Portal Fronda.pl: Jak można podsumować 2015 rok w Kościele katolickim w Polsce? Co było ważne dla Kościoła, Polski i świata? Co warto zapamiętać?

Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski: Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej miniony 2015 rok był poświęcony osobie i nauczaniu Jana Pawła II (ustawa z dn. 5.12.2014 r., M.P. 2014 poz. 1200). W świetle tej decyzji słowa Ojca Świętego wypowiedziane podczas Apelu Jasnogórskiego nabrały nowego znaczenia: Czuwam – to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje. To imię nas wszystkich kosztuje (Jasna Góra, 18 czerwca 1983 r.).

Miniony rok obfitował w zdarzenia, które przyczyniły się do wzrostu świadomości wiernych. W trosce o dobro Kościoła polscy biskupi odnosili się do kwestii związanych z wiarą i moralnością mówiąc m.in. w styczniu o poszanowanie i świętowanie niedzieli, w marcu o nawiązywaniu bezpośrednich kontaktów z parafiami na Ukrainie, od marca do sierpnia przypominano nauczanie św. Jana Pawła II i papieża Franciszka nt. braku ochrony godności człowieka wyrażającej się m.in. w zapłodnieniu „in vitro”, we wrześniu poruszano kwestię uchodźców. Szczególną uwagę poświęcono także wprowadzeniu do sprzedaży pigułki „dzień po” czy konwencji o przemocy wobec kobiet, która błędnie wiąże zjawisko przemocy z tradycją, kulturą czy religią, a nie – jak jest naprawdę – z błędami czy słabościami konkretnych ludzi.

Jakie wydarzenie z 2015 roku można by nazwać "kluczowym"?

Jednym z kluczowych wydarzeń minionego roku były obrady Synodu Biskupów w Watykanie, poruszające zagadnienia dotyczące małżeństwa i rodziny. W trakcie październikowych obrad hierarchów poruszono wiele problemów, z którymi borykają się współczesne rodziny na całym świecie. Synod pokazał, że rodziny znajdują się w centrum zainteresowania Kościoła i nie powinny czuć się osamotnione w wędrówce na drodze wiary.

Polskie tłumaczenie „Relacji Końcowej” XIV Zwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów pt. „Misja i powołanie rodziny w Kościele i w świecie współczesnym”, jest dostępne na oficjalnej stronie Konferencji Episkopatu Polski: www.episkopat.pl. Dokument ten jest poradnikiem dla rodzin i swoistym kompendium wiedzy o sytuacji rodzin na świecie

W kontekście tych wydarzeń polscy biskupi przesłali z okazji Niedzieli Świętej Rodziny (28 grudnia) list pasterski, w którym podkreślali m.in. że osoby żyjące w związkach niesakramentalnych – choć nie mogą przystępować do Komunii Świętej – to jednak są zachęcane „do uczestniczenia we Mszy Świętej, rozważania Słowa Bożego, wytrwania na modlitwie, włączania się w dzieła miłosierdzia i w pracę na rzecz wspólnot parafialnych. Nikogo nie potępiamy, a jako ludzie wierzący chcemy prowadzić do spotkania z przebaczającym Chrystusem”.

Innym ważnym wydarzeniem była 50 rocznica wymiany listów między biskupami polskimi i niemieckimi. Biskupi polscy napisali znamienne słowa: „udzielamy wybaczenia i prosimy o nie”. Było to wydarzenie bez precedensu i na trwałe wpisało się do kart historii obu narodów. Stanowiło ono ważny krok na drodze zmierzającej do pojednania polsko-niemieckiego po II wojnie światowej. Wspólne obchody jubileuszu 50. tego ważnego wydarzenia obchodzono na Jasnej Górze 22 listopada. Sprawowana z tej okazji uroczysta Msza św. Zgromadziła polskich jak i niemieckich biskupów. W imieniu obydwu Episkopatów Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec – kard. Reinhard Marx oraz Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski – abp Stanisław Gądecki, podpisali oświadczenie o wzajemnej współpracy. Prezydent Republiki Federalnej Niemiec – Joachim Gauck oraz Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzej Duda, wspólnie zauważyli, że w procesie nawiązania porozumienia obydwu narodów Kościół wyprzedził politykę.
Ważne są też głosy z zewnątrz, i tak magazyn „Politico” ogłosił wyniki rankingu na najbardziej wpływowych ludzi europejskiej debaty politycznej. Na 13. miejscu wskazano ks. Abp. Stanisława Gądeckiego – Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Na liście znajdują się osoby, które w opinii dziennikarzy odgrywają istotną rolę w kształtowaniu się postaw Europejczyków. Abp S. Gądecki został doceniony za wkład w obronę doktryny Kościoła katolickiego oraz aktywność na rzecz prac Synodu Biskupów nt. małżeństw i rodzin.

Jakie znaczenie ma Rok Miłosierdzia?

Rok Miłosierdzia zainaugurowany 8 grudnia przez papieża Franciszka ma bardzo wielkie znaczenie dla ponad 1,2 mld. katolików na świecie. Jego otwarcie było połączone z symbolicznymi gestami. Papież Franciszek otwarł nie tylko Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej, ale także Drzwi Miłosierdzia w noclegowni i stołówce prowadzonej przez rzymską Caritas na stacji kolejowej Termini. Ten symboliczny gest jest również wskazaniem drogi, na której miłosierdzie może być realizowane. Z okazji Roku Miłosierdzia powstała także specjalna aplikacja mobilna „Misericors”, która cieszy się dużym zainteresowaniem. Zawarto w niej propozycje uczynków miłosierdzia względem ciała i względem duszy.

W naszej ojczyźnie Rok Miłosierdzia jest także rokiem 1050. rocznicy Chrztu Polski. Z tej okazji podejmuje się wiele inicjatyw. I tak w parafii garnizonowej pw. Matki Bożej Królowej Polski w Rzeszowie zorganizowano akcję duszpasterską, której celem było rozprowadzenie 1050 egzemplarzy Pisma Świętego jako przygotowanie do Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski.

A jak wygląda ten rok jeśli chodzi o ewangelizację?

Ewangelizacja jest realizowana na wielu płaszczyznach, przy użyciu m.in. nowoczesnych form komunikacji społecznej. Biskupi obecni na Synodzie o małżeństwie i rodzinie podkreślili rolę mediów społecznościowych. W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie użytkowników serwisu społecznościowego Twitter, tzw. Tweetup czyli spotkanie twitterowiczów. Odbyło się ono pod hasłem: „Twitter na poziomie” i zaowocowało wypracowaniem 15 punktowego „Dekalogu plus” #TTNaPoziomie, który jest wskazówką jak utrzymać obecnośc na tym komunikatorze właśnie na poziomie. Warto wspomnieć, że utworzony profil Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski @EpiskopatNews obserwuje od sierpnia br. 3,5 tys. Twitterowiczów.
Kościół katolicki w Polsce wiele uwagi poświęca także wyznawcom innych religii, o czym świadczą styczniowe obchody XVIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce i XV Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Bardzo ważne znaczenie miała obchodzona w październiku i listopadzie 50. rocznica deklaracji „Nostra aetate” o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich. Istotne były także kwietniowe debaty wierzących i niewierzących w ramach „Dziedzińca Dialogu”, które miały miejsce w Warszawie.

Co nas czeka w 2016 roku?

Radosnym wyzwaniem czekającym na nas w 2016 r. są organizowane w Krakowie Światowe Dni Młodzieży poprzedzone przyjęciem młodzieży w diecezjach polskich. Kard. Stanisław Dziwisz zaznaczył, że widzi w tych obchodach szansę na duchowe odrodzenie: Po każdej pielgrzymce na Jasną Górę widzę, że ludzie wracają inni, lepsi. Wierzę, że po Światowych Dniach Młodzieży będzie tak samo. Punktem kulminacyjnym Światowych Dni Młodzieży będzie Msza święta celebrowana przez Ojca Świętego Franciszka na „Campus Misericordiae – Polach Miłosierdzia”.

Poza wymiarem duchowym, Światowe Dni Młodzieży to także okazja do promocji naszej Polski. Tego typu okazję otrzymujemy po raz drugi, bo to już drugie takie spotkanie w naszym kraju. Pierwsze miało miejsce na Jasnej Górze w 1991 r. Przybyło na nie 1,5 mln młodych ludzi, a przyszłorocznym spotkaniu szacuje się, że będzie znacznie więcej uczestników. Bez wątpienia Światowe Dni Młodzieży będą jednym z najważniejszych wydarzeń na świecie w 2016 r.

Not. Karolina Zaremba