Zbigniew Kaliszuk po raz kolejny mierzy się z krzywdzącymi stereotypami, które narastają wokół chrześcijan. W swoich wcześniejszych publikacjach, wbrew zaczepnym tytułom, starał się przekonać czytelników, że katolik wcale nie jest ofiarą, ani tym bardziej frajerem. Swoisty tryptyk zamyka publikacja „Katolik talibem?”, w której autor porusza ze swoimi rozmówcami najtrudniejsze kwestie, z jakimi zmagają się osoby wierzące.

I nie tylko, bo problemy, które stały się przedmiotem dyskusji Kaliszuka wywołują gorące dyskusje także w mediach, które szybko zaczynają ubolewać nad rzekomo uciemiężającymi katolików zakazami, w ogóle nie rozumiejąc istoty katolicyzmu. Lektura „Katolik talibem?” może okazać się w takich sytuacjach bardzo pomocna.

Pamiętam wydaną jakiś czas temu, także przez wydawnictwo Fronda, książkę „Katolicki pomocnik towarzyski” Sławomira Zatwardnickiego (niniejszym pozdrawiam serdecznie autora, który polemizował z moją recenzją; przykro mi, ale wydawnictwo zapomniało dołączyć do mojego egzemplarza erratę z wytycznymi autora co do recenzji, stąd moje błędne wnioski i interpretacje). O ile tamtej publikacji raczej nie zabrałabym ze sobą na imprezę, na której miałabym dyskutować z laikami, sceptykami i ateistami o kwestiach moralnych czy etycznych, o tyle książka Kaliszuka wydaje mi się o wiele bardziej pomocna w tego typu sytuacjach.

Najmocniejszym punktem publikacji są oczywiście rozmowy, które autor sam prowadzi na potrzeby książki, znacznie lepsze niż – czasem przydługie – zapisy debat, zorganizowanych przez stowarzyszenie Soli Deo. Choć nie jest to regułą, bo na przykład zapis debaty o antykoncepcji i NPR z udziałem ks. Marka Dziewieckiego i Szymona Grzelaka jest niezwykle inspirujący.

Niewątpliwym atutem książki jest dobór gości, jakich autor zaprasza do dyskusji. Rozmówcy bowiem nie kiszą się w swoim własnym sosie, przytakując sobie wzajemnie i zgadzając się ze sobą. I tak, na łamach „Katolik talibem?” pojawiają się m.in. prof. Wojciech Sadurski czy śp. Izabela Jaruga-Nowacka. Kiedy mowa o antykoncepcji to nie tylko w gronie księży i pobożnych małżeństw, które zachwalają NPR ale także z lekarzami ginekologami, którzy sceptycznie podchodzą do naturalnych metod. Pochwała należy się (zarówno autorowi, jak i prowadzącym debaty) za dociekliwość i zadawanie przekornych pytań, które zmuszają do konkretnych odpowiedzi i przykładów, a nie sztampowego teoretyzowania.

W efekcie czytelnik dostaje zbiór mocnych argumentów, wynikających z autentycznego życiowego doświadczenia, z którymi oczywiście można się nie zgadzać, ale trudno zarzucić im nieprawdziwość czy brak logicznej spójności.

Marta Brzezińska-Waleszczyk  

Z. Kaliszuk "Katolik talibem?"
Wyd. Fronda 2012

Książkę można kupić TUTAJ