, konkretnie Torunia, Bydgoszczy i okolic.

Tydzień później rozgłośnia została poświęcona przez ordynariusza ówczesnej diecezji chełmińskiej, bp. Mariana Przykuckiego. Biskup podkreślił jej znaczenie dla reewangelizacji. Jak mówił wówczas duchowny, "na skutek naszej przeszłości, na skutek systemu totalitarnego wiele jest wypaczonych sumień i do wielu słowa głoszone w kościele nie docierają. Może dotrą właśnie poprzez radio."

Z czasem Radio Maryja wydłużyło nadawanie audycji do 24 godzin, zaś jego zasięg objął całą Polskę, a wkrótce rozszerzył się na inne kraje. Od 1998 r. audycje w rozgłośni są dostępne za pośrednictwem internetu.

JJ/PAP, TVP Info, Fronda.pl