- Widać mądrość biskupów francuskich, którzy mówią: "jeśli chcemy odzyskać utraconą wiarygodność, to trzeba się raz na zawsze rozliczyć i muszą to zrobić osoby z zewnątrz" – podkreślił w Polskim Radiu 24 filozof ks. Andrzej Kobyliński.

Władze Kościoła we Francji powołały specjalną komisję, która zajmuje się walką z nadużyciami seksualnymi na nieletnich, których dokonały osoby duchowne.

- To bardzo ciekawa sprawa. Polska powinna analizować dobre doświadczenia, jeśli chodzi o walkę z pedofilią w innych krajach. W wielu różnych państwach mieliśmy w ostatnich latach bardzo różne komisje oceniające przypadki molestowania seksualnego osób nieletnich. Mieliśmy Wielką Komisję Królewską w Australii. Były różne komisje w Stanach Zjednoczonych, w Niemczech, w Belgii, Holandii czy w Irlandii. Wydaje się, że komisja francuska rzeczywiście jest modelowa; jest ona komisją niedawno powołaną i uwzględnia także doświadczenia innych krajów – powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Andrzej Kobyliński.

Jego zdaniem Kościół w Polsce mógłby skorzystać z rozwiązań wdrożonych we Francji. - Uważam, że to, co udało się stworzyć Francuzom, jest czymś godnym i cennym – także do przeniesienia na nasz polski grunt. Założeniem było, aby przewodniczący tej komisji był osobą zaufania publicznego, która będzie gwarantować właściwe procedowanie, a poza tym nie będzie żadnych wątpliwości, iż badanie dramatu pedofilii jest rzeczywiście wiarygodne – podkreślił gość PR24.

Przewodniczącym komisji został były szef rady państwa. - To bardzo znana postać w tym kraju -Jean-Marc Sauvé. Właśnie on stanął na czele niezależnej komisji śledczej do zbadania przypadków pedofilii klerykalnej w Kościele katolickim we Francji. To było w listopadzie. Ów przewodniczący uzyskał możliwość wskazania wszystkich pozostałych członków komisji. Gremium zostało oficjalnie powołane w lutym b.r. Wszyscy członkowie są osobami świeckimi. Główny cel postawiony przed komisją to dokładne zbadanie wszystkich przypadków nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych katolickich we Francji - od roku 1950 do czasów współczesnych – zaznaczył ks. Andrzej Kobyliński.

Audycji można posłuchać na stronie Polskiego Radia - TUTAJ