Międzynarodowa wspólnota InformNapalm opublikowała interaktywną bazę danych świadczącą o udziale regularnych wojsk Federacji Rosyjskiej w wojnie na Donbasie, Gruzji i w Syrii. Wspomniana baza to rezultat czteroletniej pracy wolontariuszy. Powstała ona w wyniku przeprowadzenia przeszło 1700 śledztw OSINT, których rezultaty zostały zestawione w dwóch grupach:

– rosyjski sprzęt wojskowy wykryty na Donbasie,

– pododdziały rosyjskiej armii, które brały udział w wojnie przeciwko Ukrainie, Gruzji i Syrii.

Baza zawiera poważną ilość dowodów świadczących o wtargnięciu sił Federacji Rosyjskiej na obszar wyżej wymienionych państw. Zebrano informacje o ponad 1300 rosyjskich żołnierzach wchodzących w skład 89 jednostek Sił Zbrojnych FR oraz innych rosyjskich struktur militarnych. Przedstawiono również dowody na użycie przez „siły separatystyczne” 44 typów rosyjskiej broni oraz sprzętu wojennego, która nie mogła być zdobyta na oddziałach ukraińskich a „tajemniczo” przedostała się na wschodnią Ukrainę.

Baza przedstawia m. in. logotypy rosyjskich jednostek wojskowych oraz fotografie rosyjskiego sprzętu, po kliknięciu w które uzyskamy pełne informacje i linki do artykułów poświęconych danej jednostce lub egzemplarzowi broni.

Baza „Russian Aggression” dedykowana jest dziennikarzom i ekspertom, którzy badają problematykę udziału wojsk FR w konfliktach militarnych oraz hybrydowych operacjach zbrojnych – na dany moment baza dostępna jest w języku angielskim, ukraińskim, rosyjskim i bułgarskim.

Aktywiści InformNapalm-u zwracają się z prośbą do redakcji portali informacyjnych, aktywistów oraz przedstawicieli organizacji społecznych z prośbą o rozpowszechnianie wiadomości o funkcjonowaniu bazy danych „Russian Aggression” na swoich portalach i w sieciach społecznościowych.

Aby uzyskać łatwy dostęp do bazy można zamieścić na swoim portalu baner lub tekstowe oznaczenie z dodanym linkiem odsyłającym do „Russian Aggression Base” – treści będą aktualizowane.

Każdy przykład rosyjskiego kłamstwa zostanie „wypalony” przy pomocy dowodów i faktów.

mod/Michał Marek, Jagiellonia.org