Od ceremonii powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie rozpoczęła się oficjalna część wizyty w Polsce prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa. Jej głównym punktem są rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą i polską delegacją. Obaj przywódcy wezmą też udział w polsko-azerbejdżańskim forum gospodarczym.

Głównym celem wizyty jest rozwój współpracy politycznej i gospodarczej między Warszawą a Baku. Prezydenci będą też dyskutować o bezpieczeństwie w regionie Kaukazu Południowego.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem, że to pierwsza wizyta prezydenta Alijewa w Polsce od 2008 roku. Prezydencki minister dodał, że przyjazd azerbejdżańskiego przywódcy wpisuje się w polityczny plan Andrzeja Dudy. "Traktujemy tę wizytę, po pierwsze, jako powrót do aktywnej polityki Polski w regionie Kaukazu Południowego. Nie tak dawno prezydent Andrzej Duda złożył wizytę w Gruzji. Azerbejdżan to drugie państwo Kaukazu, z którym spotykamy się na poziomie głów państw, właśnie po to, żeby powrócić do tego tradycyjnego także obszaru polskiej polityki zagranicznej" - zaznaczył szef gabinetu prezydenta.

Prezydenci Andrzej Duda i Ilham Alijew podpiszą wspólną deklarację na temat mapy drogowej w kierunku strategicznego partnerstwa i współpracy Polski i Azerbejdżanu. Jak wyjaśnił minister Krzysztof Szczerski, dokument ma dotyczyć nie tylko polityki, ale i gospodarki. "Kilka dni temu, w kontekście tej wizyty, została podpisana bardzo ważna umowa, pomiędzy kolejami państwowymi: Polski, Ukrainy, Gruzji i Azerbejdżanu o utworzeniu wspólnego szerokotorowego korytarza transportowego od Morza Kaspijskiego, aż do Sławkowa w Polsce. Co stwarza szansę, żeby Polska stała się hubem transportowym z tamtego regionu świata do Europy" - mówił prezydencki minister, zaznaczając, że kwestia wpisania tej inicjatywy do chińskiego projektu Jednego Pasa i Jednego Szlaku.
Ponadto podczas wizyty zostaną podpisane umowy dwustronne, w tym o współpracy w dziedzinie obronności, energetyki oraz transportu i infrastruktury transportowej. Prezydenci Polski i Azerbejdżanu wezmą też udział w forum gospodarczym obu państw. Udział w tej imprezie zapowiedziało także 50 przedsiębiorców z Azerbejdżanu. Jak podkreślał minister Krzysztof Szczerski, władze w Baku, podobnie jak obóz rządzący w Warszawie, szukają "dobrych, nowych partnerstw gospodarczych na świecie".

Kraj znad Morza Kaspijskiego to także - w ocenie Kancelarii Prezydenta - potencjalny partner w kwestii energetyki. "Bardzo dużo będzie zależało także od kontaktów gospodarczych i jakości oferty, jaką dostaniemy, jeśli chodzi zwłaszcza o ropę naftową, bo to jest ta dziedzina, gdzie Azerbejdżan jest dla nas potencjalnie bardzo atrakcyjnym partnerem. Obaj prezydenci będą także mówili o tej ekonomicznej stronie bezpieczeństwa energetycznego" - powiedział Krzysztof Szczerski.

Andrzej Duda i Ilham Alijew mają też rozmawiać o stabilizacji Kaukazu Południowego. Od nowego roku Polska będzie przez dwa lata niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. "Azerbejdżan jest istotnie włączony w problem ogólnej stabilizacji Kaukazu, ale także w zamrożone konflikty, które są na Kaukazie, tutaj oczywiście mówimy przede wszystkim o Górskim Karabachu" - wyjaśnił Krzysztof Szczerski, dodając, że Polska zawsze stała na stanowisku integralności terytorialnej każdego państwa.

Po południu prezydent Ilham Alijew spotka się również z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Wieczorem w Pałacu Prezydenckim zaplanowano oficjalny obiad wydawany na cześć azerbejdżańskiego prezydenta.

emde/IAR