Propaganda Kremla przynosi skutki. Coraz więcej Rosjan ma pozytywne skojarzenia ze służbami radzieckimi: Czeka (policją polityczną w Rosji Sowieckiej) oraz KGB (Komitetem Bezpieczeństwa Państwowego) istniejącym do upadku ZSRR.

Centrum Lewady porównało wyniki ankiet ze stycznia tego roku z uzyskiwanymi w analogicznych badaniach w latach 1997 i 2000 roku. I co się okazuje?

Stosunek obywateli Rosji do Czeka znacznie się poprawił, wynika z badań Lewady, które cytuje portal kommersant.ru. Okazuje się, że tylko 12 proc. ankietowanych stwierdziło, że Czeka kojarzy mu się obecnie z terrorem i represjami, podczas gdy w 1997 r. było to 23 proc. respondentów.

Równocześnie liczba osób przekonanych, że głównym zadaniem tej organizacji była „walka z przeciwnikami władzy radzieckiej, kontrrewolucją i sabotażem” zmniejszyła się z 40 do 23 procent. Zwiększyła się za to liczba respondentów kojarzących Czeka z wywiadem (z 8 proc. do 13 proc.) i kontrwywiadem (z 9 proc. do 15 proc.).

W sondażu z 2000 roku na związek KGB z ochroną interesów państwa wskazywało 22 proc. respondentów, obecnie jest to 41 procent. Z kolei w innym badaniu, z 2007 roku, ze śledzeniem i donosami kojarzyło KGB 15 procent Rosjan, a obecnie jest to 19 procent.

Natomiast mniej jest obecnie wśród Rosjan skojarzeń odnoszących się do represji 1937 roku (okres stalinowskiego „Wielkiego Terroru”) – jeśli w 2000 roku 22 procent łączyło je z KGB, to obecnie na taki związek wskazuje 17 procent. Jak zauważa „RBK”, respondenci w coraz mniejszym stopniu wiążą radzieckie służby specjalne z terrorem politycznym, natomiast coraz bardziej – z ochroną interesów państwa.

Ankieta została przeprowadzona przez Centrum Levada w dniach od 19 do 23 stycznia w 48 regionach Rosji, a wzięło w nim udział 1600 osób.

ZA: KRESY24.PL

dam