Trybunał Konstytucyjny umorzył skarkę ws. nowelizacji ustawy o IPN w części dotyczącej karania za określenie "polskie obozy śmierci" oraz inne określenia dotyczące np. zbrodni ukraińskich nacjonalistów.

"Ustawą z dnia 27 czerwca 2018 roku artykuły 55a oraz 55b ustawy o IPN zostały uchylone. W związku z powyższym trybunał na podstawie art. 59 ust. 1 punkt 4 ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym postanowił umorzyć postępowanie w zakresie badania konstytucyjności art. 55a ustawy o IPN" - powiedział w uzasadnieniu wyroku sędzia Andrzej Zielonacki.

Przypomnijmy, nowela przegłosowana przez Sejm miała na celu przeciwdziałanie fałszowaniu poolskiej historii. Wprowadzała m.in. karę grzywny, a w skrajnych przypadkach także pozbawienia wolności dla osób, które przypisują Polakom odpwiedzialność za zbrodnie ludobójstwa popełnione na Żydach w trakcie II Wojny Światowej.

W ustawie zawarte zostały również przepisy dotyczące negowania zbrodni popełnionych przez ukraińskich nacjonalistów m.in. zbrodni wołyńsko-galicyjskiej dokonanej przez UPA.

Po licznych protestach w styczniu 2018 roku ze strony USA, Izraela oraz Ukrainy prezydent Andrzej Duda postanowił w trybie kontroli przekazać nowelizowaną ustawę do prac Trybunału Konstytucyjnego.

"Trybunał stwierdza, że tworząc zakwestionowane przepisy ustawodawca posłużył się zwrotami o nieokreślonym desygnacie. Ich znaczenia ani nie zostały sformułowane w ustawie, ani nie można ich zrekonstruować w sposób niebudzący wątpliwości w oparciu o konotacje występujące w języku powszechnym" - powiedział w uzasadnieniu wyroku sędzia TK Andrzej Zielonacki.

mor/PR24/Fronda.pl