W ramach pedagogiki wstydu lewica chce wmówić nam Polakom, że w 1918 niepodległość Polski przydarzyła się naszym przodkom przypadkiem, dzięki łaskawości innych państw, niezasłużenie, i Polacy nie mogą być dumni z faktu odzyskania niepodległości. Taka lewicowa narracja ma utwierdzać Polaków w kompleksie niższości, w przekonaniu, że jesteśmy nic niewartym narodem, który na nic dobrego nie zasługuje, i, że polskość do powód do permanentnego oraz dojmującego wstydu.

Antypolska narracja ma skłonić Polaków do wyrzeczenia się swojej tożsamości, do tego by Polacy nie tylko nie byli dumni z swoich dziejów Polski ale by o tych dziejach zapomnieli – w interesie wrogów Polski i Polaków jest to byśmy nie pamiętali, że możemy (jak nasi przodkowie) odnosić spektakularne sukcesy. Taka perfidna działalność wrogów Polski i Polaków jest im niezbędna, bo wykorzeniony, pozbawiony swojej tożsamości i historii naród jest pokorny, bez szemrania godzi się na role niewolników akceptujących wyzysk ze strony obcych, i ich pogardę dla Polski i Polaków.

Tą bzdurną, wyjątkowo szkodliwą społecznie, antypolską, narracje lewicy skutecznie obraca w pył, wydana nakładem wydawnictwa Biały Kruk, praca profesora Andrzeja Nowaka „Niepodległa! 1864-1924. Jak Polacy odzyskali Ojczyznę”. Książka, którą należy przeczytać by mieć mnóstwo argumentów do walki środowiskami narzucającymi Polakom kompleks niższości.

Prace profesora Andrzeja Nowaka rozpoczyna opis tego czym była Pierwsze Rzeczpospolita, i co w jej dziejach powinno nas dziś inspirować. Pierwszy rozdział pracy profesora dotyczy Insurekcji Kościuszkowskiej, walki o Polskę z Rosją u boku Napoleona, Wielkiej Emigracji i jej roli w kształtowaniu ducha narodowego, Powstania Listopadowego, represji rosyjskich po powstaniu Wiosny Ludów i udziału w niej Polaków, oraz Powstania Styczniowego.

Drugi rozdział pracy dotyczy losów Polaków od Powstania Styczniowego do I wojny światowej. Najważniejsze wydarzenia tego okresu są opisane dzień po dniu. W swej pracy profesor opisuje walkę zbrojną Polaków o niepodległość, represje ze strony zaborców (w tym rusyfikacje i germanizacje), trwanie i rozwój zniewolonego narodu (w tym najważniejsze osoby dla przetrwania i rozwoju polskiej kultury, nauki, życia gospodarczego), powstanie organizacji polskich będących wyrazem obywatelskiej aktywności Polaków, wybitne dzieła literatury i sztuki kształtujace duch narodowego.

W części II pracy opisany jest okres od wybuchu I wojny świadkowej do 1924 roku, w tym: szlak bojowy Legionów i innych formacji polskich podczas wojny, zajęcie przez Niemców zaboru rosyjskiego, rewolucja bolszewicka, kształtowanie się władz polskich, Powstanie Wielkopolskie, walki o ustalenie granic (z Niemcami, Ukraińcami, Rosjanami, i wspierającymi ich Żydami), wojna polsko-sowiecką 1920, kształtowanie się polskiej sceny politycznej. W swej pracy profesor Andrzej Nowak nie wstydzi się opisać antypolskiej kampanii nienawiści środowisk żydowskich prowadzonej przez Żydów na całym świecie, w celu niedopuszczenia do powstania niepodległej Polski.

Ważne i ciekawie informacje z historii Polski zamieszczone na łamach „Niepodległej” ilustrowane są dziesiątkami niezwykle ciekawych grafik, zdjęć i map. Opis wydarzeń w postaci bardzo szczegółowego kalendarium pozwala czytelnikom pracy na uświadomienie sobie jak wiele wysiłku każdego dnia wnosili Polacy by pod zaborami Polska trwała i rozwijała się wbrew zaborcom – i jak ten wysiłek z XIX i XX wieku powinien nas dziś inspirować do aktywności obywatelskiej, rozwoju intelektualnego, aktywności w gospodarce, polityce czy kulturze.

Autor pracy „Niepodległa” profesor Andrzej Nowak jest kierownikiem Zakładu Historii Europy Wschodniej i Studiów nad Imperiami XIX i XX wieku w Instytucie Historii PAN oraz Zakładu Historii Europy Wschodniej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Specjalizuje się w dziejach rosyjskiej myśli politycznej oraz stosunkach polsko-rosyjskich w XIX i XX w. Wykładał m.in. na uniwersytetach amerykańskich (Harvard, Columbia, Rice), angielskich (Cambridge, London University), a także m.in. na Uniwersytecie Masaryka w Brnie, Uniwersytecie w Tokio, Uniwersytecie Warszawskim, w Collegium Civitas i Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu.

Jan Bodakowski