Sejm ma dziś powołać prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Kandydatem na to stanowisko jest dr Jarosław Szarek. Sejmowa komisja sprawiedliwości we wtorek zarekomendowała wybór historyka na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.


W poniedziałek Kolegium IPN wyłoniło Jarosława Szarka spośród czterech uczestników konkursu.

Prof. Tadeusz Wolsza, wiceprzewodniczący Kolegium IPN, który przedstawiał posłom wynik konkursu, podkreślił, że dr Jarosław Szarek – w opinii Kolegium – jest najlepszym kandydatem na prezesa Instytutu.

Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, zwraca uwagę, że dr Jarosław Szarek ma duże doświadczenie, m.in. naukowe i publicystyczne.

"Pan dr Jarosław Szarek został wybrany jednomyślnie. To znaczy, że całe Kolegium IPN-u jest zdania, iż to właśnie on powinien pokierować tą – jakże ważną dla kultywowania narodowej pamięci – instytucją. Jest to człowiek o ogromnych kompetencjach naukowych, publicystycznych. Ma on ogromną łatwość przekazywania trudnych treści historycznych w łatwy sposób. Jest osobą, która współpracuje z wieloma katolickimi pismami, m.in. ze „Źródłem”, z „Gościem Niedzielnym”, ze znakomitymi „Arcanami” w Krakowie. Jest też człowiekiem, który większą część swojego zawodowego życia spędził właśnie w Instytucie Pamięci Narodowej" – wskazuje dr Jerzy Bukowski w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

Dr Jarosław Szarek w czasie posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości wskazał na potencjał i dorobek naukowy IPN-u, który nie jest w pełni wykorzystany. Wskazał, że jego uruchomienie wymaga odbiurokratyzowania. W ocenie Jarosława Szarka Instytut powinien również wzmocnić edukację historyczną w Polsce.

Prezesa IPN na 5-letnią kadencję powołuje Sejm za zgodą Senatu, zwykłą większością głosów.

bbb/RadioMaryja.pl