Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział, że coraz częściej mówi się o tym, że Rosja staje się głównym problemem bezpieczeństwa dla Sojuszu. Szef dyplomacji mówił o tym w Brukseli w drugim dniu spotkania szefów dyplomacji państw NATO.

We wtorek sojusznicy oficjalnie zarzucili Rosji łamanie postanowień traktatu INF o likwidacji rakiet średniego zasięgu. Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO napisali, że Rosja potajemnie prowadziła prace nad systemem rakietowym, wyprodukowała go i rozmieściła stwarzając zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Skrytykowali także Moskwę za działania w pobliżu Morza Azowskiego, za ostrzelanie,oraz przetrzymywanie ukraińskich okrętów i wezwali do zwrotu jednostek oraz uwolnienia załogi.

- Gdy dyskutujemy o traktacie INF, o Ukrainie, także jeśli chodzi o zaangażowanie na południu, dotyczy to także Bałkanów Zachodnich, państwa dostrzegają rosnącą destabilizującą rolę Rosji we wszystkich tych obszarach. Rosja wchodzi w te miejsca, gdzie Zachód pokazuje słabość - powiedział szef MSZ.

Według polskiego ministra, jest świadomość tego problemu wśród sojuszników. - Myślę, że jakieś decyzje w najbliższej perspektywie będą podjęte. Wyraźnie przebija z tych dyskusji na każdy praktycznie temat, że Rosja staje się głównym problemem bezpieczeństwa dla Sojuszu Północnoatlantyckiego - dodał.

- Zapewnienie stabilności na Bałkanach Zachodnich to kwestia kluczowa - mówił Jacek Czaputowicz. Sytuacja na Półwyspie jest jednym z tematów narady.

- Różni aktorzy są aktywni na tym terenie, Rosja, także aktorzy spoza Unii Europejskiej. Chodzi o zapewnienie stabilności. Jeśli my nie zapewnimy teraz stabilności, to sytuacja może się rozwinąć w niekorzystnym kierunku - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Dodał, że stabilizacja Bałkanów Zachodnich to także jeden z kierunków polskiej polityki zagranicznej w najbliższym roku. Przypomniał, że w lipcu Polska obejmie przewodnictwo w ramach tak zwanego procesu berlińskiego, który ma zbliżać kraje Bałkanów Zachodnich do Unii Europejskiej.

dam/IAR - Polskie Radio