"Kluczowe wydaje się pytanie, czy Europa może skutecznie przeciwstawić się zbrodniczej propagandzie islamistów bez odwoływania się do swych judeochrześcijańskich korzeni" - pisze na łamach dziennika "Rzeczpospolita" prof. Michał Kleiber, były prezes Polskiej Akademii Nauk.

 

Uczony wskazuje, że Europa jest pogrążona w bardzo poważnym kryzysie, walcząc z wielką liczbą przeciwności i zagrożeń. W tej sytuacji spoiwo europejskie kruszy się. O ile wątpliwości nie budzą zdaniem profesora fundamentalne unijne wolności w dziedzinie przepływu towarów, usług, kapitału i swobody w zakresie mobilności osób, to krytyka wobec kierunku rozwoju UE jest coraz ostrzejsza.

"Narasta jednak krytyka słabości unijnych instytucji, nihilizmu ideowego polityków, braku zdecydowania w podejmowaniu decyzji o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa obywateli, rozpaczliwego poszukiwania kompromisów tam, gdzie niezbędne są twarde decyzje" - pisze były prezes PAN.

"Bagatelizowanie zagrożeń związanych z masową imigracją obcych kulturowo i podatnych na zbrodniczą, fundamentalistyczną propagandę religijną uchodźców z krajów arabskich jest działaniem rozsadzającym unijną wspólnotę w sposób niełatwy do naprawienia" - ocenia dalej Kleiber. Jak wskazuje, dla pomyślnej przyszłości Unii Europejskiej konieczne jest tworzenie europejskiej tożsamości. Zdaniem uczonego kluczowe jest pytanie, czy tę tożsamość można zbudować bez odwołania się do judeochrześcijańskich korzeni cywilizacji europejskiej, tak, by przeciwstawić się zbrodniczje wersji obcej religii.

Kleiber zauważa też, że oprócz dziedzictwa judeochrześcijańskiego nie ma żadnego innego przekonującego, alternatywnego zespołu wartości.

Wymienia następnie szereg koniecznych, często bardzo kontrowersyjnych z punktu widzenia liberalnych dogmatów multikulturalnych, posunięć, które trzeba podjąć celem zniszczenia islamskiego dżihadyzmu. Profesor wątpi jednak, by politycy europejscy byli zdolni do działania. "Mamy uwierzyć, że takie środki naprawdę zostaną wprowadzone w życie?" - pyta retorycznie.

bjad/rzeczpospolita.pl