Premier Beata Szydło zabrała głos w sprawie porwania u wybrzeży Nigerii pięciu polskich marynarzy. Szefowa rządu w nagraniu wideo na Facebooku poinformowała, że działania na rzecz ich uwolnienia koordynuje MSZ. Szydło mówiła też o dwóch nadchodzących szczytach – na temat kryzysu migracyjnego i klimatu. – Jesteśmy gotowi do pomocy humanitarnej, ale nie godzimy się na przyjmowanie imigrantów – powiedziała o tym pierwszym.

– Ministerstwo spraw zagranicznych na bieżąco monitoruje sytuację związaną z porwaniem polskich obywateli, polskich marynarzy. Zrobimy wszystko, żeby bezpiecznie i zdrowo wrócili do swoich rodzin, do swoich domów – zadeklarowała w nagraniu premier. 

Do porwania Polaków płynących na drobnicowcu „Szafir” w nocy z czwartku na piątek, około 35 mil morskich od wybrzeży Nigerii. Jednostkę zaatakowali uzbrojeni piraci. Po splądrowaniu pomieszczeń, opuścili statek, porywając 5 Polaków: kapitana, oficerów i marynarza. Pozostałe 11 osób, znajdujących się na statku w momencie ataku, jest bezpiecznych, odpłynęły do portu.

Pomoc humanitarna - tak; przyjmowanie imigrantów - nie 

Szydło zapowiedziała w nagraniu swój udział w niedzielnym szczycie Unia Europejska-Turcja, zwołanym przez szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska w Brukseli.

Rozmowy zdominuje kwestia uchodźców. – To trudny problem – przyznała premier i oświadczyła, że jej rząd jest krytyczny wobec przyjmowania imigrantów. – Jesteśmy gotowi do pomocy humanitarnej – zadeklarowała.

Wcześniej w piątek szef MSZ Witold Waszczykowski powiedział na konferencji prasowej, że rozmowy dotyczyć będą między innymi pomocy finansowej dla Turcji. Komisja Europejska zaproponowała, by przekazać na nią 3 miliardy euro. Z tej puli Polska miałaby przekazać 70 milionów. To na razie propozycja, ale oczekuje się, że już na szczycie wszystkie kraje zadeklarują, ile pieniędzy są gotowe przekazać.


Beata Szydło wspomniała również o poniedziałkowej międzynarodowej konferencji klimatycznej w Paryżu. – To będą dwa intensywne i ważne dni, ale wierzę, że – dobrze przygotowani – będziemy reprezentować interesy polskich obywateli i Polski w taki sposób, żeby zapewniając dobry rozwój i bezpieczeństwo, myśleć też interesie polskiej gospodarki – powiedziała.


W poniedziałek w Paryżu dojdzie do spotkania Beaty Szydło z Donaldem Tuskiem. Tak wynika z kalendarza opublikowanego na stronach internetowych szefa Rady Europejskiej. Dzień wcześniej, w belgijskiej stolicy może dojść do pierwszych nieformalnych rozmów polskiej premier i przewodniczącego Rady.

mm/tvpparlament.pl