Abp Guido Pozzo, sekretarz Papieskiej Komisji Ecclesia Dei powiedział, że Stolica Apostolska nie chce wymusić „kapitulacji” na Bractwie Kapłańskim św. Piusa X. Komisja Ecclesia Dei zajmuje się w znacznej mierze właśnie dialogiem z lefebrystami.

W wywiadzie dla francuskiego tygodnika „Famille chretienne” sekretarz powiedział, że dialog z Bractwem wciąż trwa. Ma na celu wyjaśnienie i przezwyciężenie trudności o charakterze doktrynalnym, które obecnie nie pozwalają na pełne pojednanie i jedność Stolicy Apostolskiej i Bractwa. Jeżeli by do takiego pojednania doszło, FSSPX otrzymałoby status prałatury personalnej.

Abp Pozzo zaznaczył, że jest konieczne, by Bractwo wycofało się ze swoich zastrzeżeń i poglądów na niektóre aspekty, które nie dotyczą wiary, ale zagadnień duszpasterskich czy niedefinitywnego nauczania Magisterium. Wyjaśnił, że negocjacji nie podlega na przykład Professio fidei – wyznanie wiary. Dochodzi do tego także uznanie zasady, że to wyłącznie Magisterium Kościoła dysponuje władzą autentycznej interpretacji Słowa Bożego. Wynika z niej, że choć istnieją różne stopnie władzy i posłuszeństwa wiernych, to niczego nie można stawiać ponad Magisterium.

Zarazem Stolica Apostolska pozostawia pole do refleksji nad zastrzeżeniami co do pewnych aspektów i sformułowań oraz do tych posoborowych reform, które nie dotyczą kwestii dogmatycznych oraz nie są nie podlegające dyskusji.

Hierarcha potwierdził ponadto, że dokumenty Vaticanum II w różnym stopniu angażują władzę Kościoła i w konsekwencji w różnym stopniu są wiążące dla wiernych. Dla przykładu konstytucje Lumen gentium o Kościele i Dei Verbum o Objawieniu Bożym mają charakter deklaracji doktrynalnej, choć nie zawierają definicji dogmatycznej. Natomiast deklaracje o wolności religijnej i religiach niechrześcijańskich, a także dekret o ekumenizmie mają inny, mniej wiążący charakter.

Zarazem, jak zastrzegł abp Pozzo, ani Stolica Apostolska ani Bractwo nie chcą iść na skróty. Zamierzają postępować stopniowo, w celu jedności Kościoła powszechnego pod przewodnictwem papieża – następcy Piotra.

pac/radio watykańskie