Hospicja perinatalne są alternatywą dla tzw. aborcji ze względów eugenicznych. To miejsca przeznaczone dla rodzin i kobiet u których w trakcie ciąży rozpoznano nieuleczalną chorobę u dziecka.

W takim hospicjum rodzina może otrzymać profesjonalne wsparcie przed, w trakcie oraz po porodzie oraz opiekę paliatywną nad dzieckiem. W ośrodkach pracują m.in. pediatrzy neonatolodzy, ginekolodzy, położnicy. Można także skorzystać z pomocy psychologów i duszpasterzy.

Dr Hanna Wujkowska, bioetyk i lekarz, podkreśla w rozmowie z serwisem Radiomaryja.pl, że w Polsce trzeba walczyć o kulturę życia i ją promować przy każdej możliwej okazji.

- Niestety w Polsce cywilizacja życia jest na razie tylko w owijakach. Myślę, że jest to kierunek o który będziemy walczyć i bardzo duża świadomość coraz większej ilości osób w tym młodzieży, ale także młodych adeptów sztuki lekarskiej, lekarzy pielęgniarek w końcu wymusi ten kierunek zauważenia opieki nad śmiertelnie chorymi dziećmi z wadami, które wymagają pomocy w pierwszych momentach życia – także to jest ten kierunek, który ma przyszłość, ale oczywiście będzie ciężko, tak jak zawsze jeśli chodzi o obronę życia. Także tutaj myślę, że jest ta trudność akceptacji przez tych, którzy decydują o środkach finansowych na medycynę perinatalną, także hospicja, gdyż musieliby przyznać, że wartość życia ludzkiego, godność człowieka jest niezbywalna – mówi dr Hanna Wujkowska.
Pracownicy i wolontariusze hospicjum towarzyszą umierającemu noworodkowi, rodzicom i rodzeństwu. Pomagają rodzinie przeżyć żałobę, uczcić pamięć zmarłego dziecka. W hospicjum można też ochrzcić dziecko.

Do hospicjum perinatalnego kobiety kierują lekarze, mogą też zgłaszać się samodzielnie.

ed/Radiomaryja.pl