W Muzeum znajdują się bardzo cenne zabytki z historii Polski. Zbierał je ksiądz Jarzębowski, przebywając w różnych zakątkach świata. Eksponaty pochodzą m.in. z Syberii, Japonii, Meksyku, Anglii. W zbiorach znajdują się okulary Romualda Traugutta, platynowy pierścień gen. Józefa Hallera, dokumenty polskich królów datowane na XVI i XVII wiek, szlacheckie pasy kontuszowe, kolekcje broni białej oraz elementy ekwipunku rycerskiego z XVI wieku.

Na szczególną uwagę zasługują XVI-wieczne biblie: Jakuba Wujka, Leopolity oraz Brzeska. Podziwiać można również rękopisy oraz pierwsze wydania książek m.in. Sienkiewicza, Norwida, Kraszewskiego, zielnik Orzeszkowej. W muzeum wyeksponowano także twórczość sakralną oraz prace m.in. Jana Matejki, Piotra Norblina czy Juliusza Kossaka.

Początek wystawy dzieł zebranych przez księdza Jarzębowskiego sięga roku 1925, gdy zdecydował się on po raz pierwszy udostępnić swoje zbiory. Po wojnie do Polski trafiły zbiory, które pochodziły z krajów zachodniej Europy. Życzeniem księdza Jarzębowskiego było, by wszystkie zbiory zostały udostępnione w Polsce zwiedzającym.

Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego jest dostępne dla zwiedzających od wtorku do soboty w godzinach 10:00–18:00 oraz w niedziele od 8:00–16:00.

żar/Lichen.pl

/