Unijni liderzy ponownie zapewnili o jednoznacznym poparciu dla europejskiej perspektywy Bałkanów Zachodnich. To jeden z punktów deklaracji, którą na szczycie w Sofii przyjęli przywódcy państw Unii Europejskiej w porozumieniu z sześcioma krajami bałkańskimi.

Na szczycie pojawili się przywódcy z Albanii, Serbii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Macedonii i Kosowa. W dokumencie nie pojawiły się jednak możliwe daty wejścia któregoś z tych państw do Wspólnoty.

Unia chce pogłębić swoje zaangażowanie w regionie Bałkanów Zachodnich w celu wspierania przemian politycznych, gospodarczych i społecznych w regionie. Europejscy liderzy podkreślili, że partnerzy z Bałkanów Zachodnich uznają za nadrzędny charakter demokracji i praworządności, w szczególności zwalczania korupcji i przestępczości zorganizowanej.

W deklaracji zaznaczono również, że Unia wspiera zadeklarowaną przez przywódców państw bałkańskich wolę umacniania stosunków dobrosąsiedzkich. Wcześniej m. in. unijny komisarz Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i Negocjacji Akcesyjnych Johannes Hahn stwierdził, że z optymizmem patrzy na możliwość zawarcia umowy między Serbią i Kosowem, które 10 lat temu ogłosiło niepodległość. Unia zadeklarowała też wolę istotnego wzmocnienia sieci połączeń między innymi w wymiarze transportowym, energetycznym i cyfrowym.

By osiągnąć ten cel zainicjowany zostanie nowy pakiet projektów przy wykorzystaniu znacznych dotacji unijnych. Chodzi o wsparcie dla tzw. niebieskiej autostrady i autostrady pokoju łączącej serbski Nisz z kosowską Prisztiną. Ten postulat zapisano w załączniku do deklaracji. Ponadto wskazano również na potrzebę rozszerzenia unii energetycznej na Bałkany Zachodnie, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa energetycznego i dywersyfikacji źródeł i dostawców,

W dokumencie podkreślono ponadto wspólne wyzwania dotyczące bezpieczeństwa łączące Unię i Bałkany Zachodnie. W tym kontekście wymieniono zwalczanie terroryzmu i rozwój współpracy na rzecz ograniczenia nielegalnej migracji.

Deklaracja wyznacza też termin kolejnego szczytu Unia-Bałkany Zachodnie. Spotkanie ma odbyć się w czasie prezydencji chorwackiej w 2020 roku.

IAR