Prace nad ustawą zakończyła w maju specjalna podkomisja. Według projektu procedura określenia płci ma być oparta na subiektywnym odczuciu pacjenta, a biologiczne uwarunkowania płci stracą znaczenie.

Z takiej procedury będą mogły skorzystać osoby pełnoletnie i niepozostające w związku małżeńskim.

Do urzędowej zmiany płci będzie wystarczać przedstawienie orzeczenia wydanego przez dwóch lekarzy lub lekarza i psychologa.

Z kolei podstawą do wystawienia dokumentów z nowymi personaliami, będzie postanowienie sądu o uzgodnieniu płci.

 - Projekt we fragmencie – który po orzeczeniu sądu nakazuje wytworzenie nowych dokumentów począwszy od aktu urodzenia poprzez kolejne dokumenty łącznie z dyplomami z zaświadczeniami, świadectwami szkolnymi itd. – powoduje to, że tworzy się niejako nowego człowieka. Operacja bardzo skomplikowana i w moim przekonaniu bardzo niejasna. Ten projekt jest bardzo wadliwy. W wielu fragmentach został on poddany krytycznej ocenie przed Sąd Najwyższy, Prokuratorię Generalną i Prokuratora Generalnego – powiedział poseł Stanisław Piotrowicz, członek specjalnej podkomisji, która pracowała nad projektem.

Projektowana ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2016 roku. Do rozpatrywania spraw o uzgodnienie płci będzie uprawniony tylko jeden sąd w kraju – Sąd Okręgowy w Łodzi.

KZ/Radiomaryja.pl