Dobiegło końca II Polskie Forum Cyberbezpieczeństwa – Cybersec PL. Dyskutowano głównie o państwie, obronie, przyszłości oraz biznesie. Kluczowym wątkiem była dyskusja o wdrożeniu Strategii Cyberbezpieczeństwa RP w latach 2017-2022. Według przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Cybersec, Izabeli Albrycht, która jest również prezesem Instytutu Kościuszki, budowa krajowego systemu cyberbezpieczeństwa to wyzwanie, ale i gospodarcza szansa dla naszego kraju.

Dbanie o bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych i systemów sterowania przemysłowego może doprowadzić do powstania nowej specjalizacji narodowej w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Możemy tworzyć cyberprodukty i usługi dla bezpieczeństwa na potrzeby rynku krajowego, ale także jako nasz „towar eksportowy”. Mamy wiele atutów aby zrealizować ten plan”

- powiedziała Albrycht.

Bardzo ważny jest też fakt, że w projekcie Strategii Cyberbezpieczeństwa Polski znajdują się zapisy dot. potrzeby rozwoju potencjału gospodarczego w ramach sektora bezpieczeństwa. Obecnie – jak podkreśla Albycht – znajdujemy się już na froncie cyberwojny:

Bez wątpienia znaleźliśmy się na froncie nowoczesnej cyberwojny, której skala być może nie jest jeszcze dostrzegalna, ale statystyki i trendy mówią same za siebie. Dlatego tempo adaptacji musi znacznie przyspieszyć.”

Głównym celem dokumentu jest zapewnienie maksymalnego możliwego bezpieczeństwa w zakresie świadczenia i korzystania z usług kluczowych i cyfrowych tak w sektorze publicznym, jak i prywatnym – TU jego pełna treść.

dam/niezalezna.pl,PAP,Fronda.pl