Kościół zawsze przypisywał wielką siłę modlitwie różańcowej, uważając ją za drogę do oczyszczenia i odkupienia.

W nowym dokumencie z wykazem odpustów przewidziany jest odpust zupełny za odmawianie różańca w kościele lub w grupie, co oznacza całkowite odpuszczenie kar za grzechy już wyznane i wybaczone. Kara zmniejsza się przez pokutę, modlitwę i uczynki miłosierdzia w życiu, a po śmieci przez oczyszczenie w czyśćcu.

Poznaj normy dotyczące odpustów odnoszących się do różańca:

– Odpust jest odpuszczeniem wobec Boga kary czasowej za grzechy już wybaczone, jeśli chodzi 

o winę, gdzie wierny, odpowiednio przygotowany, w określonych i konkretnych warunkach, może je otrzymać poprzez Kościół, który rozporządza od-kupieniem, z autorytetem rozdzielając i stosując skarb zadośćuczynienia Chrystusa i świętych…

– Każdy wierny może skorzystać z odpustów częściowych lub zupełnych dla siebie samego lub w  intencji zmarłych jako modlitwę za nich.

Aby otrzymać odpust, niezbędne jest także, by pomodlić się na koniec odmawiania różańca w intencjach papieża, o czym mówi się w poniższym punkcie:

– Warunkiem modlitwy w intencjach ojca św. jest odmówienie w tych intencjach Ojcze nasz i Zdrowaś, Maryjo (wierni mogą dodać inne modlitwy według swojej pobożności i nabożeństwa).

Odpust zupełny jest udzielany, jeśli różaniec był odmówiony w kościele lub oratorium, bądź w rodzinie, we wspólnocie religijnej lub w pobożnym stowarzyszeniu; odpust częściowy udzielany jest w innych okolicznościach.

Różańcem nazywamy także część tej modlitwy (tajemnicę). By uzyskać odpust zupełny:

– wystarczy odmówienie jednej cząstki różańca (dawniej złożonego z trzech tajemnic), ale pięć dziesiątek ma być odmówionych razem;

– modlitwie ustnej musi towarzyszyć pobożne rozważanie;

– w odmawianiu publicznym mają być ogłaszane tajemnice, zgodnie ze zwyczajami panującymi

w  danym miejscu; w odmawianiu prywatnym wy-starczy, by wierny dołączył rozważanie tajemnic do modlitwy ustnej;

– w Kościołach wschodnich, gdzie nie istnieje ta praktyka pobożności, patriarchowie mogą ustalić inne modlitwy na cześć Najświętszej Maryi Dziewicy (na przykład bizantyjski hymn Akatyst, który oznacza „nie siedzieć”, ponieważ jest śpiewany na stojąco, lub oficjum Parakleza – ryt wezwania i błagania do Matki Bożej), którym przysługują te same odpusty.

O. Antonellu Cadeddu, o. Henrique Porcu, Różaniec Maryi Dziewicy, s. 121-123, wyd. Esprit