reklama
reklama

Terlikowski: Ja jako Żyd (duchowy)

Terlikowski: Ja jako Żyd (duchowy)
reklama Dzień Judaizmu to dobry moment, by uświadomić sobie, że jako chrześcijanie jesteśmy i musimy być Żydami (w wymiarze najważniejszym, bo duchowym). Zostaliśmy bowiem wszczepieni w Izrael, który pozostaje narodem nie tylko wybranym, ale wręcz stworzonym przez Boga.

Dla wierzącego chrześcijanina nie ma i nie może być wątpliwości, że jest on w duchowym wymiarze Żydem. I aby mieć tego świadomość wcale nie trzeba było Soboru Watykańskiego II, bo w podobnym duchu wypowiadał się także (choćby) Pius XI. Lektura Pisma Świętego, szczególnie niesamowitego Listu do Rzymian, św. Pawła, także pokazuje, jakie znaczenie ma Izrael (a także fakt, że nie przyjął On jako całość, obiecanego Mesjasza i Zbawiciela), i jaka pozostaje Jego relacja do Kościoła.

 

Ale od tych teologicznych rozważań, o wiele istotniejsze jest, co innego. Uznanie, że jesteśmy duchowo Żydami wzywa nas przede wszystkim do uświadomienia sobie, że każdy z nas musi wyjść z niewoli egipskiej, że za każdego ofiarowana jest Krew Baranka, że nasza droga jest wędrówką przez pustynię, i że na jej końcu czeka na nas Ziemia Obiecana. Doświadczenie Izraela to także mocne uświadomienie sobie, że w całości zależymy od Pana i Jego woli, że to nie nasze wysiłki, ale wierność i oddanie Jemu, jest fundamentem naszego trwania. Wiara Abrahama, Mojżesza, ale także Dawida jest naszą wiarą. I choć różnimy się w wielu kwestiach (powiedzmy otwarcie także absolutnie fundamentalnych) z Żydami wyznawcami judaizmu, to dzielimy z nimi fundamentalne przekonanie, że nasz Bóg jest Bogiem Izraela, a naszą wobec Niego postawą jest wierność i oddanie. I wysławianie Jego Imienia.

 

Tomasz P. Terlikowski

17.01.2013, 14:34

Komentarze (60):

Redakcja Fronda.pl Sty 17, 2013, 2:41 po południu

Nie sądzę, by tak można było powiedzieć. Biskup Spong jest w istocie ateistą, a przynajmniej człowiekiem, który nie wierzy w Bóstwo Chrystusa i w osobowego Boga w ogóle. A to, co napisałem jest dość oczywiste dla każdego chrześcijanina. Nie trzeba być wyznawcą "Nowej Reformacji", by tak myśleć. Pozdrawiam

Leśnodorski Sty 17, 2013, 2:42 po południu

W pewnym sensie zapewne tak, jako lud Nowego Przymierza. W takim znaczeniu Żydzi również stanowią część NP. Czy dobrze myślę?

Trex Sty 17, 2013, 2:43 po południu

Straszny bełkot, dla przypomnienia słowa samego Jezusa:
Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom.

bond Sty 17, 2013, 2:44 po południu

No ale czy dostaniemy obywatelstwo izraelskie w związku z tym?

Polipid3 Sty 17, 2013, 2:46 po południu

a kto mówił i do kogo o "plemieniu żmijowym" i "macie diabła za ojca"?
Jeśli się nie mylę to dzisiejszy judaizm jest religią tychże.
Dlatego żydów trzeba nawracać.
A nie pielęgnować ich odszczepieństwo.

pokaż więcej komentarzy

Najnowsze artykuły:

 
 
facebook