reklama
reklama

Sowieckie pomniki ostatecznie znikną z polskich ulic!

Sowieckie pomniki ostatecznie znikną z polskich ulic!
fot. Mateusz Opasiński, lic. CC BY-SA 3.0 via Wikipedia
reklama

Z przestrzeni publicznej znikną pomniki sławiące komunizm. Przewiduje to projekt, który powstał w Senacie - podaje "Rzeczpospolita".

Senatorowie przygotowali projekt, według których będzie musiało zniknąć niemal 500 pomników, kamieni i głazów sławiących "dokonania" Armii Czerwonej.

Wszystko w ramach ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Sejm przyjął ją jeszcze w 2016 roku. Oznaczało to konieczność usunięcia nazw ulic, mostów i placów związanych z komunizmem. Teraz mają zniknąć z przestrzeni publicznej także wszystkie pomniki sowieckie. Usuwać będą je wojewodowie po konsultacjach z Instytutem Pamięci Narodowej. Zostaną tylko te pomniki, które są niewystawione na widok publiczny oraz te, które stoją na cmentarzach.

To już druga próba przeprowadzenia takiej akcji czyszczenia Polski z sowieckich pamiątek. Niedawno wycofano z Sejmu projekt opracowany w ubiegłym roku, w którym zawarto kilka kontrowersyjnych zapisów, na które oburzali się między innymi Litwini i Ukraińcy.

kk/rzeczpospolita

20.03.2017, 11:45

Najnowsze artykuły:

 
 
facebook