Jeszcze w tym roku zakończy się spis gruntów skarbu państwa, na których będą powstawały tanie mieszkania na wynajem w ramach rządowego programu Mieszkanie+ - poinformował Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budownictwa. A już w przyszłym roku ruszą zapisy chętnych na mieszkania.

Program Mieszkanie + to już społeczny hit. Polskie gminy chcą nieodpłatnie przekazywać grunty do funduszu, byle tylko na ich terenie powstawały mieszkania na wynajem. – Zgłaszają się do nas samorządy, bo nie wszędzie będą grunty państwowe. Są gminy, które mówią: „Damy wam grunt, nie chcemy za ten grunt żadnych pieniędzy, ale budujcie w naszej gminie” – ujawnił wiceminister Smoliński. Ministerstwo już pracuje nad projektem ustawy o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym, który będzie zarządzał tymi gruntami. Na początku przyszłego roku ustawę powinien przyjąć Sejm. Wtedy będą znane wszystkie szczegółowe rozwiązania związane z funkcjonowaniem Funduszu.

To co najważniejsze. Kiedy ruszą zapisy do Programu Mieszkanie +? – W przyszłym roku rozpoczynamy zapisy. Chcemy przede wszystkim zobaczyć, ile osób będzie chętnych, jak geograficznie się to rozłoży. Dopiero od tego będzie uzależnione, gdzie będziemy budowali – poinformował wiceminister Smoliński. Przyznał, że kolejki chętnych po tanie mieszkania są nieuniknione przy tak dużej liczbie brakujących mieszkań i deficytach na lokalnych rynkach mieszkaniowych. Punktacja w kolejce po mieszkanie będzie zależała m.in. od dochodu i miejsca zamieszkania. – Górnej granicy dochodu nie określamy, ale dolna będzie, bo nie możemy dać mieszkania komuś, kto nie ma żadnych dochodów. Takiej osobie trzeba zapewnić lokal socjalny – tłumaczył Smoliński.

Po programie 500 plus Mieszkanie Plus to kolejny sukces polskiego rządu.

kol/Gazeta Polska Codziennie