"Tkwimy dzisiaj w zasadzie, w której uprawnionymi do korzystania z publicznej służby zdrowia są ubezpieczeni. A zatem pierwszym pytaniem, które stawia się choremu jest nie: co mu dolega, tylko czy jest uprawniony do korzystania z leczenia. Tak nie powinno być, bo nawet z perspektywy konstytucji, mamy zagwarantowane prawo do równego dostępu do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Trzeba zmienić zasadę uprawniuenia ze względu na ubezpieczenie na zasadę uprawnienia obywatelskiego" - powiedział na antenie Radia WNET minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł.

NADCHODZI KRES-ZOBACZ JAK PRAKTYCZNIE PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA CZASY OSTATECZNE

Minister tłumaczył, że w porównaniu z innymi państwami rozwiniętymi Polska wydaje na zdrowie dość małą część PKB.

"W systemie ochrony zdrowia jest 70 miliardów złotych rocznie, to oznacza, że wydajemy mniej niż 4,5 % PKB, podczas gdy standard dla krajów o naszym poziomie zamożności i doświadczenia krajów sąsiednich wskazują, że to powinno być 6-6,5% PKB" - wskazał.

Jak dodał, część prywatnego biznesu medycznego wykorzystuje luki prawne i robi fortuny w istocie na środkach publicznych".

"Na tym biednym rynku świadczeń zdrowotnych realizowanym przez publiczną służbę zdrowia, pojawił się bardzo silny konkurent w postaci prywatnego biznesu medycznego – w tym, że coś jest prywatne nie ma absolutnie nic złego – niestety część tych podmiotów niepublicznych wykorzystuje pewne luki w przepisach i wyjątkowo dobrze wycenione świadczenia. W efekcie powstają fortuny, które buduje się na środkach publicznych" - ocenił Radziwiłł.

Całej rozmowy można wysłuchać na antenie Radia WNET.

wbw