Terlikowski: Ja jako Żyd (duchowy) - zdjęcie
17.01.13, 14:34

Terlikowski: Ja jako Żyd (duchowy)

52

Dla wierzącego chrześcijanina nie ma i nie może być wątpliwości, że jest on w duchowym wymiarze Żydem. I aby mieć tego świadomość wcale nie trzeba było Soboru Watykańskiego II, bo w podobnym duchu wypowiadał się także (choćby) Pius XI. Lektura Pisma Świętego, szczególnie niesamowitego Listu do Rzymian, św. Pawła, także pokazuje, jakie znaczenie ma Izrael (a także fakt, że nie przyjął On jako całość, obiecanego Mesjasza i Zbawiciela), i jaka pozostaje Jego relacja do Kościoła.

 

Ale od tych teologicznych rozważań, o wiele istotniejsze jest, co innego. Uznanie, że jesteśmy duchowo Żydami wzywa nas przede wszystkim do uświadomienia sobie, że każdy z nas musi wyjść z niewoli egipskiej, że za każdego ofiarowana jest Krew Baranka, że nasza droga jest wędrówką przez pustynię, i że na jej końcu czeka na nas Ziemia Obiecana. Doświadczenie Izraela to także mocne uświadomienie sobie, że w całości zależymy od Pana i Jego woli, że to nie nasze wysiłki, ale wierność i oddanie Jemu, jest fundamentem naszego trwania. Wiara Abrahama, Mojżesza, ale także Dawida jest naszą wiarą. I choć różnimy się w wielu kwestiach (powiedzmy otwarcie także absolutnie fundamentalnych) z Żydami wyznawcami judaizmu, to dzielimy z nimi fundamentalne przekonanie, że nasz Bóg jest Bogiem Izraela, a naszą wobec Niego postawą jest wierność i oddanie. I wysławianie Jego Imienia.

 

Tomasz P. Terlikowski

Komentarze (52):

anonim2013.01.17 14:41
Nie sądzę, by tak można było powiedzieć. Biskup Spong jest w istocie ateistą, a przynajmniej człowiekiem, który nie wierzy w Bóstwo Chrystusa i w osobowego Boga w ogóle. A to, co napisałem jest dość oczywiste dla każdego chrześcijanina. Nie trzeba być wyznawcą "Nowej Reformacji", by tak myśleć. Pozdrawiam
anonim2013.01.17 14:42
W pewnym sensie zapewne tak, jako lud Nowego Przymierza. W takim znaczeniu Żydzi również stanowią część NP. Czy dobrze myślę?
anonim2013.01.17 14:43
Straszny bełkot, dla przypomnienia słowa samego Jezusa: Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom.
anonim2013.01.17 14:44
No ale czy dostaniemy obywatelstwo izraelskie w związku z tym?
anonim2013.01.17 14:46
a kto mówił i do kogo o "plemieniu żmijowym" i "macie diabła za ojca"? Jeśli się nie mylę to dzisiejszy judaizm jest religią tychże. Dlatego żydów trzeba nawracać. A nie pielęgnować ich odszczepieństwo.
anonim2013.01.17 14:47
Bzdurą jest też to że Żydzi generalnie odrzucili Chrystusa ... wielu uwierzyło i poszło za nim.
anonim2013.01.17 14:53
Jako Żyd talmudyczny, czy mesjanistyczny?
anonim2013.01.17 15:02
W PRL wykładowca mówił nam,że my wychowujemy młodych w duchu socjalizmu.Jak powiedziałem że w socjaliżmie nie ma duchów to wszyscy się śmiali,wykladowca też.No ale to było za Gierka.
anonim2013.01.17 15:05
Czy Pan, jako duchowy Żyd modli się o nawrócenie swoich braci, wyznawców judaizmu rabinicznego?
anonim2013.01.17 15:10
Może red Terlikowski wie,że modlenie się za Żydów w Polsce aby się nawrócili grozi oskarżeniem o antysemityzm i sąd.Przypadek z Lublina.
anonim2013.01.17 15:30
to co Panie redaktorze. następnym razem zgodzi się Pan na występ w programie tvn pod drzwiami wejściowymi? Tylko po to żeby kamera Pana uchwyciła? Straciłem do Pana szacunek
anonim2013.01.17 15:35
Nie mogę stać się Żydem, bo do Izraela nigdy nie będę należał ze względu na matkę-niezydówkę chociażby (chyba, że do Nowego Izraela, ale to coś zupełnie innego - może więc mógłbym się stać "nowym żydem", ale to chyba zbyt wyrafinowane), a żydem też stać się nie mogę, bo nie wyznaję religii mojżeszowej i nie zamierzam się na nią nawrócić.
anonim2013.01.17 15:43
Dlaczego redaktor Terlikowski nie założy sobie normalnego konta na frondzie? Czemu w komentarzach podpisuje się bezosobowo jako "Redakcja Fronda.pl" zamiast swoim nazwiskiem? Czyżby się wstydził swoich poglądów?
anonim2013.01.17 15:49
Polecam Panu wykład prof dr hab ks W. Chrostowskiego do słuchania http://www.youtube.com/watch?v=Nm19MIzszdM do czytania http://www.laudate.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=493&Itemid=43
anonim2013.01.17 15:50
Nie jesteśmy żadnymi "Żydami" i nie zostaliśmy w nic "wszczepieni". To my, Katolicy jesteśmy Narodem Wybranym (i zawsze byliśmy - bo naszymi przodkami w religii są Mojżesz i Prorocy). Zachowujemy ciągłość religii od Mojżesza - to Judaizm odpadł. Nawet nie odpadł, on powstał jako kontra do prawdziwej wiary. Żydzi dzisiejsi w przeważającej większości idą drogą czcicieli złotego cielca. Judaizm zachował tylko zewnętrzną formę (mniej więcej) a utracił treść i obecnie jest religią z gruntu przeciwną wierze w Boga. Są gorsi od pogan - bo mieli a odrzucili.
anonim2013.01.17 15:52
@Agnieszko mniej przerażenia więcej myślenia.
anonim2013.01.17 16:22
Chrzescijanstwo czyli Nowy Testament to druga czesc tej samej ksiazki pt. : "Zbawienie czlowieka". Nowy Testament jest kontynuacja Starego Testamentu. Pozdrawiam Pana Terlikowskiego.
anonim2013.01.17 16:26
Jestem Katolikiem-Chrześcijaninem. Mój Bóg to Bóg Starego i Nowego Testamentu , dlatego jestem nowym człowiekiem . Kościół Katolicki w Duchu Świętym jest moją Matką. Nie będę Panu odpowiadał bo Pańskie pytanie należy do tych na ,które nie da się odpowiedzieć tak lub nie. Należy do gatunku pytań , czy Pan " panie Terlikowski przestał już brać łapówki" :) Tak jestem duchowym Żydem do przyjścia Pan Jezusa ale mój Bóg nie jest Bogiem Izraela jest Bogiem moim nowego człowieka ,którego w swojej nieskończonej do niego miłości powołał jako katolika.
anonim2013.01.17 16:36
@snaut o ile mi wiadomo to tylko Ewangelia wg. św. Mateusza była napisana po aramejsku. Być może również wg. Łukasza. pozostałe po grecku. Hebrajski prawdopodobnie wogóle nie był używany w tym czasie. Są teorie mówiące o tym, że jęz. aramejskim posługiwali się tylko kapłani, dostojnicy dworscy i wojskowi, prosty lud posługiwał się zlaityzowaną greką. W każdym razie księgi Starego Testamentu od III w. przed Chrystusem były dostępne w septuagincie. Wskazują na to również cytaty z proroków używane w Nowym Testamencie, które są dosłownymi cytatami septuaginty.
anonim2013.01.17 16:43
no, a jak z tą żydowskością nieco sobie pojedziemy, to skończymy wtedy w neokatechumenacie ;-)
anonim2013.01.17 16:47
Ja jednak wolę być w duchowym wymiarze Chrześcijaninem
anonim2013.01.17 16:55
Prawdziwy i właściwy dzień Judaizmu w każdej katolickiej parafii odbywa się w Wielki Piątek, kiedy to modlimy się o nawrócenie żydów.
anonim2013.01.17 16:59
@bond O ile się nie mylę to państwo Izrael jest świeckim państwem socjalistycznym.
anonim2013.01.17 17:37
Sobór Nicejski II, Kanon VIII Nie należy przyjmować Żydów, jeśli się ze szczerego serca nie nawrócą. Panie Terlikowski, jeżeli Pan dobrze czytał "niesamowitegy Listy do Rzymian" to wie, że "już nie ma ani Żyda ani Greka", dlatego ja wolę pozostać jednak jako chrześcijanin, a nie Żyd.
anonim2013.01.17 18:00
TPT nie zasługuje tutaj, tj. na Frondzie, na bezceremonialne ataki. Może składać podobne deklaracje, ale i tak jest dla oponentów chrześcijaństwa nieuleczalnie twardym "katolem". Pytania, które pojawiają się w tym miejscu. będą nieustanie powracały, gdyż duch sporu jest wpisany w relacje między wyznaniami. Zapewne nasili się on w przyszłości, gdyż odłamy judaizmu podejmują dziś działalność misyjną. Oczywiście jesteśmy "w pewnym sensie", jak powiedziałby ks. Chrostowski, zakorzenieni duchowo w judaizmie, ale czy jesteśmy duchowymi Żydami? Czy TPT ma na uwadze również "duchowość" materialistyczną, rewolucyjną czy kosmogoniczną tej społeczności?
anonim2013.01.17 18:17
I określenie "judaizm" jest tutaj kłopotliwe, jako związane z królestwem Judy w którym przez stulecia występowały rozmaite bałwochwalcze odstępstwa od wiary...
anonim2013.01.17 18:26
@Artur L. To nie są bezceremonialne ataki, tylko w większości głosy rozsądku. Pan redaktor ma zdaje się wykształcenie teologiczne, a brnie w jakieś mętne wywody. Jeśli Izrael jako całość (jak pan napisał), odrzucił Jezusa Chrystusa, to jakim cudem my jesteśmy duchowymi Żydami? Czyli też odrzucamy Jezusa? Na to wskazywałaby zwykła logika. To, że religia katolicka ma swój początek w ST wcale nie oznacza, że jestesmy duchowymi Żydami. A "niesamowity list do Rzymian" mówi według mnie coś zupełnie odwrotnego. Na marginesie, jak ktoś napisał, Wielki Piątek to rzeczywiście idealny czas na "Dzień Judaizmu".
anonim2013.01.17 18:30
Typowa wypowiedź wpisana w nurt obecnie panującej, chorej poprawności politycznej. Głęboko bałwochwalcza, miejmy nadzieję, że redaktor nie pójdzie drogą choćby Elizy Michalik i nie zacznie oddawać pokłonów złotemu cielcowi.
anonim2013.01.17 18:46
Sarcinus, i tu się z Panem nie mogę zgodzić Osoby, które czynią chrześcijanom zarzut z antysemityzmu, najczęściej mówią: "Jak to, przecież Chrystus był Żydem i jego Matka?". Szerzej jednak spojrzeć nie chcą, gdyż zburzyłoby to ich spokój. To nie jacyś mityczni "chrześcijanie" wymyślili sobie religię, żeby konfrontować się z wyznawcami judaizmu. Chrześcijaństwo zrodziło się w Jerozolimie, to tam powstała pierwsza gmina z Jakubem Sprawiedliwym, który byl otoczony wielkim szacunkiem i to wreszcie apostolscy Żydzi propagowali po świecie Dobrą Nowinę.(zresztą są wśród nich dzisiaj wspomniani już tutaj Żydzi mesjanistyczni). Jest to spoleczność wielonurtowa i nie można jej przypisać do jednego rodzaju duchowości, chociaż... Nie będę się w tym miejscu za wiele rozpisywal, gdyż twąten ten zasługuje na szerszaego posta :).
anonim2013.01.17 18:48
Piszę w pośpiechu. Sorry.
anonim2013.01.17 19:01
W czasach Chrystusowych nie było Żydów jako Żydów. Byli judejczycy, nazarejczycy, samarytanie, galilejczycy, hebrajczycy i tak dalej. Dzisiejsi Żydzi nie mają z nimi literalnie nic wspólnego. Ani nie sa semitami ani nie wyznaja w ogromnej większości religii mojżeszowej. Judaizm powstał jako kontra do chrześcijaństwa. Od 3 do 8 wieku. To w skrócie jedna z 3 religii na bazie Starego Testamentu: Chrześcijaństwo, Judaizm oparty na Talmudzie, Islam.
anonim2013.01.17 19:06
Wszystko ok, ale nie mogą się zgodzić ze zdaniem, że "dzisiejsi Żydzi nie mają z nimi literalnie nic wspólnego". Takiego stwierdzenia po prostu nie da się obronić
anonim2013.01.17 19:09
nie no nie mogę się zgodzić z tym, że jestem duchowym Żydem, to jest stwierdzenie kompletnie bez sensu - sorry; prędzej spadkobiercą części religii żydowskiej (czyli duchowym żydem a nie duchowym Żydem), to tak; podobnie i muzułmanie też chyba się z tym nie mogą zgodzić, dlatego się od czasu do czasu detonują w tłumie żydów lub chrześcijan; co najważniejsze, sami Żydzi nigdy by się na takie stwierdzenie nie zgodzili w swoim diasporycznym separatyźmie; to jest klub ekskluzywny; duchowy Żyd jest pojęciem równie absurdalnym co heteroseksualny pedał
anonim2013.01.17 19:21
Może jeszcze o korzeniach chrześcijaństwa w Judei. Reakcją na nie jest ze strony Żydów mechanizm wyparcia, który może budzić zdziwienie. Tymczasem chrześcijaństwo w żydowskiej duchowości odgrywa dużo większą rolę niz się to komukolwiek wydaje. Rozumiem intencje Pana Tomasza, ale wydaje mi się, że stwierdzeniem zawartym w tytule próbuje zaklinać rzeczywistość.
anonim2013.01.17 19:25
Co za bzdury!!! Panie Terlikowski proszę wczytać się uważniej choćby w Listy św. Pawła!
anonim2013.01.17 19:31
Talmudyzm dlatego nic wspólnego z Chrześcijaństwem ponieważ powstał przeciw niemu. Owszem, wyrósł na bazie Starego Testamentu ale wnioski z niego tworzy biegunowo inne od prawidłowych.
anonim2013.01.17 19:33
Mnie irytuje jeszcze inna rzecz. Dlaczego Żydzi nie przyznają się do swojego żydostwa, lecz usiłują nawracać na judaizm przedstawiając się jako katolicy? Na Frondzie już było, że żydzi nadal są narodem wybranym, teraz, naczelny wymyśla - o jakimś duchowym pokrewieństwie. Tak, Panie Doktorze Teologii, jesteśmy duchowo potomkami Abrahama i proroków, tak jak jesteśmy duchowo potomkami Platona i Arystotelesa, a także Cycerona i cezara Augusta. Ale, na Boga, nie mamy nic wspólnego z tym plemieniem, które dziś zamknęło w getcie ponad milion niewinnych Palestyńczyków na ich własnej ziemi. Nie mamy nic wspólnego z wyznawcami judaizmu, tak jak oni nie mają nic wspólnego z Abrahamem i prorokami, których odrzucili, tak jak odrzucili Tego, który "wypełnił pisma". To znaczy - mają tyle wspólnego, że się ich - najlepszych z najlepszych - wyparli. I skończ Waćpan już z tym judaizowaniem, bo ludzie mają wystarczający mętlik w głowach.
anonim2013.01.17 19:35
P.S. Wiele razy wspominałam na tym forum, iż pan Terlikowski nie od dzisiaj, a od wielu lat, jest zwolennikiem herezji iż judaizm jest równoległą i równoprawną drogą zbawienia jak Kościół katolicki... Cóż...nie ma to nic wspólnego ani z Pismem św., ani z Tradycją. Panie Terlikowski - od kiedy to dzielimy z wyznawcami judaizmu przekonanie, że nasz Bóg - TRÓJCA ŚWIĘTA - Ojciec-Syn-Duch Święty- jest też Bogiem Izraela?! Od kiedy to nasz Pan Jezus Chrystus, Bóg-Człowiek jest uznawany przez wyznawców judaizmu?! A tak w ogóle - pan w jakiego Boga raczy wierzyć?!
anonim2013.01.17 19:36
P.S. Wiele razy wspominałam na tym forum, iż pan Terlikowski nie od dzisiaj, a od wielu lat, jest zwolennikiem herezji iż judaizm jest równoległą i równoprawną drogą zbawienia jak Kościół katolicki... Cóż...nie ma to nic wspólnego ani z Pismem św., ani z Tradycją. Panie Terlikowski - od kiedy to dzielimy z wyznawcami judaizmu przekonanie, że nasz Bóg - TRÓJCA ŚWIĘTA - Ojciec-Syn-Duch Święty- jest też Bogiem Izraela?! Od kiedy to nasz Pan Jezus Chrystus, Bóg-Człowiek jest uznawany przez wyznawców judaizmu?! A tak w ogóle - pan w jakiego Boga raczy wierzyć?!
anonim2013.01.17 19:37
P.S. Wiele razy wspominałam na tym forum, iż pan Terlikowski nie od dzisiaj, a od wielu lat, jest zwolennikiem herezji iż judaizm jest równoległą i równoprawną drogą zbawienia jak Kościół katolicki... Cóż...nie ma to nic wspólnego ani z Pismem św., ani z Tradycją. Panie Terlikowski - od kiedy to dzielimy z wyznawcami judaizmu przekonanie, że nasz Bóg - TRÓJCA ŚWIĘTA - Ojciec-Syn-Duch Święty- jest też Bogiem Izraela?! Od kiedy to nasz Pan Jezus Chrystus, Bóg-Człowiek jest uznawany przez wyznawców judaizmu?! A tak w ogóle - pan w jakiego Boga raczy wierzyć?!
anonim2013.01.17 19:43
Panie elmapo, tu chyba nie trzeba nikomu powtarzać trzy razy... :)
anonim2013.01.17 19:46
Wiąże nas z wszystkimi odszczepieńcani judaistycznymi jedna z obietnic: "I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała. /.../ i będziecie moim ludem, a Ja będę waszym Bogiem" CZEKAMY "Teraz żydzi na ukaranie tego, że Jezusa Chrystusa zabili, noszą, iż się tak rzec może, zasłonę na sercach swoich, aby widząc nie widzieli, a słysząc nie rozumieli spełnienia odwiecznych proroctw. Ta zasłona przy końcu świata spadnie z serc ich, i dopiero wtedy zrozumieją, iż na próżno innego Mesjasza czekali, i obrócą się do Jezusa Chrystusa, którego ukrzyżowali i będą żałować i opłakiwać grzech swój, a oświeceni nauką Henocha i Eliasza nawrócą się z serca do Pana Boga swojego"
anonim2013.01.17 19:54
"snaut napisał(a):Sty 17, 2013, 3:42 po południu [...] Okazuje się, że ponowny przekład Ewangelii na hebrajski pozwala na wyjaśnienie wielu trudnych i niejasnych miejsc w Ewangeliach. Np. wszyscy zastanawiają się, co z tym wielbłądem przechodzącym przez ucho igielne i kombinują, że chodzi o wąską bramę w murach Jerozolimy. Tymczasem według tej hipotezy grecki tłumacz po prostu przeczytał pomyłkowo w hebrajskim "gamal" - wielbłąd, zamiast "gamta" - cuma. Czyli łatwiej jest przeciągnąc grubą linę przez ucho igły, niż bogatemu wejść do Królestwa. Brzmi bardziej zrozumiale? Oczywiście, przecież uczniami Jezusa byli rybacy, więc takie porównanie o wile lepiej do nich przemawiało niż jakiś wielbłąd :)" Fakt, apostołowie byli rybakami, ale nie bałtyckimi. Wielbłąd w tamtych stronach nie był zwierzęciem egzotycznym.
anonim2013.01.17 20:43
Redaktorowi Terlikowskiemu dedykuje, "The sole purpose of non-Jews is to serve Jews". He said that Gentiles served a divine purpose: "Why are Gentiles needed? They will work, they will plow, they will reap. We will sit like an effendi and eat. That is why Gentiles were created."[35] In the same article on the Jerusalem Post, according to the journalist who interviewed him, Yosef compared Gentiles to donkeys whose life has the sole purpose to serve the master: “In Israel, death has no dominion over them... With gentiles, it will be like any person – they need to die, but [God] will give them longevity. Why? Imagine that one’s donkey would die, they’d lose their money. This is his servant... That’s why he gets a long life, to work well for this Jew." "Gentiles were born only to serve us. Without that, they have no place in the world – only to serve the People of Israel" Rabin Ovadia Yosef
anonim2013.01.17 23:18
100 lat temu pisał prof. Koneczny, że największym sukcesem Żydów będzie judaizacjia katolicyzmu i przejęcie nad nim kontroli. Dziś widać jak wiele miał prof. Koneczny racji... Ale cóż - dziś polscy "prawicowcy" zamiast Konecznego czytają Krauthammera, Kristola, Horovitza, Perle'a, itd.
anonim2013.01.17 23:18
100 lat temu pisał prof. Koneczny, że największym sukcesem Żydów będzie judaizacjia katolicyzmu i przejęcie nad nim kontroli. Dziś widać jak wiele miał prof. Koneczny racji... Ale cóż - dziś polscy "prawicowcy" zamiast Konecznego czytają Krauthammera, Kristola, Horovitza, Perle'a, itd.
anonim2013.01.18 0:35
Despol dlugo sie nie rozpisal, Ja sprobuje troche krocej, Panie dr Terlikowski nie powinien pan takich glupot pisac na swojej stronie. Niech pan wejdzie na Youtub i poslucha wykladu ks Chrostowskiego o judaizmie. Pan wyrzadza krzywde swoim czytelnikom . Dla czytelnikow powiem tak: Judaizm jest starozytnym odlamem mozaizmu. Dotrwal do chrzescijanstwa. Judaizm przejelo chrzecijanstwo. Odlam nie zgadzajacy sie z Jezusem stworzyl nowa religie tj talmudyczny rabinizm, ktory z judaizmem starozytnym ma niewiwle wspolnego (rytualy) . Powstal talmud . Zydzi wspolczesni Staty Testament czytaja przez pryzmat talmudu, tak jak my przez Ewangelie a muzulmanie przez koran. Talmudystow nie powinno sie zaporaszac do rozmowy jako wyznawcow judaizmu, bo z judaizmem nie maja nic wspolnego (tylko rytualy). Chiearchia zdradza chrzescijanstwo dlatego, zre sa to wilki w owczej skorze to sa eksploatatorzy religii a nie jej slugi.
anonim2013.01.18 6:06
Jestesmy Hellenami, Drogi Tomo, a nie Zydami. Nowy Testament jest przepelniony hellenizmem, zawierajac jednoczesnie wiele odzegnan od zydowskosci. NT jest rowniez napisany po grecku, a nie po hebrajsku... Ale jesli juz jestes Zydem, to nich Ci bedzie. Zapytaj zatem, prosze, zydowskich "starszych braci" - zapytaj "jako Zyd" - kiedy zdecyduja sie oni odwzajemniac nam za "Dzien Judaizmu" w naszych kosciolach braterskim "Dniem Chrzescijanstwa" w swoich synagogach. Moze Tobie "jako Zydowi" odpowiedza.
anonim2013.01.18 7:45
A ja się zawsze zastanawiam, czy żydzi mają dzień chrześcijan - no i co? Nie mają. A miło by było! Jakoś ten dzień do mnie nie przemawia, ani ani, bo niby co? Biedacy, wciąż nie chcą uwierzyć w Jezusa, że ejst tym obiecanym im Mesjaszem, wciąż trwają w zatwardziałości serca, a my im dzionek, tydzień itp. Jakoś nie tak! Jasne, zaraz posypią się na mnie gromy poprawnych politycznie internautów, że to ja jestem niecny wróc i antysemita - ale nic z tych rzeczy. Nie o to mi chodzi, ale pomyslmy logicznie, że tutaj mamy jakiś brak równowagi, i to wielki. A może lepiej by organizować tydzień modlitw o nawrócenie narodu zydowskiego? No co, nie lepiej, niż to ich głaskanie na prawo i lewo, a oni i tak robią z nami swoje! Jezu, Ty wiesz ile wyciepiałeś od swoich...
anonim2013.01.18 7:47
W mojej ocenie Bóg wybrał miejsce swojego przybycie nieprzypadkowo, nie, dlatego, że istnieje jakiś naród wybrany, ale jako miejsce szczególnej zgnilizny moralnej. Biblia stanowi kopię kopi i jest pisana ręką ułomną (z natury), bo ludzką. Mimo to, dla każdego znającego nawet zarys nauk Chrystusa jasnym jest, że nie miało dla nie niego zupełnie znaczenia pochodzenie człowieka. Jego rzekome żydowskie pochodzenie to wymysł judeochrześcijaństwa. To obnażanie się pana Terlikowskiego jest głębokim bałwochwalstwem, na które absolutnie nie może być przyzwolenia.
anonim2013.01.18 20:44
Z całym szacunkiem dla pana Tomasza ale ten tekst to tragedia. Od dłuższego czasu zastanawia mnie bezkrytyczny stosunek Autora do judaizmu. Ja rozumiem - pewne sympatie itp. ale to już zakrawa o skrajny bezmyślny filosemityzm. Obok prac ks. Chrostowskiego polecam także pracę ks. Stanisława Trzeciaka pt. Talmud o gojach a kwestia żydowska w Polsce. Niby Autor broni życia ale dość niepokojące fragmenty talmudu mu nie przeszkadzają. Smutne.
anonim2013.01.19 20:10
Jezus był Żydem. Został skazany na śmierć przez innych Żydów - Rzymianie byli tylko wykonawcami woli tych Żydów. Z którymi Żydami się Pan identyfikuje jako Żyd duchowy? Kiedy żydowscy rabini wprowadzą Dzień Chrześcijaństwa?