XX Międzynarodowa Konferencja o AIDS upłynęła pod znakiem żałoby. Oprócz planowanych obrad merytorycznych, odbyło się też nabożeństwo w Kościele św. Jana Ewangelisty w Melbourne w Australii, w którym Panu Bogu polecano dusze tych, którzy zginęli. Także podczas otwarcia obrad konferencji wszyscy delegaci trwali przez chwilę w ciszy, aby upamiętnić swoich kolegów.

Co najmniej sześciu znaczących uczestników konferencji o AIDS było wśród 298 osób zabitych na pokładzie Malaysia Airlines, lot MH17. Abp Philip Wilson Adelaide, który był głównym celebransem Mszy Świętej, powiedział, że miała miejsce straszna tragedia dla ludzi i ich rodzin, szok dla społeczności na całym świecie ludzi, którzy poświęcili swoje życie walce z HIV i AIDS."

W merytorycznej części obrad, uczestnicy konferencji zauważyli, że rozwój medycyny przeciw pandemii HIV ma swoje dobre strony, bo w wielu miejscach świata AIDS nie jest już chorobą nieuleczalną, niemniej zauważa się również obniżenie uwagi i zmniejszenie ilości środków do walki z tym śmiertelnym wirusem. Ojciec Maryknoll Rick Bauer, pracujący w Namibii misjonarz ze Stanów Zjednoczonych, stojący na czele katolickiej organizacji walczącej z HIV i AIDS zauważa "Ludzie na lotnisku pytają mnie, co oznacza moja czerwona wstążka. Piętnaście lat temu, wszyscy wiedzieli, co to symbolizuje. Teraz jest inaczej.” Chociaż w bogatych krajach AIDS nie stanowi już tak ogromnego problemu, w biedniejszych, a zwłaszcza w Afryce, sytuacja jest dramatyczna.

Ks. Robert J. Vitillo, specjalny doradca ds. HIV i AIDS do Caritas Internationalis był na Ukrainie Tydzień przed przyjazdem na konferencję do Australii, aby poznać odpowiedź Kościoła katolickiego na HIV i AIDS w tym regionie. Powiedział, że przemoc na Ukrainie ma też inne negatywne skutki w walce z HIV i AIDS. Przesiedlenia i zamieszanie spowodowane przez działania wojenne wielu osobom utrudnia leczenie. Zwłaszcza w obszarach nad którymi rząd Ukrainy nie ma kontroli, wielu chorych jest w trudnej sytuacji.

MP/catholiccourier.com/catholicnews.com

Na podstawie artykułu Paula Jeffreya; Katolicki Serwis Melbourne, Australia