W Dzień Pokuty do sanktuarium w Gietrzwałdzie przybyły tłumy pielgrzymów z całej Polski. Trwa związana z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości inicjatywa pod hasłem "Od wolności wewnętrznej do wolności zewnętrznej".

141 lat temu- od 27 czerwca do 16 września 1877 r. dwóm dziewczynkom: Justynie Szafryńskiej i Barbarze Samulowskiej objawiła się Matka Boża. To jedyne w Polsce objawienia Maryjne zatwierdzone przez Kościół, a także jedne z 12 na całym świecie uznanych przez Watykan za autentyczne. To właśnie w Gietrzwałdzie Matka Boża złożyła nam obietnicę, że zawsze będzie z nami. Obietnica najświętszej Matki stała się nadzieją i umocnieniem na drodze odzyskania przez Polskę niepodległości dla wielu pokoleń naszych rodaków. 

W Gietrzwałdzie Maryja wezwała nas do pokuty i nawrócenia,głębokiej przemiany życia, korzystania z sakramentów. To w Gietrzwałdzie Matka Boska wzywała Polaków, by trwali w wierności narodowej tożsamości i chrześcijańskim korzeniom.  

"Włączamy się w obchody stulecia odzyskania niepodległości. To jest jedno z tych wydarzeń, które chcielibyśmy na tę okoliczność przeżyć w naszej ojczyźnie. Ale włączamy się w sposób, który tu nam został podpowiedziany przez Matkę Bożą, która w Gietrzwałdzie objawiła się i powiedziała, jak polski naród ma przygotować się na odzyskanie wolności, poprzez drogę wewnętrzną, wewnętrzne nawrócenie, przemianę swojego życia w duchu Ewangelii, w duchu Bożych przykazań"- podkreślił w rozmowie z TV TRWAM ks. abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Centralnym punktem Dnia Pokuty jest Msza święta przy źródle pobłogosławionym przez Matkę Bożą dnia 8 września 1877 r.

yenn/Radio Maryja, Fronda.pl