Terlikowski: Papież niezwykle mocno o tym, że Europejczycy sami proszą się o śmierć - zdjęcie
15.09.15, 13:38

Terlikowski: Papież niezwykle mocno o tym, że Europejczycy sami proszą się o śmierć

10

Te słowa są naprawdę niezmiernie ważne. I nie należy ich lekceważyć, bowiem właśnie w wywiadzie dla portugalskiego radia papież tak jasno wskazał na istotę problemu, jaki Europa ma z imigracją, a także z samą sobą. Problemem tym nie są ani muzułmanie, ani brak szczelności granic. Jest nim natomiast brak woli życia Europejczyków. A dokładnie decyzja o tym, że wszystko jest ważniejsze od posiadania dzieci. I Polacy wcale nie są szczególnie inni.

„Fenomen emigracji jest rzeczywistością, ale chciałbym zwrócić uwagę na pewien problem, nie krytykując nikogo – podkreślił papież. – Ale, gdy gdzieś pojawia się pusta przestrzeń ludzie spoglądają się na to, by ją wypełnić. Jeśli w jakimś kraju nie ma dzieci, imigranci przybywają, by zająć pustą przestrzeń. Myślę o poziomie urodzeń we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii. Myślę, że jest on bliski zeru. A zatem jeśli nie ma dzieci, jest pusta przestrzeń. A dlaczego nie chcą mieć dzieci – myślę, że częściowo dlatego – to moja interpretacja, nie wiem czy słuszna – z powodu kultury „dobrego samopoczucia”, czyż nie? Słyszałem od mojej własnej rodziny, od włoskich kuzynów, lata temu: „nie chcemy dzieci, nie chcemy. Wybieramy podróże, wakacje czy zakup willi, albo coś jeszcze innego”. A potem starsi zostają samotni. Sądzę, że największym wyzwaniem Europy jest powrót do bycia Matką Europą…” – mówił papież. I dodał, „a nie babcią Europą”.

I to jest klucz do kryzysu, o którym wciąż rozmawiamy. Zamiast wciąż podniecać się imigrantami warto zrobić coś, by powstawali nowi Europejczycy. I jasno zadać sobie pytanie: a Ty, co zrobiłeś, by Europa była matką, a nie babcią? Jeśli nie weźmiemy sprawy we własne ręce (i nie tylko), to muzułmanie nas pokonają. I to wcale nie za pomocą terroryzmu, ale macicami ich kobiet. Taka jest bolesna prawda, o której mocno, choć z łagodnością przypomniał Ojciec Święty.

Tomasz P. Terlikowski

Komentarze (10):

anonim2015.09.15 13:49
O, to teraz słuchamy tego co mowi papież. Ten sam papież, ktory sie "myli" kiedy Panu nie po drodze z jego naukami.
anonim2015.09.15 17:59
Narobiłem dzieci, ale nie dlatego, że myślałem genitaliami, tylko po to żeby ocalić Europę :)
anonim2015.09.15 21:16
Krycha - obowiązek byś spełniła, gdybyś tych córek urodziła jeszcze ze trzy oraz tyle samo synów. A potem tak ich wychowała, żeby robili to samo. Wtedy mogłabyś ze spokojnym sumieniem powiedzieć że spełniłaś obowiązek a nie "obowiązek"
anonim2015.09.15 21:18
Chumbacośtam - Terlikowski ma rację a trzeci świat to nam zafundowały POlszewiki obiecujące zieloną wyspę
anonim2015.09.15 21:20
Zaneta - o tym mówi papież a nie Terlikowski. Terlikowski tylko robi to, co mówi właśnie papież. Czy to takie trudne do kapnięcia ???
anonim2015.09.16 5:45
@CaminoCanis - generalnie zgoda i w ogóle, ale niech Waść się nie obrazi jeśli sobie zażartuję z Waści słów: "obowiązek byś spełniła, gdybyś tych córek urodziła jeszcze ze trzy oraz tyle samo synów. A potem tak ich wychowała, żeby robili to samo." O, co to, to nie! Wychować synów tak aby też rodzili dzieci jawi mi się jakimś zboczeniem :). A żarty odstawiając na bok, cały problem w tym co pisze pan Terlikowski polega na tym że to mało kogo przekona. Ja sam zgodzę się że dzieci to nasz obowiązek wobec Ojczyzny - ale dzieci to przede wszystkim obowiązek małżonków wobec samych siebie. Ojczyzna, mam nadzieję, będzie miała kiedyś pożytek z moich dwóch córek (a jak Bóg da, z kolejnych dzieci). Ale my chcieliśmy dzieci po to aby być rodziną i mieć tą ogromną radość wychowywania dzieci. Niewielu się znajdzie takich którzy, sami nie chcąc dzieci, zapragną je przyjąć tylko dla przetrwania Ojczyzny. Dlatego ujmowanie sprawy tak jak to robi pan Terlikowski raczej nic nie pomoże. Papież Franciszek w tym miejscu akurat wskazywał na sprawy głębsze, i nie mówił o tym że dzieci trzeba mieć aby imigrantów nie było, tylko pytał dlaczego właściwie Europa nie chce mieć dzieci i jak to zmienić.
anonim2015.09.16 9:02
Czy jaśnie pan Papież nie widzi prostej zasady, ze wszystko podporządkowane jest kapitalizmowi i wszystko łącznie z hodowlą dzieci jest biznesem. Czy ten śmierdzący kapitalizm, który CZŁOWIEKA traktuje jako tzw. kapitał podporządkował go absolutnie swoim celom. Ja JESTEM za narodowym socjalizmem.
anonim2015.09.16 17:52
każdy ma prawo mieć swoje zdanie i sumienie ale publiczne krytykowanie papieża, w dodatku w takim tonie to już HEREZJA
anonim2015.09.18 7:38
Kobiety tez mają w sobie pustą przestrzeń i męska część imigrantów chętnie ja zajmie.
anonim2015.09.18 7:40
barto Jeśli to było do mnie picie to TEN PAPIEŻ mi się nie podoba od początku. Jest kompletnie nijaki. To statysta.