Tyle jest na rynku cudownych - rzekomo - środków czyszczących. Tyleż kolorowych, co drogich i... trujących! A przecież wszyscy znamy doskonały, bezpiecznny środek czyszczący - sodę oczyszczoną!

NAJPOPULARNIEJSZE WYKORZYSTANIE SODY OCZYSZCZONEJ:

1. PASTA CZYSZCZĄCA – wymieszaj sodę oczyszczoną z solą gruboziarnistą i płynem do mycia naczyń (użyj takich ilości, żeby powstała masa miała lekko gęstą konsystencję). Nałóż powstałą pastę na gąbkę i pocieraj miejsca wymagające czyszczenia, np. zlew, umywalkę, wannę, brodzik. Możesz też użyć samej sody, posypać nią wilgotną gąbkę i myć brudne powierzchnie, a następnie spłukać.

2. USUWANIE TŁUSZCZU I SPALENIZNY – jeśli przypalił Ci się garnek lub zabrakło Ci czasu na umycie naczyń i tłuszcz lub brud zdążył zaschnąć, użyj do ich czyszczenia sody. Dodaj 2 łyżki sody do płynu do naczyń i wlej do garnków z zaschniętym tłuszczem lub brudem. Następnie dolej wody i poczekaj 15 minut, po czym wyszoruj garnek, tj. zwykle i spłucz wodą. Inny sposób polega na wsypaniu do garnka kilku łyżek sody, łyżki octu, zagotowaniu i odstawieniu na 20 minut. Po tym czasie garnek należy przemyć.

3. MIKROFALÓWKA – unoszący się po czyszczeniu chemiczny zapach w mikrofalówce też Cię odstrasza? Zatem nasyp trochę sody na wilgotną gąbkę, umyj w środku mikrofalówkę, przetrzyj gąbką namoczoną wodę i wytrzyj do sucha. Mikrofalówka będzie lśniąco czysta i nie pozostanie w niej chemiczny zapach.

4. PIEKARNIK – jeśli nie zawsze masz czas, żeby zaraz po pieczeniu umyć dokładnie piekarnik, zapominasz o tym i zastajesz zaschnięty tłuszcz, soda znów Ci pomoże. Posyp sodą dno piekarnika lub blachy, spryskaj delikatnie wodą, zostaw na noc, a rano przetrzyj wilgotną gąbką i spłucz wodą.

5. MYCIE PODŁÓG – soda, tak jak orzechy piorące, jest bezpieczna dla zwierząt nawet jeśli zliżą ją z mokrej podłogi. Wystarczy wsypać 1/2 szklanki sody do wiadra/miski z ciepłą wodą i zmyć podłogę.

6. CZYSZCZENIE FUG – ten kto ma jasne fugi w łazience lub kuchni, rozumie, co oznacza ich czyszczenie – długie szorowanie, a czystość często nie przypomina tej pierwotnej. Tu także pomocna okaże się soda – wystarczy zmieszać sodę z letnią wodą w proporcji 3:1 wyszorować szczoteczką fugi i zmyć wodą.

7. PŁYN DO NACZYŃ – chcesz całkowicie zastąpić swój płyn do mycia naczyń? W takim razie dodaj 1/2 łyżeczki sody do 500 ml wody i wymieszaj. Możesz przelać do butelki po płynie do naczyń lub najlepiej do spryskiwacza. Jeżeli siła działania będzie zbyt mała, dosyp trochę więcej sody.

8. ODŚWIEŻACZ POWIETRZA – czasem zapachy w lodówce lubią się mieszać w niezbyt miłą dla nosa woń, możesz je łatwo usunąć przez włożenie do lodówki pojemniczka/słoiczka z sodą. Tak samo zadziała w szafie, szafkach pomieszczeniach lub śmietniku (w tym przypadku wsyp każdorazowo trochę sody na dno nowego worka na śmieci), a nawet zmywarce – wstaw pojemnik z sodą do zmywarki i usuń go przed jej uruchomieniem – soda pochłonie niezbyt przyjemny zapach brudnych naczyń.

9. WYBIELACZ – to mój ulubiony sposób na wykorzystanie sody, zawsze dodaję 1 opakowanie do białego prania. Robiłam tak nawet przed używaniem orzechów piorących, efekt jest powalający. Można dosypać całe opakowanie sody lub jego połowę do pojemniczka na proszek lub prosto do bębna pralki.

10. ŚWIEŻE DYWANY – wykładziny i dywany lubią pochłaniać wszelkie zapachy, tym bardziej jeśli masz w domu zwierzaka. W tym przypadku także można wykorzystać sodę – posyp dywan lub ulubione legowisko zwierzaka (nawet jeśli to Twoja kanapa), dużą ilością sodą i w pierwszym przypadku pozostaw sodę na kilka godzin, a w drugim na 20 minut. Po tym czasie zbierz sodę odkurzaczem lub dokładnie wytrzep.

11. KUWETA – nikomu, kto ma „niewychodzącego” kota nie trzeba pisać, dlaczego umieściłam w tym zestawieniu kuwetę. Sama dobrze wiem, jak intensywny potrafi być „koci zapach”, ale od kiedy znam na to „sodowy” sposób, moja łazienka pachnie dużo ładniej  Na dno wyczyszczonej kuwety wsypuję sporą ilość sody, zasypuję ją żwirkiem, a między czyszczeniami, po prostu wsypuję trochę sody i mieszam ją ze żwirkiem.

12. ZAPACH KANALIZACJI – ten zapach potrafi być wyjątkowo przykry i trudno usuwalny, właściwie był trudno usuwalny, bo wystarczy wsypać do rury ściekowej 1/2 szklanki sody i szybko zalać sporą ilością ciepłej wody.

13. DESKA DO KROJENIA – deski do krojenia, szczególnie drewniane uwielbiają pochłaniać zapachy jedzenia, ale na nie też mam sposób. Spłukuję deskę wodą, posypuję sodą, odstawiam na 10 minut i ponownie płuczę wodą. Stosuję ten sposób na zmianę z cytryną – wykorzystuję skórkę po wyciśniętej cytrynie, którą szoruję deskę i odstawiam do wyschnięcia. Nie dość, że niweluje zapachy, to jeszcze wybiela wszelkie plamy po jedzeniu.

14. GOTUJĄCE SIĘ ZAPACHY – zdarza się, że gotowane potrawy nie zawsze ładnie pachną, ale i na to mam radę – wsyp trochę sody do gotujących się rzeczy, np brokułów, kurczaka lub kalafiora. Soda dodatkowo zmiękcza twarde warzywa, np. fasolę lub soczewicę. Jeśli gotowanie trwa dosyć długo, a potrawa nie rozpływa się w ustach, dosyp trochę sody.

15. MIĘKKIE MIĘSO/SMACZNE RYBY – soda doskonale zmiękcza twarde mięso i poprawia smak ryb. W pierwszym przypadku należy natrzeć sodą mięso i odstawić na kilka godzin. W drugim przypadku mocz rybę przez pół godziny w 1 litrze wody z dodatkiem 2 łyżek sody, następnie wypłucz wodą i osusz papierowym ręcznikiem.

16. „PROSZEK DO PIECZENIA” – soda to bardziej naturalny niż proszek do pieczenia środek, który pozwoli wyrosnąć ciastu. Wymieszaj 1/4 łyżeczki sody z 1 łyżeczką soku z cytryny i 1/2 szklanki mleka. Dodaj tyle roztworu ile jest proszku do pieczenia w przepisie. Możesz też „pomóc” pięknie wyrosnąć omletom i dodać 1/3 łyżeczki sody na każde 2 jajka.

17. PEELING DO CIAŁA – 3 łyżeczki sody oczyszczonej wymieszaj z płaską łyżką ciepłej wody. Całość wymieszaj i wcieraj w skórę jak peeling, następnie zmyj.

18. PŁYN DO KĄPIELI – ten sposób jest polecany osobom z wrażliwą skórą. Soda, tj. orzechy piorące jest bardzo delikatna i nie podrażnia skóry, dlatego dzieci lub osoby cierpiące na alergię skórną czy mające z nią inne problemy, mogą, a nawet powinny wykorzystać ten sposób. Do wody, pozbawionej innych środków myjących, należy dodać 4 łyżki sody oczyszczonej i pozostać w wannie co najmniej 10 minut. Kąpiel w sodzie jest bezpieczna, pozostawia miękką skórę, łagodzi podrażnienia i wysypkę alergiczną.

19. PROBLEMY INTYMNE – kąpiel w sodzie pomaga zmniejszyć pieczenie przy infekcjach dróg moczowych. W przypadku infekcji dróg rodnych można użyć roztworu sody zamiast płynu do higieny intymnej – wsyp 2 łyżki sody oczyszczonej na 1 litr wody i stosuj wraz z ciepłą wodą.

20. POTLIWOŚĆ STÓP – jeżeli często pocą Ci się stopy, to po prostu mocz je wieczorem w misce z ciepłą wodą i 1 – 2 łyżkami sody. Możesz też usunąć nieprzyjemny zapach potu z butów – wsyp do nich dużą ilość sody i wytrzep je po paru godzinach, a zapach zniknie.

21. ODŚWIEŻACZ DO UST – wsyp 1 łyżeczkę sody do 1 szklanki wody i płucz jamę ustną – nieprzyjemny zapach z ust ulotni się szybko i skutecznie.

22. USUWANIE CHWASTÓW – nic nie niszczy tak naturalnie niechcianych roślin w ogrodzie, jak soda. Po dokładnym wyrwaniu chwastów (wraz z korzeniami), posyp ziemię dużą ilością sody.

weg